9.5 C
Warszawa
wtorek, 4 października, 2022
Strona główna NEWS 3 września - Dzień Wieżowców

3 września – Dzień Wieżowców

Światowy Dzień Wieżowców przypada 3 września. Święto ustalono w rocznicę urodzin Luisa Sullivana –  amerykańskiego architekta, który zmienił podejście do budownictwaPolska również może się szczycić swoimi osiągnięciami architektonicznymi w tym zakresie – w szczególności w Warszawie, w okolicach Ronda Daszyńskiego.

Luis Sullivan był twórcą estetyki drapaczy chmur. Zamienił cegłę na stalowe szkielety w budownictwie, co okazało się niezwykłą rewolucją technologiczną – stosowaną do dziś. Od tego czasu, budynki mogły piąć się w górę, bez ograniczeń co do ich wysokości. Pierwszym tego typu wieżowcem był Home Insurance Building o wysokości 42 m, zbudowany w 1885 roku w Chicago.

Home Insurance Building – Wikipedia, wolna encyklopedia, dzień wieżowców
fot. Wikipedia – Home Insurance Building

Kiedy budynek jest wieżowcem?

Nie ma żadnych regulacji, które pozwoliłyby na sklasyfikowanie budynku jako wieżowca – bądź potocznie mówiąc – drapacza chmur. Z całą pewnością na to określenie wpływ mają wysokość budynku, jego kształt, wygląd, lokalizacja oraz otoczenie innych obiektów. Jest jednak jedna niepisana reguła w Stanach Zjednoczonych. Według niej wieżowcem uznawany jest budynek o wysokości przekraczającej 150 metrów. W Polsce jednak często takimi określamy budynki od 100 metrów. Wynika to z całą pewnością z innego typu zabudowy miejskiej niż amerykańskie metropolie. Ważna jest tu kwestia dominowania budynku nad innymi w jego otoczeniu. Wieżowce przekraczające aż 300 metrów są często nazywane superwysokimi. Wieżowca nie powinno mylić się z nieco ogólniej sformułowanym terminem wysokościowiec – jest to budynek mający przynajmniej 35 m wysokości, podzielony regularnie na piętra (zgodnie z definicją Emporis). Wszystkie wieżowce są wysokościowcami, lecz tylko najwyższe wysokościowce są wieżowcami. Miejscem narodzin drpaczy chmur są Stany Zjednoczone.

Chrysler Building (New York, New York)
fot. pixabay.com – Chrysler Building

Tytuł najwyższego miasta

Tempo powstawania nowych budynków zdecydowanie zmalało względem okresu świetności ich wzrostu w Nowym Jorku. Jednak żadne miasto na świecie nie posiada większej liczby ukończonych pojedynczych wolnostojących wieżowców o wysokości przekraczającej 152 m  niż Nowy Jork – jest ich tam aż 185.

Skyline na świecie

Hongkong ma ich najwięcej – 188, jeśli osobno liczyć wieże wznoszące się ze wspólnej podstawy i stanowiące różne budynki dopiero po kilku piętrach. Gdyby kompleksy wieżowców Hongkongu liczyć jako pojedyncze – czyli tak jak w Nowym Jorku, w mieście znajdowałoby się ich 116. Liczba ta jednak ciągle się zwiększa, gdyż wiele znajduje się w fazie budowy a boom w tym mieście się nie kończy.

W Tokio pierwsze drapacze chmur pojawiły się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, kiedy ze względu na niepohamowaną migrację ludności ze wsi do miast i rozwój wielkich aglomeracji, zrewidowano prawo budowlane zabraniające wznoszenia budowli powyżej 31 metrów wysokości. Dziś w Tokio znajduje się ponad 100 budynków, których wysokość przekracza 152 m, a w nowe ciągle powstają. Tokio ze względu na uwarunkowania historyczne i geograficzne, nie posiada jednego ścisłego centrum, dlatego drapacze chmur rozrzucone są niemal po całym obszarze metropolii tworząc niekiedy gęste skupiska wysokościowców wokół największych w mieście dworców kolejowych i centrów biznesowych, a niekiedy pojedynczo dominują nad niską zabudową mieszkaniową.

Panorama Chicago – miasta, w którym wymyślono wieżowce – nie mogła rosnąć, dopóki w 1960 nie rozluźniono przepisów prawa budowlanego. Przez następne 15 lat powstało tam wiele wieżowców, z 442-metrowym Sears Tower na czele; obecnie znajduje się tam 87 budynków powyżej 152 m. Od 2000 roku wzniesiono tam co najmniej 40 budynków o 50 lub więcej piętrach.

Panorama Chicago z jeziora Michigan
fot. wikipedia – Panorama Chicago z jeziora Michigan

Nowy Jork z platformy widokowej Rockefeller Center
fot. wikipedia – Nowy Jork z platformy widokowej Rockefeller Center

Najwyższym na świecie pozostaje jednak 828 metrowy Burj Khalifa wzniesiony w Dubaju, a otwarty oficjalnie w 2010 roku. Wysokość do dachu to ponad 600 metrów, a budowa zajęła zaledwie 5 lat. Budynek ma 163 piętra użytkowe i pobił rekord najwyższego budynku świata, odbierając ten tytuł Taipei 101 mającemu 509 metrów wysokości.

Dubai's Burj Khalifa: A look inside the world's tallest building | CNN Travel
fot. CNN – Burj Khalifa

Sytuacja nad Wisłą

Warszawa nieustannie rośnie. Charakteru horyzontu miasta nadaje Pałac Kultury i Nauki, który skończył ostatnio 65 lat. Rozwija się nie tylko centrum miasta, ale i nowa biznesowa okolica – Rondo Daszyńskiego. W centrum, przy ulicy Chmielnej powstaje 320 metrowy Varso Tower tworzący kompleks Varso Place – obecnie ma już 220 metrów i do dachu zostało zaledwie 10 metrów. Będzie on najwyższym wieżowcem w Polsce i Unii Europejskiej. Nieopodal niego stoi od kilku lat Złota 44 mająca 192 metry. Przy Rondzie Daszyńskiego powstał ponad 200 mertowy Warsaw Unit, kończony jest tażke Skyliner, Warsaw HUB i Generation Park. Tendencja miasta jest niezwykle wzrostowa, a jego skyline zmienia się z każdym dniem. Zobaczymy jakie projekty i realizacje przyniosą Warszawie kolejne lata.

Warszawa - skyline
Zbigniew Sujak Cameraman
dla www.wiezowce.pl

Warszawa - skyline
Zbigniew Sujak Cameraman
dla www.wiezowce.pl

Warszawa skyline
fot. materiały własne

Warszawa - skyline
Zbigniew Sujak Cameraman
dla www.wiezowce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...