4.6 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaNEWSWarszawa widziana z Gór Świętokrzyskich. Nie tylko Varso Tower

Warszawa widziana z Gór Świętokrzyskich. Nie tylko Varso Tower

Ostatnio pisaliśmy o najdalszej obserwacji wieżowca Varso Tower. Jej autorem jest Paweł Kłak – entuzjasta dalekich widoków, który zrobił zdjęcie z odległości 157 kilometrów. Teraz zaprezentował kolejną część niezwykłych ujęć, gdzie widać niezwykły skyline miasta Warszawa z Gór Świętokrzyskich. A to nowy rekord w obserwacji stolicy Polski! 

Widok na Varso Tower z Gór Świętokrzyskich autorstwa Pawła Kłaka
Widok na Varso Tower z Gór Świętokrzyskich autorstwa Pawła Kłaka

Pierwsza najdalsza obserwacja Warszawy, a dokładnie najwyższego wieżowca w Unii Europejskiej – Varso Tower, została wykonana dokładnie 22.05.2023 o godzinie 3:20, jeszcze przed wschodem. Wysokość Łysej Góry (a precyzując – znajdującej się na niej platformie widokowej), z której dokonano obserwacji to 579  m.n.pm. Od tego punktu do drapacza chmur dzieliło obserwatora 152 kilometry.

Jak mówi autor: Niecały tydzień później- 28.05.2023r. –  podjęliśmy (Łukasz Wawrzyszko i Paweł Kłak) próbę ponownej obserwacji, o nieco wcześniejszej porze. Prognozy pogody były dość optymistyczne, ale zawsze ale zawsze istnieje pewna niepewność dotycząca rzeczywistych warunków.

28/05/2023 r.. Widok ze Św. Krzyża na oddalone o ok.152 km wieżowce miasta Warszawa z opisem. Fot.Paweł Kłak.
28/05/2023 r.. Widok ze Św. Krzyża na oddalone o ok.152 km wieżowce miasta Warszawa z opisem. Fot.Paweł Kłak.

Po północy wycelowaliśmy obiektywy w stronę stolicy i na ekranach aparatów ukazały się światła Varso,  następnie pojawił się Pałac Kultury i Nauki ! Dostrzegliśmy również położony w warszawskiej dzielnicy Rembertów komin Ciepłowni Kawęczyn , oddalony o 156,6 km od miejsca obserwacji a to oznaczało nowy rekord odległości obserwacji  Warszawy.

To co wydarzyło się później przerosło wszelkie nasze oczekiwania. W kolejnych minutach pojawiały się kolejne warszawskie wieżowce. Oprócz zaobserwowanego wcześniej Varso Tower i wspomnianego Pałacu Kultury i Nauki pojawiły się Warsaw Trade Tower, Skyliner, Warsaw Spire, Warsaw Unit, Q22, Rondo 1, Varso Tower, Złota 44, Centrum LIM (Marriott). 

Dynamikę obserwacji  niech zobrazuje poniższa animacja zrobiona ze zdjęć Pawła Kłaka.

Wnikliwe analizy oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego tak wyjątkowa obserwacja była możliwa, do przeczytania na blogu autorów – dalekiewidoki.pl. Jak pisze autor, Łysa Góra (Święty Krzyż) w Górach Świętokrzyskich to najdalsze miejsce, z którego została zaobserwowana Warszawa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...