17.7 C
Warszawa
poniedziałek, 2 października, 2023
Strona główna NEWS Ascent. Nowy najwyższy wieżowiec... z drewna!

Ascent. Nowy najwyższy wieżowiec… z drewna!

Ascent to 86,6-metrowa wieżowiec, który pobił rekord najwyższego na świecie budynku powstałego z drewna. Wykonawcy zlokalizowali go w stanie Wisconsin w Stanach Zjednoczonych. Ten wyjątkowy budynek zaprojektowała pracownia Korb + Associates Architects.

Wieża ma 25-pięter i została oddana do użytku już w lipcu. Co ciekawe, ma betonową podstawę, windy i szyby schodowe. Jednak pozostałą część konstrukcji wykonano w całości z drewna klejonego krzyżowo (CLT) warstwowo klejonego.

Ascent otrzymał certyfikat potwierdzający, że jest najwyższym na świecie drewnianym budynkiem. Ale to nie wszystko – to także najwyższy na świecie budynek hybrydowy (tj. drewniano-betonowy). Co potwierdza kolejny certyfikat wydany przez Radę ds. Wysokich Budynków i Siedlisk Miejskich w USA.

Jego budowa rozpoczęła się zaledwie 2 lata temu, bo w 2020 roku. Teraz w tym wyjątkowym wieżowcu mieszczą się luksusowe apartamenty i sklepy. Jego poprzednikiem była najwyższą drewnianą wieżę, która ma 85,4 m wysokości. Wieżę wybudowano w Mjøstårnet w Norwegii.

Ascent, fot. Thomton Tomasseti
Ascent, fot. Thomton Tomasseti

źródło: deezen.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...