25.2 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAThe Line. Wieżowiec długi na 170 kilometrów

The Line. Wieżowiec długi na 170 kilometrów

Wieżowiec nie w górę, a na długość. Mohammed bin Salman, książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej, a także Przewodniczący Rady Dyrektorów NEOM, ogłosił projekt miasta/wieżowca The Line. To rewolucja, która stawia człowieka na pierwszym miejscu, zapewniając niespotykane dotąd wrażenia z życia w mieście przy jednoczesnym zachowaniu harmonii z otaczającą przyrodą. W styczniu ubiegłego roku Jego Królewska Wysokość przedstawił wstępną ideę i wizję miasta, która na nowo definiuje koncepcję rozwoju urbanistycznego i tego, jak mogą wyglądać miasta przyszłości. The Line powstanie w Arabii Saudyjskiej w Neom w Tabuk.

Projekt The Line uosabia, jak miasta i ich społeczności będą wyglądać w przyszłości w środowisku wolnym od dróg, samochodów i emisji spalin. Będzie on działał w 100% na energii odnawialnej i nadając priorytet zdrowiu i dobremu samopoczuciu ludzi nad transportem i infrastrukturą, jak odbywa się to w tradycyjnych miastach. Stawia naturę przed rozwojem i przyczyni się do zachowania 95% gruntów NEOM.

170 km w bok, nie w górę

Zapowiedź odkrywa najważniejsze cechy The Line, który ma zaledwie 200 metrów szerokości i aż 170 kilometrów długości sięgając 500 metrów wysokości. The Line docelowo pomieści 9 milionów mieszkańców. Inwestorzy zbudują go na powierzchni 34 kilometrów kwadratowych, co jest niespotykane w porównaniu z innymi miastami o podobnej populacji. To z kolei zmniejszy ślad infrastruktury i stworzy niespotykane wcześniej usprawnienia w funkcjach miasta. Idealny klimat przez cały rok sprawi, że mieszkańcy będą mogli cieszyć się otaczającą przyrodą podczas pieszych wędrówek. Mieszkańcy będą mieli również dostęp do wszystkich obiektów The Line w odległości pięciu minut spacerem, a także do szybkiej kolei z 20-minutowym przejazdem.

Jego Wysokość Książę Koronny Mohammed bin Salman powiedział: „Podczas premiery THE LINE w zeszłym roku zaangażowaliśmy się w cywilizacyjną rewolucję, która stawia ludzi na pierwszym miejscu w oparciu o radykalną zmianę w planowaniu urbanistycznym. Projekty ujawnione dzisiaj dla pionowo ułożonych społeczności miejskich będą wyzwaniem dla tradycyjnych płaskich, poziomych miast i stworzą model ochrony przyrody i poprawy życia ludzkiego. THE LINE sprosta wyzwaniom stojącym przed ludzkością w dzisiejszym życiu miejskim i rzuci światło na alternatywne sposoby życia”.

Dodał także: „Nie możemy ignorować kryzysów życiowych i środowiskowych, przed którymi stoją miasta naszego świata, a NEOM jest liderem w dostarczaniu nowych i pomysłowych rozwiązań w celu rozwiązania tych problemów. NEOM przewodzi zespołowi najzdolniejszych umysłów w dziedzinie architektury, inżynierii i budownictwa, aby urzeczywistnić ideę budowania w górę.”

„NEOM będzie miejscem, w którym wszyscy ludzie z całego świata mogą odcisnąć swój ślad na świecie w kreatywny i innowacyjny sposób. Pozostaje jednym z najważniejszych projektów Saudi Vision 2030, a nasze zaangażowanie w dostarczanie The Line w imieniu narodu pozostaje zdecydowane” – zakończył Jego Wysokość Książę Koronny Mohammed bin Salman.

Fakty o The Line

Projekt oferuje nowe podejście do projektowania urbanistycznego: Pomysł ułożenia funkcji miejskich w pionie, jednocześnie dając ludziom możliwość płynnego poruszania się w trzech wymiarach (w górę, w dół lub w poprzek), aby uzyskać do nich dostęp, jest koncepcją określaną jako urbanizm zerowej grawitacji. W odróżnieniu od samych wysokich budynków, koncepcja ta obejmuje parki publiczne i deptaki, szkoły, domy i miejsca pracy, dzięki czemu można się bez wysiłku poruszać, aby zaspokoić wszystkie codzienne potrzeby w ciągu pięciu minut.

The Line architekci wyposażyli w zewnętrzną lustrzaną fasadę, która nada projektowi niepowtarzalnego charakteru i pozwoli wtopić się nawet w niewielką powierzchnię z naturą, a wnętrze będzie budowane tak, aby tworzyło niezwykłe przeżycia i magiczne chwile. Zostanie on stworzony przez zespół światowej sławy architektów i inżynierów, kierowany przez NEOM, w celu opracowania tej rewolucyjnej koncepcji miasta przyszłości.

Aby zmienić dotychczasowy biznes, projekt miasta zostanie całkowicie zdigitalizowany, a budownictwo w dużym stopniu uprzemysłowione poprzez znaczne postępy w technologiach budowlanych i procesach produkcyjnych. Zapowiedź projektów THE LINE jest kontynuacją postępu NEOM w rozwoju jej flagowych projektów, takich jak OXAGON, jego przeprojektowane miasto produkcji i innowacji; i TROJENA, globalny cel turystyki górskiej, który będzie oferował pierwsze narty na świeżym powietrzu w Zatoce Arabskiej; a także uruchomienie dwóch spółek zależnych NEOM: ENOWA, jej spółka zajmująca się energią, wodą i wodorem; oraz NEOM Tech & Digital Company.

źródło: https://www.neom.com/en-us

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...