23.5 C
Warszawa
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaNEWSNowy wieżowiec w Warszawie? Lex deweloper w akcji

Nowy wieżowiec w Warszawie? Lex deweloper w akcji

Czy w Warszawie urośnie nowy wieżowiec i to mieszkalny? Wysoki budynek jest planowany u zbiegu ulicy Młocińskiej z Burakowską, w sąsiedztwie Ronda Zgrupowania AK „Radosław”.

Pustą działkę przy ul. Burakowskiej może zająć nowoczesny i wysoki budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami i parkingiem podziemnym.

W ramach inwestycji towarzyszących w planach inwestora jest przebudowa ul. Młocińskiej (wraz z zawrotką drogi pożarowej). Powstałyby też: zjazd z ul. Burakowskiej oraz wszystkie potrzebne przyłącza do sieci zewnętrznych. Inwestycja objęłaby przebudowę sieci wodociągowej i sieci cieplnej oraz teren zieleni urządzonej, dostępny publicznie.

Wniosek dotyczący planowanej inwestycji wpłynął do Urzędu m.st. Warszawy 8 maja 2023 r. w ramach specustawy mieszkaniowej. Został uzupełniony w dniach: 1 czerwca 2023 r., 10 lipca 2023 r., 10 sierpnia 2023 r., 18 września 2023 r., 12 października 2023 r. i opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy 17 października 2023 r.

Ile mieszkań może powstać, dla ilu mieszkańców

Planowany budynek mieszkalny wielorodzinny ma zróżnicowaną wysokość od VII do XXVIII kondygnacji. W parterze i na pierwszym piętrze zaprojektowano ogólnodostępne lokale usługowe. Całość zabudowy będzie posadowiona na wspólnym czterokondygnacyjnym garażu podziemnym. Bryła i jej kaskadowe uskoki nawiązują do formy pobliskiego kampusu biurowego Forest.

Wstępną liczbę mieszkań inwestor określił na minimum 198 i maksimum 280. W projektowanym budynku mogłoby zamieszkać 657 osób.

Plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Burakowskiej a potencjalny wieżowiec

Plan miejscowy w tym miejscu ustala przeznaczenie terenów pod śródmiejską zabudowę usług handlu i biur. Maksymalna wysokość zabudowy została określona na 25 m, zwyżka zabudowy od strony ronda Zgrupowania AK „Radosław” do 37 m, a dla dominanty wysokościowej 125 m.

Specustawa mieszkaniowa pozwala na budowanie niezgodnie z ustaleniami planu. Zasadniczym celem jej uchwalenia miało być zwiększenie podaży gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. W Warszawie inwestycje realizowane na mocy specustawy regulują dodatkowo standardy urbanistyczne, przyjęte przez Radę Miasta 30 sierpnia 2018 roku.

Co jest w Studium Warszawy dla terenu planowanej inwestycji

Planowana inwestycja nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy z 2006 r. Obowiązujące studium ustala, że ten teren inwestycji mieszkaniowej znajduje się w obszarze wielofunkcyjnym. Obowiązuje tu priorytet dla:

  • usług z zakresu: administracji, organizacji społecznych, dyspozycji i współpracy gospodarczej, obrotu finansowego, ubezpieczeń, kultury, nauki, szkolnictwa, handlu, turystyki, hotelarstwa, sportu, transportu, łączności itp. – o charakterze międzynarodowym, krajowym i ogólnomiejskim;
  • funkcji mieszkaniowej wraz z niezbędnymi inwestycjami celu publicznego z zakresu infrastruktury społecznej;
  • dopuszcza się lokalizowanie innych funkcji nie kolidujących z funkcjami preferowanymi.

Wieżowiec. Jak zgłosić uwagi?

Uwagi do wniosku można zgłaszać do 7 listopada 2023 r. w jednej z form:

  • pisemnie w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy (Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa)
  • przez ePUAP w formie poświadczonej podpisem elektronicznym lub
  • e-mailem na adres sekretariat.BAIPP@um.warszawa.pl

Ostateczną decyzję w sprawie tej inwestycji podejmie Rada m.st. Warszawy.

Szczegółowe informacje na jej temat znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...