5.5 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaNEWSC6. Najwyższy wieżowiec z drewna powstanie w Australii

C6. Najwyższy wieżowiec z drewna powstanie w Australii

W Perth w zachodniej Australii ma wkrótce powstać najwyższy na świecie budynek o drewnianej konstrukcji. C6, bo taką nazwę nosi planowany drapacz chmur, będzie mieć 191,2 metrów wysokości i liczyć 50 pięter. Wieżowiec będzie w 42 proc. zbudowany z drewna.

C6. Przyszłość w drewnie
C6. Przyszłość w drewnie, fot. materiały prasowe

Aktualnie najwyższą drewnianą budowlą świata jest wieża Ascent w Milwaukee w stanie Wisconsin. Według danych Council on Tall Buildings and Urban Habitat ma ona 25 pięter i 86 metrów wysokości. To oznacza, że C6 który stanie w Perth, będzie ponad dwukrotnie wyższy wieżę Ascent w Milwaukee w stanie Wisconsin. Wieżowiec, który stanie w Perth, ma być również wyższy od budowanej w podobnej technologii przyszłej siedziby informatycznej firmy Atlassian w Sydney.

Inwestycja, za którą stoi firma Grange Development, została właśnie zatwierdzona przez lokalną radę ds. rozwoju. To niezależny organ decyzyjny, w którym zasiadają eksperci i przedstawiciele lokalnej społeczności. Wieżowiec ma powstać przy Charles Street w Perth. Konstrukcja z belek z klejonego warstwowo drewna zostanie otoczona stalowym ekszoszkieletem.

Wieżowiec na tle innych budynków
Wieżowiec na tle innych budynków, fot. materiały prasowe

Drewno jako materiał budowlany przyszłości

Jak twierdzi deweloper, budynek, który w 42 proc. będzie zbudowany z drewna, pomieści ponad 200 mieszkań. Ma to być pierwszy w zachodniej Australii budynek mieszkalny o ujemnym bilansie emisji dwutlenku węgla. Do jego budowy potrzeba będzie 7400 metrów sześciennych drewna pozyskanego z 600 drzew. Deweloper upatruje w tego typu inwestycjach rozwiązania kryzysu mieszkaniowego i klimatycznego, wobec którego branża wciąż nie podjęła zdecydowanych działań.

Oprócz wykorzystania drewna jako budulca plan Grange Development zakłada również stworzenie enklaw zieleni. Takich jak ogród na dachu i miejska farma, oraz zapewnienie mieszkańcom budynku dostępu do 80 nowych, w pełni elektrycznych Tesli Model 3. „Zazwyczaj drapacze chmur buduje się ze stali i betonu. Ale cement odpowiada za 8 proc. całkowitej emisji CO2. Zatem zastąpienie betonu i stali biomateriałem, takim jak drewno, znacznie zmniejszy wpływ budynku na środowisko” – skomentował propozycję dewelopera dla CNN Philip Oldfield, profesor architektury na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii.

C6. Najwyższy wieżowiec z drewna powstanie w Australii
C6. Najwyższy wieżowiec z drewna powstanie w Australii, fot. materiały prasowe

C6 i optymistyczna przyszłość drewna w budownictwie

Ekspert z rezerwą podchodzi jednak do niektórych zapewnień dewelopera. — Jestem trochę sceptyczny wobec twierdzeń, że jest to technologia o ujemnej emisji dwutlenku węgla. Jedynym sposobem, aby uzyskać ujemny bilans emisji dwutlenku węgla, byłoby użycie takiej ilości drewna, która wiąże więcej węgla, niż zostało uwolnione przy produkcji innych materiałów. Być może jest to możliwe, ale zawsze będzie to bilans chwilowy — zastrzega prof. Oldfield. Mimo to architekt z optymizmem patrzy na coraz szersze wykorzystanie drewna w budownictwie.

Projekt Grange Development nie ogranicza się tylko do wykorzystania drewna jako materiału budowlanego. Plan zakłada również stworzenie enklaw zieleni, w tym ogrodu na dachu i miejskiej farmy. Ponadto, mieszkańcy budynku będą mieli dostęp do 80 nowych, w pełni elektrycznych Tesli Model 3.

Takie innowacyjne podejście do budownictwa może przyczynić się do zmniejszenia wpływu budynków na środowisko. Szczególnie jeśli inne projekty pójdą w ślady C6 w Perth. Jest to ważny krok w kierunku budownictwa bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska. A to może stanowić wzór dla przyszłych inwestycji na całym świecie. Jednak zanim to się stanie, konieczne będzie dokładne monitorowanie i analiza wyników tego przełomowego projektu budowlanego.

Tarasy wieżowca C6
Tarasy wieżowca C6, fot. materiały prasowe
Taras wieżowca
Taras wieżowca, fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...