19.9 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNEWSWieżowce w 2023 roku. Czego możemy spodziewać się w Warszawie?

Wieżowce w 2023 roku. Czego możemy spodziewać się w Warszawie?

Za nami intensywny rok 2022. Mimo post pandemicznej rzeczywistości, trwającej wojny w Ukrainie i galopującej inflacji, nie tylko dokończono trwające inwestycje, ale także zapowiedziano nowe projekty. Czego możemy się spodziewać w tym roku w Warszawie? Pora podsumować 2022 rok i sprawdzić, jakie wysokości przyniesie rok 2023? 

2022. Co za nami? 

W minionym roku, we wrześniu, w stolicy HB Reavis oficjalnie oświadczył, że gotowy jest Varso Tower. To najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej i część kompleksu Varso Place. Iponująca budowa u zbiegu ulicy Chmielnej i al. Jana Pawła II, tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym, wyłoniła się z ziemi na początku 2019 roku, po zakończeniu prac w podziemnej części obiektu. Niespełna dwa lata później budynek osiągnął docelową wysokość 230 metrów do dachu. Po zamontowaniu iglicy w lutym 2021 roku Varso Tower urósł do 310 metrów i przewyższył Pałac Kultury i Nauki oraz zdominował ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Do wieżowca wprowadzają się pierwsi najemcy, a na tej powierzchni – 70 000 mkw. – na pewno miejsca im nie zabraknie.

W czerwcu zgodę na użytkowanie uzyskała wieża SkySAWA zlokalizowana przy Rondzie ONZ. Flagowy projekt PHN to 40 kondygnacji nadziemnych i 155 metrów wysokości. Prace budowlane inwestycji rozpoczęto pod koniec czerwca 2019 r. We wrześniu 2020 r. zakończono konstrukcję niższej części kompleksu. Prace konstrukcyjne części nadziemnej wieży trwały rok. Przy czym kondygnacje od +17 do +40 wybudowano w rekordowym tempie – w zaledwie 150 dni.  W lipcu 2021 r. wieża SKYSAWA osiągnęła swoją docelową wysokość. W kwietniu 2021 r. SKYSAWA została połączona ze stacją metra Rondo ONZ.

HB Reavis góruje również na północy Warszawy. W kwietniu, inwestor uzyskał pozwolenie na użytkowanie 120-metrowej wieży Forest, a to najwyższy wieżowiec na północ stolicy. Nowy warszawski wieżowiec jest częścią kampusu biurowego oferującego łącznie 78 tys. mkw. powierzchni. Pełna zieleni inwestycja nastawiona na dobrostan pracowników cieszy się dużym zainteresowaniem najemców, którzy wynajęli już większość biur przed ukończeniem budowy.

2023. Czego możemy się spodziewać?

To będzie zdecydowanie intensywny rok obfitujący w nowe metry wysokości i zmiany skyline miasta Warszawy.

Jeszcze w styczniu minionego roku firma Golub GetHouse podpisała z funduszem AT Capital z Singapuru umowę na sprzedaż działki na rogu ul. Grzybowskiej i Żelaznej, gdzie powstać ma wieżowiec i jednocześnie kompleks Liberty Tower z hotelem 267-pokojowym hotelem Radisson Red. Projekt Liberty Tower obejmuje realizację 41-kondygnacyjnej wieży z 500 mieszkaniami pod najem długoterminowy. Wraz z 9-kondygnacyjnym podium, gdzie ulokowany miałby być hotel. Na początku 2019 r. sieć Radisson Hotel Group ogłosiła, że wydzierżawiła niższą część kompleksu pod swoją nową markę Radisson Red. Umowę najmu negocjowała firma Hotel Professional Aleksa Kloszewskiego. Budowa całego kompleksu miała rozpocząć się wiosną 2020 r., a zakończyć w III kwartale 2023 r. Na ten moment jednak nic dalej w temacie się nie wydarzyło.

Wieżowiec Liberty Tower
Wieżowiec Liberty Tower, wiz. materiały prasowe

Pojawiły się również przecieki o 130-metrowym wieżowcu, który Ghelamco chce zbudować przy pl. Zawiszy w Warszawie. Zobaczyliśmy również jego wizualizacje. Idea wzbudza jednak niemałe kontrowersje. W 2022 roku, wiceprezydent Michał Olszewski podpisał nowe warunki zabudowy dla wieżowca. Inwestor Ghelamco ma go zbudować przy pl. Zawiszy, w widłach Alej Jerozolimskich i ul. Grójeckiej. Wieżowiec o wstępnej nazwie Sobieski Towers będzie mógł składać się z czterech segmentów o wysokości od 108 do 130 metrów. Za to inwestor odda miastu jedną uliczkę. Być może w 2023 roku zapadną dalsze kroki, a może nawet ruszy budowa tego wieżowca.

Nowy wieżowiec Ghelamco przy pl. Zawiszy
Nowy wieżowiec Ghelamco przy pl. Zawiszy, wizualizacja, mat. prasowe

Ponad ziemię zaczął się wznosić liczący 170 metrów wieżowiec The Bridge, który w tym roku będzie się piął w górę. Drapacz chmur zaoferuje przyszłym użytkownikom łącznie 47 tys. mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Na 40 piętrze wieżowca znajdzie się podniebny taras do ich wyłącznego użytku. Prace nieustannie postępują przy jego budowie w sąsiedztwie Warsaw Spire.

