27.7 C
Warszawa
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNEWSJeddah Tower - Konkurencja dla Burj Khalifa. Powstaje nowy gigant

Jeddah Tower – Konkurencja dla Burj Khalifa. Powstaje nowy gigant

Od czasu ukończenia słynnego Burj Khalifa w Dubaju w 2010 roku, wyścig o miano najwyższego budynku na świecie stał się wyjątkowo trudny. Tymczasem Arabia Saudyjska przywraca do życia projekt, który może zdetronizować obecnego lidera – Burj Khalifa. Jeddah Tower nadchodzi!

Jeddah Tower w budowie
Jeddah Tower w budowie, fot. Wikipedia Commons

Rywalizacja o wysokość

Burj Khalifa, mający 828 metrów wysokości, przez wiele lat nie miał konkurenta. Deweloperzy i architekci szukali innych sposobów na uzyskanie tytułu najważniejszego w świecie architektury, tworząc na przykład niesamowicie cienkie wieżowce lub drapacze chmur o nietypowych, poziomych kształtach.

Jeddah Tower – nowy król drapaczy chmur

Wygląda jednak na to, że Burj Khalifa wkrótce może stracić swój tytuł. Po długiej przerwie, Arabia Saudyjska wznowiła prace nad tym ogromnym drapaczem chmur. Po ukończeniu, ma on być wyższy od Burj Khalifa o imponujące 172 metry, przekraczając magiczną granicę 1 km wysokości. To więcej niż cztery Pałace Kultury i Nauki postawione na sobie!

Projekt  jest dziełem znanej amerykańskiej pracowni architektonicznej „Adrian Smith + Gordon Gill”. Budynek ma mieć smukłą, aerodynamiczną formę, która niweluje wpływ wiatru, a także nawiązuje do płatków lokalnego kwiatu rosnącego na pustyni.

Jeddah Tower wizualizacja
Jeddah Tower wizualizacja, fot. Adrian Smith + Gordon Gill

Luksus i funkcjonalność

Wnętrze wieży, o powierzchni około 1,5 km kwadratowych, będzie domem dla hotelu Four Seasons, luksusowych apartamentów, biur, a także najwyższego na świecie punktu obserwacyjnego, z którego można podziwiać Morze Czerwone (znajdzie się ono na 157. piętrze).

Wieżowiec jest kluczowym elementem planu rozwoju „Jeddah Economic City”, którego celem jest ożywienie miasta Jeddah. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wynosi aż 20 miliardów dolarów, z czego 1,2 miliarda zostanie przeznaczone na samą konstrukcję wieży.

Przeciwności w budowie Jeddah Tower 

Dlaczego prace przy Jeddah Tower Arabia Saudyjska wstrzymała na tak długo? Okazuje się, że firma saudyjska SBG, która na początku lat 2010. dołączyła do projektu jako główny wykonawca fundamentów, wycofała się z przedsięwzięcia. To spowodowało ogłoszenie przetargu na nowego głównego wykonawcę, który zostanie wybrany jeszcze w tym roku. Nowa firma będzie kontynuować wizję pracowni architektonicznej „Adrian Smith + Gordon Gill”.

Projekt może stać się nie tylko nowym symbol w architektonicznej historii, ale także dowodem na nieustannie rozwijającą się technologię i aspiracje w dziedzinie budownictwa. Czy Burj Khalifa przestanie być królem wieżowców? Tego dowiemy się po zakończeniu budowy Jeddah Tower.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...