16.3 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaNEWSWieżowiec Upper One jeszcze w budowie, a już w europejskiej czołówce praktyk...

Wieżowiec Upper One jeszcze w budowie, a już w europejskiej czołówce praktyk ESG

Projekt biurowca Upper One osiągnął poziom „Best Market Practice” według niezależnej ekspertyzy ESG przeprowadzonej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield. Analizie poddano 10 kluczowych kryteriów związanych z wpływem środowiskowym, społecznym i ładem korporacyjnym. W ogólnej klasyfikacji inwestycja STRABAG Real Estate otrzymała wynik, który plasuje Upper One w europejskiej czołówce najlepszych zrównoważonych praktyk.

Wieżowiec Upper One, wizualizacja
Wieżowiec Upper One, wizualizacja

Niezależne badanie Cushman & Wakefield zmierzyło skalę implementacji zrównoważonych rozwiązań w budynku. Pod uwagę wzięto czynniki takie jak zgodność z legislacją, zasadami gospodarki obiegu zamkniętego, czy wpływ społeczny i oddziaływanie na otoczenie. Najwyższe noty projekt Upper One uzyskał w kategoriach: transport i mobilność (86 proc.), bioróżnorodność i obszary zielone (82 proc.). A także zarządzanie budynkiem (77 proc.) oraz zdrowie i well-being (66 proc.).

Upper One to przedsięwzięcie na dużą skalę – od fazy koncepcyjnej po projekt i realizację. Podchodzimy do niego w sposób odpowiedzialny, dążąc do spełnienia wszystkich technicznych wymogów taksonomii UE dla budowy nowych obiektów – mówi Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający w spółce deweloperskiej Strabag Real Estate.

Już na etapie rozbiórki Atrium International przygotowaliśmy do recyklingu lub ponownego użycia w sumie 95 proc. odpadów budowlanych. Surowce wtórne wykorzystamy też przy realizacji Upper One. Jednocześnie postawimy na zrównoważone i energooszczędne technologie budynkowe. Będziemy starali się promować to podejście również wśród najemców, proponując im zielone umowy najmu – wyjaśnia Łukasz Ciesielski.

Rozwiązania w Upper One

Znaczna część energii wykorzystywanej do ogrzewania i chłodzenia będzie pochodzić z zaprojektowanej pompy ciepła wykorzystującej OZE w postaci wymiennika gruntowego. Dodatkowo zieleń oraz jasne wykończenie powierzchni dachu ograniczą efekt miejskiej wyspy ciepła. Upper One będzie ubiegać się o certyfikat w systemie LEED BD+C: New Construction, dążąc do uzyskania najwyższego możliwego wyniku. Projekt otrzymał już precertyfikację na poziomie LEED Platinium.

Obiekt będzie również ubiegał się o uzyskanie certyfikatu WELL. Synergie certyfikacji LEED oraz WELL mają na celu wzmocnienie wybranych parametrów technicznych budynku pod kątem zdrowia i dobrostanu użytkowników  – mówi Marta Promińska, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce budowlanej Strabag.

Certyfikat WELL, stworzony wspólnie ze społecznością lekarzy i specjalistów z zakresu zdrowia publicznego, kształtuje zdrowe środowisko wewnątrz budynku, co znalazło odzwierciedlenie w projekcie Upper One  – dodaje.

Wejście do wieżowca Upper One, wizualizacja
Wejście do wieżowca Upper One, wizualizacja

Nie tylko technologia, ale i oszczędność zdrowia

Strabag Real Estate stawia równie duży nacisk na rozwiązania prospołeczne, odpowiadając na osiem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W tym Dobre zdrowie i jakość życia – Cel 3, czy Zrównoważone miasta i społeczności – Cel 11. To tym istotniejsze, że samopoczucie pracowników jest obecnie kluczowe i wpływa na ich chęć przebywania w biurze. Według analizy przeprowadzonej przez Cushman & Wakefield Upper One zaoferuje najlepsze w swojej klasie rozwiązania, między innymi kontrolę natężenia światła, jonizację powietrza oraz wysoką jakość akustyczną budynku, znacząco ograniczającą dźwięki z otoczenia.

Włączanie aspektów ESG w proces deweloperski już na etapie analizy terenu pod inwestycję to podejście, które musi stać się standardem w obliczu stojących przed branżą wyzwań związanych z transformacją w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Przygotowana przez nas wieloaspektowa analiza jest takim „sprawdzam” dla założeń projektowych, a także punktem wyjścia do oceny potencjału do dalszych usprawnień, jak również pomaga w transparentnej komunikacji. Cieszy mnie, że prowadzona w Warszawie inwestycja STRABAG Real Estate tak dobrze wypada na tle najlepszych europejskich praktyk i może stanowić wzór do naśladowania dla kolejnych projektów w Polsce – tłumaczy Ilona Otoka, ESG Services Manager w Cushman & Wakefield.

Zielony aspekt

Za unikalny i przyjazny charakter Upper One będzie odpowiadać zieleń. Na terenie całej inwestycji zaplanowano nasadzenia w postaci między innymi bylin, traw ozdobnych, krzewów i drzew. Projekt zostanie uzupełniony o przestrzenie odpoczynku. To jest: gólnodostępny amfiteatr, zewnętrzną fontannę z wodą pitną, zielone tarasy na najwyższych piętrach (częściowo wyposażone w systemy retencji wody). Z kolei rowerzyści będą mieli do dyspozycji szatnie z prysznicami oraz ponad sto stojaków na sprzęt.

Wieżowiec Upper One, wizualizacja
Wieżowiec Upper One, wizualizacja

Aktualnie prowadzone są prace związane z konstrukcją podziemia Upper One. Generalnym wykonawcą kompleksu jest spółka budowlana Strabag.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...