The Bridge - Ghelamco, Warszawa
The Bridge – Ghelamco, Warszawa, fot. materiały prasowe

Również w niedalekiej okolicy, w tym roku obok hotelu Hilton w Warszawie rosnąć będzie nadal nowy wieżowiec. Skyline stolicy zmieni Skyreach – realizacja, którą prowadzi Golub GetHouse. 170-metrowy wieżowiec zaczyna powstawać na działce przy ul. Grzybowskiej. Budynek zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates. Plany powstania tego wieżowca sięgają aż 2010 roku. Finalnie budowa rozpoczęła się dopiero w 2022 roku. W efekcie końcowym będzie on miał 170 metrów i 48 kondygnacji naziemnych.

Skyreach, nowy wieżowiec w Warszawie?
Skyreach, nowy wieżowiec w Warszawie?, fot. materiały prasowe

Skanska również idzie naprzód ze swoim projektem – Studio. Projekt zlokalizowano w biznesowej dzielnicy Wola w Warszawie, pomiędzy dwiema stacjami metra – Rondem ONZ i Rondem Daszyńskiego. Jest kompleksem dwóch budynków biurowych o łącznej powierzchni ok. 40 400 mkw. NLA, z czego pierwsza faza inwestycji zaoferuje 16 400 mkw. NLA, trzynaście pięter biurowych i trzy kondygnacje podziemne. Jednym z jego wyróżników będzie m.in. przyziemie w formie stalowych iksów. Najemcy Studia będą mieli do dyspozycji tarasy, skandynawskie lobby oraz kompleksowo zaaranżowaną przestrzeń zewnętrzną. Wypełnią ją wiecznie zielone rośliny – pielęgnowane bez użycia szkodliwych pestycydów i herbicydów. Plac, który znajdzie się przed inwestycją, zapewni bezpośrednie przejście do sąsiedniej Fabryki Norblina. Ukończenie budowy pierwszego z dwóch budynków tworzących ten kompleks, budynku B, zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

 

Skanska - Studio
Skanska – Studio, fot. materiały prasowe

Przedostatnim tak dużym projektem zapowiedzianym w stolicy w minionym roku jest wieżowiec Upper One. Biurowiec Artium International zlokalizowany przy zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Grzybowskiej w Warszawie wkrótce zostanie wyburzony. W jego miejsce stanie właśnie nowy 135-metrowy wieżowiec. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest STRABAG Real Estate. Nowy kompleks będzie się składał z dwóch budynków – 135-metrowej wieży i mniejszego, 55-metrowego towarzysza. Wyższy z nich będzie miał przeznaczenie na przestrzeń biurową, a niższy stanie się hotelem.

Widok na miasto z Upper One
Widok na miasto z Upper One, fot. materiały prasowe

W 2023 roku ruszy również kolejna budowa od Ghelamco. VIBE – tak nazywa się nowy projekt Ghelamco, którego budowa rozpoczęła się w samym sercu biznesowego centrum Warszawy, na Woli. Kompleks stanowić będą dwa niezależne budynki. Pierwszy z nich, 11-piętrowy budynek narożny u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej. Zostanie oddany do użytku jako pierwszy w I kw. 2024 roku i zaoferuje 15 tys. mkw. powierzchni najmu. W drugim etapie inwestycji, planowanym na koniec 2025 r., powstanie 95 m wieża. Sąsiadująca ze zrealizowanym przez Ghelamco kompleksem The Warsaw HUB.

Vibe od Ghelamco, wizualizacja
Vibe od Ghelamco, wizualizacja

W okolicy Ronda Daszyńskiego będziemy mogli też zauważyć inną zmianę. Dalej w górę będzie rósł kompleks wieżowców mieszkalnych Towarowa Towers. Jego docelowa wysokość to aż 141,6 metra, a każdej z wież kompleksu to 95 metrów.

Towarowa Towers
Towarowa Towers – widok na miasto, fot. materiały prasowe

Pod znakiem zapytania

To jednak nie wszystko. Poza niespodziankami, których możemy doświadczyć ze strony głównych graczy na warszawskim rynku, jest kilka sygnałów co do nadchodzących inwestycji w stolicy. Taką zapowiedzią jest m.in. współpraca HB Reavis Grupą Polsat Plus. Chodzi o teren Portu Praskiego, czyli prawą stronę Wisły, gdzie nie ma jeszcze żadnego wysokościowca. Na ten moment nie ma jednak żadnych szczegółów, czego możemy spodziewać się po tej umowie.

Jeszcze w grudniu w mediach pojawiły się przecieki, że do stołecznego ratusza wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy nowego wieżowca w centrum stolicy. Warszawa miałaby nie tylko zyskać nowy 240-metrowy wieżowiec, ale także powiększony miałyby być stojący od lat obok Oxford Tower.

Również w grudniu, Ghelamco podzieliło się wizualizacją, która uwzględnia zapowiadane przez inwestora projekty. Enigmatyczne ostatnie zdanie wskazuje, że możemy oczekiwać od inwestora jeszcze nowszych projektów. „Obok Warsaw UNIT, The Warsaw HUB i Warsaw Spire można zobaczyć jeszcze dwa wyjątkowe projekty będące w trakcie realizacji #Ghelamco: The Bridge i VIBE. I to nie jest nasze ostatnie słowo! 😉” – przekazał Jaroslaw Zagórski, Commercial & Business Development Director, członek zarządu w Ghelamco.

Może być zdjęciem przedstawiającym zmierzch, drapacz chmur i niebo
Tak już niedługo będzie wyglądała okolica Ronda Daszyńskiego w Warszawie, wizualizacja Ghelamco

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...