29.8 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAGdzie znajduje się najwięcej wieżowców? Nie w Nowym Jorku!

Gdzie znajduje się najwięcej wieżowców? Nie w Nowym Jorku!

Nowy Jork zawsze kojarzy się jako miasto będące potęgą jeśli chodzi o liczbę wysokościowców. Emporis – międzynarodowa firma analityczna skupiająca się na nieruchomościach – wypuściła „Skyline Ranking” czyli badanie dotyczące najwyższych budynków na świecie i ich rozmieszczenia. Potęga Ameryki nie zajęła jednak nawet miejsca na podium.

Panorama Nowego Jorku dzięki licznym drapaczom chmur zdobyła globalną rozpoznawalność. W samym mieście, na przestrzeni lat, powstawały najwyższe budynki na świecie. Kinematografia i popkultura zakorzeniły przekonanie, że to właśnie na Manhattanie znajduje się najwięcej wysokościowców świata.

Manhattan widziany z Rockefeller
fot. Wikipedia

Oto Manhattan widziany z Rockefeller Center w 1932 roku.

„Skyline Ranking” – wysokościowce na świecie

Badania agencji analitycznej Emporis objęły 700 tys. budynków na świecie. Znacząco dyskredytują one jednak przekonanie o „wysokości” Nowego Jorku. W przedstawionym raporcie, każdy objęty badaniem wieżowiec otrzymywał odpowiednią liczbę punktów, a później zliczano je łącznie dla każdego miasta oddzielnie. Za 12 do 19 pięter przysługuje jeden punkt, za 20-29 – pięć punktów, a za 100 pięter i więcej aż 600 punktów.

Skyline Ranking
fot. emporis.com

Zgodnie z rankinkiem, to Hong Kong, specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej jest najwyższym miastem świata. Drugie miejsce na podium zajął Seul, trzecie Shenzhen, a dopiero czwarty jest Nowy Jork. Pozostałe miejsca nie są zajęte też przez żadne ameryskańskie miasto. Hong Kong to również region z najdroższymi mieszkaniami na świecie – średnia cena nieruchomości wynosi ponad 1,2 mln USD.

Pamiętajmym, że i Nowy Jork zajmuje miejsce na podium, ale w rankingu najdroższych czynszów na świecie. W najdroższym mieście świata pod względem średnich czynszów, wynajem to koszt niemal 2,9 tys. USD

Azja na szczycie

Hongkong
fot. pixabay.com

Powyższe dane jednoznacznie wskazują, że to Azja prowadzi w rankingu o najwyższy region na świecie. Aż 69% budynków uznawany za wysokościowe znajdują się w Azji. Drugie miejsce z wynikiem zaledwie 20% zajmuje Ameryka Północna, a Europa posiada wyłącznie 5% – nawet powstający w Warszawie Varso Tower nie zmienia tej sytuacji.

Europa w powyższym rankingu pojawia się dopiero na 66 pozycji i reprezentuje ją Londyn. Niestety na próżno szukać nadal Polski w pierwszej setce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...