16.3 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaRYNEK NIERUCHOMOŚCIRynek biurowy w Warszawie. Centrum, Służewiec oraz Korytarz Al. Jerozolimskich z największym...

Rynek biurowy w Warszawie. Centrum, Służewiec oraz Korytarz Al. Jerozolimskich z największym zainteresowaniem.

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) publikuje zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych w I kwartale 2024 roku. Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych*. A informacje dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych projektów oddanych do użytku, wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej. Jak obecnie wygląda rynek biurowy w Warszawie? 

Na koniec marca 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 245 000 m kw.

Rynek biurowy w stolicy

W I kwartale 2024 roku na stołeczny rynek biurowy dostarczono 48 700 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach czterech projektów. Największe z nich to: ukończenie budowy biurowca Lixa E w strefie Centrum Zachód oraz renowacja budynku Saski Crescent w Centralnym Obszarze Biznesowym.

Na koniec I kwartału br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 11%. To wzrost o 0,6 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem, lecz spadek o 0,6 pp. W odniesieniu do analogicznego okresu w 2023 roku. Dostępność powierzchni biurowej wynosiła 689 800 m kw. W strefach centralnych współczynnik pustostanów wyniósł 9,6%, natomiast poza centrum osiągnął wielkość 12,3%.

W I kwartale 2024 roku popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął poziom 139 400 m kw. Największym zainteresowaniem najemców w tym okresie cieszyły się strefy: Centrum, Służewiec oraz Korytarz Al. Jerozolimskich.

W okresie od początku stycznia do końca marca 2024 roku najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom (wliczając powierzchnie wynajęte na użytek własny) – 54%. Natomiast renegocjacje obejmowały 36% transakcji, a ekspansje – 10%.

O Stowarzyszeniu PINK

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych zrzesza przedstawicieli wszystkich sektorów i usług rynku nieruchomości komercyjnych w jednej organizacji, umożliwiając im wywieranie realnego wpływu na otaczające środowisko gospodarcze, polityczne i społeczne. Stowarzyszenie PINK jest zarówno ich reprezentantem, jak i platformą wymiany doświadczeń, wiedzy i współpracy. Współpracując z innymi organizacjami, promuje dobre praktyki na rynku nieruchomości komercyjnych. Do Stowarzyszenia należą – deweloperzy, inwestorzy, tzw. asset menedżerowie zarządzający aktywami i zarządcy nieruchomości, firmy projektowe i konsultanci budowlani, doradcy rynku nieruchomości oraz firmy doradztwa prawnego, podatkowego oraz usług finansowych.

*Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...