2.6 C
Warszawa
środa, 14 kwietnia, 2021
Strona główna NEWS Jak powstawał szczyt Varso Tower? Niezwykłe video

Jak powstawał szczyt Varso Tower? Niezwykłe video

Wieżowiec w centrum Warszawy, Varso Tower jest już na czele rankingu najwyższych budynków w Unii Europejskiej. Dzięki zakończeniu montażu iglicy osiągnął wysokość 310 metrów, choć produkcja, transport i montaż tego elementu były nie lada wyzwaniem. Zapraszamy na filmową i zdjęciową relację z kilku miesięcy prac oraz ich spektakularnego finału.

Iglica to ważna część architektury Varso Tower – element, który wieńczy budynek i dodaje mu smukłości. Pełni też funkcje użytkową – wewnątrz jej niższej części znajdują się windy, które będą wwozić turystów na taras widokowy, a na wyższej będzie możliwy montaż anten telekomunikacyjnych.

Iglica powstała w zakładach w Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu, skąd poszczególne sekcje były transportowane na budowę. Całość waży prawie 250 ton i mierzy łącznie 117 metrów, z czego nieco ponad 80 metrów widać ponad bryłą naszego budynku. Jak się domyślacie, już samo przewiezienie takiego ładunku to nie lada wyczyn.

Iglica na Varso Tower
Iglica na Varso Tower, fot. varso.com

Iglica na Varso Tower
Iglica na Varso Tower, fot. varso.com

Prawdziwe emocje czekały nas jednak dopiero podczas montażu, którego nie ułatwiała wietrzna, zimowa aura. Dzięki pracy specjalistycznego zespołu doświadczonych alpinistów oraz wykorzystaniu nowoczesnych dźwigów, wszystko skończyło się po naszej myśli i Varso Tower można już podziwiać w panoramie śródmieścia Warszawy w pełnej krasie.

Ciekawym elementem iglicy są platformy techniczne, które ułatwiają jej serwisowanie i bezpieczny dostęp np. do lamp oświetleniowych na szczycie Varso Tower. Największa z takich platform ma ponad 8 metrów średnicy, a więc więcej niż tunel warszawskiego metra!

Iglica na Varso Tower
Iglica na Varso Tower, fot. varso.com

O wieżowcu Varso Tower

Wieżowiec będący częścią kompleksu Varso Place. Budynek tym samym pobił rekord. Położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Teraz, jest także najwyższym wieżowcem w UE z zamontowaną iglicą. Ten sukces oznacza, że Varso Tower oficjalnie przewyższyło swoich sąsiadów z centrum stolicy. Czyli Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry). Dotyczy to także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów).

Pomimo swojej skali, wieżowiec to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, wieżowiec może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów. Czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. inwestor otworzy również restauracja z widokiem na Warszawę. Inwestorem projektu jest HB Reavis.

2 KOMENTARZE

  1. Czy można poznać życiorysy osób, które podjęły się tego trudnego zadania usytuowania iglicy na Varso Tower ? To wybitne osoby, bez względu na to co o sobie myślą. Szacun !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...