5.5 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaNEWSVarso Tower widać i z Gór Świętokrzyskich! Niezwykłe zdjęcie

Varso Tower widać i z Gór Świętokrzyskich! Niezwykłe zdjęcie

Paweł Kłak – entuzjasta dalekich widoków – jest autorem najdalszej obserwacji Varso Tower. Najwyższy wieżowiec Unii Europejskiej został uchwycony z odległości 152 kilometrów! Autor wykonał je na Łysej Górze (woj. świętokrzyskie). 

"Widok

Jak opisuje swoje zdjęcie autor na portalu dalekiewidoki.plObserwacja Varso Tower z gołoborza na Łysej Górze to najdalszy widok na polską stolicę, jaki udało się sfotografować. Varso Tower mierzący 310 m jest najwyższym budynkiem w Polsce i w Unii Europejskiej. Od początku jego budowy trwały dywagacje co z niego można zobaczyć oraz skąd  można go dostrzec.” Zdjęcie wykonał dokładnie 22.05.2023 o godzinie 3:20, jeszcze przed wschodem. Wysokość Łysej Góry (a precyzując – znajdującej się na niej platformie widokowej), z której dokonano obserwacji to 579  m.n.pm. Od tego punktu do drapacza chmur dzieliło obserwatora 152 kilometry.

Jak czytamy na protalu, do daty wykonania tego zdjęcia, najdalszym miejscem skąd udało się zaobserwować ten najwyższy w Unii Europejskiej wieżowiec (jak i inne wysokościowce stolicy) był wiadukt nad autostradą A2 w Kalenicach oddalony o 83,3 km – link do obserwacji.

Panorama Warszawy z Kalenic (fot. Adrian Karczewski, Dawid Kajzer 07.09.2021, opis obiektów Łukasz Wawrzyszko).
Panorama Warszawy z Kalenic (fot. Adrian Karczewski, Dawid Kajzer 07.09.2021, opis obiektów Łukasz Wawrzyszko).

„Mało kto wierzył, że obserwacja Warszawy będzie możliwa również z odległych o ponad 150 km Gór Świętokrzyskich. Symulacje komputerowe wskazywały, że przy standardowej refrakcji atmosferycznej warszawskie wieżowce są schowane za horyzontem. Na szczęście w przyrodzie występuje czasem niestandardowa refrakcja. Światło ugina się mocniej niż zwykle w niejednorodnej atmosferze i pozwala niejako »zajrzeć za horyzont.” Przyznał na stronie internetowej dalekiewidoki.pl autor zdjęcia.

Varso Tower
Varso Tower, fot. materiały prasowe

Czy to na pewno Varso Tower?

Obliczenia i wyjaśnienia Pawła Kłaka nie pozostawiają wątpliwości, że na zdjęciach widać właśnie 310-metrowy wieżowiec, część kompleksu należącego do HB Reavis.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...