19.1 C
Warszawa
poniedziałek, 5 czerwca, 2023
Strona główna NEWS Wieżowce w Warszawie. Co powstanie w stolicy?

Wieżowce w Warszawie. Co powstanie w stolicy?

Warszawa nieustannie rośnie – miasto ma już tytuł najwyższego w Unii Europejskiej, a to wszystko za sprawą 310-metrowego Varso Tower. Jednak co jeszcze jest w planach w mieście? Jakie będą nowe wieżowce w Warszawie? Przyglądamy się planowanym inwestycjom.

Wola górą

Warszawska Wola jest miejscem gromadzącym największą ilość drapaczy chur. Większość nowych wieżowców powstaje lub jest finalizowana właśnie tam – przy Rondzie Daszyńskiego. Okolica ma jednak zyskać dodatkowe wieżowce. Na początku tego roku Ghelamco ogłosiło rozpoczęcie budowy The Bridge. To projekt, których dotychczas był owity tajemnicą. Budynek stanie u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej, przy placu Europejskim. Będzie miał 174 metry i zajmie miejsce obok Warsaw Spire. Przewidywany termin zakończenia budowy The Bridge to koniec 2024 r..

The Bridge - Ghelamco, Warszawa
The Bridge – Ghelamco, Warszawa, fot. materiały prasowe

Ponadto, przy Rondzie Daszyńskiego powstaną dwie wieże. Firma Asbud Group ma zielone światło na budowę kompleksu dwóch wież Towarowa Towers, który zaoferuje łącznie ponad 900 apartamentów. Każda z nich będzie miała blisko 100 metrów, a zlokalizowane będą przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. W dwóch 30-kondygnacyjnych wieżach oraz trzech niższych budynkach zaplanowano łącznie ponad 900 apartamentów typu premium. Kompleks wybudowany zostanie przy ulicy Prostej na Woli i w głównej mierze oferował będzie przestrzeń mieszkaniową, która uzupełniona zostanie o działalność handlowo-usługową. W pierwszej kolejności powstaną dwie bliźniacze wieże o wysokości około 95 metrów. Znajdzie się w nich prawie 600 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni od około 25 do 140 metrów kwadratowych.

Towarowa Towers
Towarowa Towers

Golub GetHouse prowadzi przygotowania do budowy kolejnego wieżowca w Warszawie. 170-metrowy Skyreacher ma stanąć na Woli, przy ul. Grzybowskiej. Będzie budynkiem mieszkalnym z aż 900 apartamentami. Projekt obecnie czeka na wykonawcę.

Skyreacher, Golub GetHouse
Skyreacher, Golub GetHouse, fot. materiały prasowe

Centrum, nowe wieżowce w Warszawie

Wieżowce w Warszawie powstają także w centrum miasta. Ta okolica ma wzbogacić Roma Tower. To pomysł Archidiecezji Warszawskiej. Obecnie trwają poszukiwania inwestora, ale jak się okazało niedawno – BBI Development wspólnie z Archidiecezją Warszawską, z którą zawiązał spółkę celową PW do realizacji Roma Tower zawarły z inwestorem branżowym list intencyjny wyrażający wolę obu stron do prowadzenia negocjacji zmierzających do zawarcia przyszłej umowy inwestycyjnej dotyczącej dalszej realizacji projektu. Plany dotyczą zbiegu ulicy Nowogrodzkiej i Emilii Plater. To tam archidiecezja warszawska w porozumieniu z firmą BBI Development planuje od lat budować 170-metrowy wieżowiec.

Zachód Słońca przy Roma Tower
Zachód Słońca przy Roma Tower, fot. materiały prasowe

Roma Tower, a obok zabytkowy kościół?
Roma Tower, a obok zabytkowy kościół?, fot. materiały inwestora

Lilium Tower to robocza nazwa wieżowca, który miałby stanąć w Centrum i miałoby to być podwyższenie dobrze znanego Warszawiakom Marriotu. To projekt spod kreski samej Zaha Hadid, jednak narazie utknął w miejscu. Docelowo miał mieć 250 metrów jednak plan zabudowu ul. Poznańskiej zakłada nieco niższą wysokość. Urzednicy zgodzili się na 235 metrów, jednak plan został zawetowany przez wojewodę. Obecnie deweloper zabiega o ‚wuzetkę’ na pierwotną wysokość.

Lilium Tower
Lilium Tower, fot. materiały prasowe

Kolejnym projektem jest Warsaw One. 188-metrowy wieżowiec ma stanąć w miejscu wieżowca Ilmet, którego inwestor chce wyburzyć. Czyli przy alei Jana Pawła II 15, róg Pańskiej oraz Prostej. Projekt wraz z Ilmetem kupiła w 2017 roku spółka Skanska. Być może po zakończeniu kompleksu Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego, inwestor zajmie się odłożonymi planami.

Warsaw One
Warsaw One, fot. materiały prasowe

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...