27.1 C
Warszawa
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNEWS111 W. 57th St. Najcieńszy wieżowiec na świecie gotowy.

111 W. 57th St. Najcieńszy wieżowiec na świecie gotowy.

W samym sercu Nowego Jorku, tuż przy Central Parku zlokalizowany jest najwęższy wieżowiec świata – West 57th Street. Jego budowa niedawno została ukończona i wieżowiec 111 W. 57th St oficjalnie może przyjąć mieszkańców. Ma zaledwie 18 metrów szerokości i aż 435 metrów wysokości. 

West 57th Street (111 W. 57th St) ponad chmurami
111 W. 57th St
West 57th Street ponad chmurami, fot. materiały prasowe

Mała działka okazała się nie być problemem dla architektów z Nowego Jorku. Żadna działka w tym mieście nie może się zmarnować – tym bardziej w takiej lokalizacji. By w pełni ją wykorzystać, studio SHoP Architects zaprojektowało w jej miejscu najwęższy wieżowiec świata. Wieżowiec przez długi czas miał problemy. Źle przekalkulowany kosztorys sprawił, że budżet przekroczono o 50 mln dolarów. Efektem tego było tymczasowe wstrzymanie prac.

Wysoka, prosta wieża rośnie ze zbudowanego w 1925 roku budynku Steinway Hall, w którym przez wiele lat mieścił się ekskluzywny sklep z fortepianami i biura firmy Steinway & Sons. Nowojorski drapacz chmur inwestor nazwał również Stainway Tower, na cześć swojego poprzednika.

West 57th Street
West 57th Street, fot. materiały prasowe

Budowę inwestor już ukończył. Stosunek wysokości do szerokości budynku wynosi więc aż 24:1 – jest to wynik niezwykły. Docelowo wieżowiec będzie luksusowym budynkiem mieszkalnym, z niezwykłymi widokami. Dostępnych będzie 60 mieszkań.

Ceną wyjściową za mieszkanie w wieżowcu 111 W. 57th St jest 14 milionów dolarów. Wieżowiec pobił jeszcze jeden rekord. Chodzi o kwotę transakcji sprzedaży, gdyż w wieżowcu sprzedano luksusowy piętrowy penthouse za 58 mln dolarów. Poniżej, zobaczyć możecie video z procesu powstawania wieżowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...