15.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNEWSOblisco Capitale. Nowy najwyższy wieżowiec na świecie

Oblisco Capitale. Nowy najwyższy wieżowiec na świecie

Wkrótce w nowej stolicy Egiptu, położonej 50 km na wschód od Kairu, powstanie nowa wieża o nazwie Oblisco Capitale. Z wysokością sięgającą 1000 metrów przewyższy ona Burdż Khalifę w Dubaju, stając się najwyższym wieżowcem na świecie. Budynek kształtem wzorowany jest na obelisku. Wieżowiec o niezwykłej wysokości będzie przede wszystkim pełnił funkcję kompleksu mieszkalnego, ale będzie oferował także hotele, centra handlowe, kina, centra społecznościowe, biurowce, szpitale i inne obiekty medyczne. Liczyć będzie 165 kondygnacji, a przewidywany termin ukończenia budowy to 2030 rok.

Projekt Oblisco Capitale nie jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem na świecie. W Japonii planowana jest budowa wieżowca o nazwie „Sky Mile Tower”, zakładającego ogromny, odporny na trzęsienia ziemi, drapacz chmur o wysokości do 1,7 km, mieszczącego nawet 55 000 osób. Egipt również przystępuje do wyścigu o najwyższe wieżowce na świecie, budując nową „stolicę” 50 km na wschód od Kairu. Planowane jest wzniesienie tam kilometrowej wieży Oblisco Capitale.

Kiedy zakończy się budowa wieży, jej widok zapewni panoramiczną perspektywę na nowe miasto, które ma zajmować obszar 700 km² i zamieszkiwać ma je 6 milionów ludzi.

Oblisco Capitale. Nowy najwyższy wieżowiec na świecie
Oblisco Capitale. Nowy najwyższy wieżowiec na świecie, fot. materiały prasowe

Przygotowania do Oblisco Capitale

Budowę Oblisco Capitale ogłoszono po raz pierwszy w 2018 roku, ale plany projektu sięgają kilku lat wstecz. Wieżowiec stanowi centralny element projektu rozwoju Egypt Vision 2030, inicjowanego po raz pierwszy w 2016 roku. Projekt o wartości szacowanej na 3,2 miliarda dolarów zostanie sfinansowany za pośrednictwem pożyczki od Chińskiej Republiki Ludowej dla Egiptu. Choć ta kwota długu stanowi jedynie jeden procent całkowitego PKB Egiptu, rozpoczęcie budowy jest nadal zaplanowane na rok 2024.

Projekt został przygotowany przez egipską firmę architektoniczną IDIA, która czerpała inspirację zarówno z epoki faraonów, jak i z nurtu Art Deco z lat 20. i 30. XX wieku. Wieżowiec jest podzielony na sześć sekcji, z bazą zawierającą sale balowe, przestrzenie konferencyjne, miejsca do jedzenia oraz centrum handlowe. Motyw na zewnątrz wieży nawiązuje do wzoru egipskiego lotosu, popularnego w czasach faraonów.

Oblisco Capitale. Nowy najwyższy wieżowiec na świecie
Oblisco Capitale. Nowy najwyższy wieżowiec na świecie, fot. materiały prasowe

Rywalizacja o tytuł najwyższego budynku świata

Projekt to kompleks wielofunkcyjny z mieszkaniami, obiektami komercyjnymi, rekreacyjnymi, handlowymi i sportowymi. Wieżowiec o 165 kondygnacjach będzie miał powierzchnię 1,25 km². Jeśli zostanie zrealizowany, stanie się najwyższym budynkiem na świecie. Jednak obecnie losy Oblisco Capitale pozostają niepewne. Tylko czas pokaże, czy uda sięgbo zbudować i przewyższy Burdż Khalifę przed 2030 rokiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...