21.3 C
Warszawa
środa, 12 maja, 2021
Strona główna ARCHITEKTURA Wieżowce prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump inwesotrem

Wieżowce prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump inwesotrem

Trump Tower to niezwykły 202-metrowy wieżowiec zlokalizowany w samym sercu Nowego Jorku, na Manhattanie. Kolejny, Trump World Tower to ponad 260-metrowy apartamentowiec zlokalizowany również w sercu Nowego Jorku. Trump International Hotel to luksusowy hotel znajdujący się w stanie Nevada o wysokości 190 metrów Co łączy te budynki? Ich właścicelem jest 45 prezydent USA, Donald Trump.

Trump Tower w Nowym Jorku
Trump Tower w Nowym Jorku, fot. dezeen.com

Dziś, 3 listopada odbywają się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które z zapartym tchem śledzi cały świat. Jest to niezwykle ważny dzień nie tylko dla Amerykanów, ale i dla reszty rządów. Mało kto jednak wie, że Donald Trump – amerykański przedsiębiorca, miliarder, polityk ubiegający się dziś o re-elekcję jest właścicielem niejednego wieżowca w Nowym Jorku oraz Los Angeles oraz wielu innych nieruchomości.

Donald Trump w sercu Nowego Jorku

Najbliższy sercu Trumpa, znzwany na cześć swojego fundatora Trump Tower oddano do użytku już w 1983 roku. Zlokalizowany jest przy Piątej Alei w dzielnicy Midtown Manhattan. Wieżowiec obecnie jest siedzibą organizacji Trump Organization, która jednocześnie nim zarządza. Tutaj też w 2016 roku mieścił się jego sztab wyborczy oraz właśnie tu odbył się jego wieczór wyborczy. Na dole budynku znajdziemy galerię handlową (wymóg

Trump Tower w Nowym Jorku
Trump Tower w Nowym Jorku, fot. wikipedia.pl

użyteczności publicznej wieżowców z Manhattanu), a kolejne 30 pięter to przestrzeń biurowa. Ponad nimi znajdują się lukusowe apartamenty – w tym ostatnie trzy piętra będące apartamentem Donalda Trumpa, który mieszkał tu aż do czasu przeprowadzki do Białego Domu. Jego żona Melania została tam do zakończenia roku szkolnego ich syna, a sam prezydent jest tam częstym gościem. Ponadto, lokatorami budynku są także m.in. aktor Bruce Willis i piłkarz Cristiano Ronaldo. Co ciekawe, do jego budowy oprócz zwykłych pracowników Donald Trump zatrudniał nielegalnych polskich gastarbeiterów. Fakt ten był później używany w kampanii prezydenckiej.

Trump International Hotel and Tower to 178-metrowy wieżowiec będący również w posiadaniu Trump Organization. Budynek ten oferuje pokoje hotelowe, apartamenty i sale konferencyjne, ponadto mieści się w nim również restauracja. Co wyjątkowe, to fakt, że oddalony jest on od innych nowojorskich wieżowców. Z tego też powodu początkowo lekko kołysał się podczas silnych wiatrów, z czego wynikały drobne niedogodności przy użytkowaniu go, niespotykane w wieżowcach położonych w skupisku. Przediśebiorstwo Trumpa przejęło budynek i przeprowadziło w nim remont.

Trump International Hotel and Tower
Trump International Hotel and Tower, Nowy Jork, fot. streeteasy.com

Ponadto, w Nowym Jorku Donald Trump posiada również Trump World Tower będący w całości apartamentowcem. Jest jego inwestorem. Ma ponad 260 metrów i oddany został do użytku w 2001 roku. Zlokalizowany również w Midtown Manhattan i niezwykle popularny pośród ludzi zamożnych – apartamenty kupił tu min. Bill Gates. Wyróżnia się zdecydowanie na tle skyline Nowego Jorku swoją prostotą. Aż 72 kondygnacje sprawiły, że jako pierwszy budynek Trump Wolrd Tower złamał dżentelmeńską umowę o budynkach nie wyższych od kwatery głównej ONZ w jej najbliższym sąsiedztwie.

Trump World Tower, Nowy Jork
Trump World Tower, Nowy Jork, fot. Wikipedia

Warto również wspomnieć, że na Manhattanie Trump posiada jeszcze 40 Wall Street – oddany w 1930 roku wieżowiec o wysokości 282,5 metra. Trump kupił budynek za 8 mln USD w 1995 r. i przeprowadził gruntowny remont.

Między kasynami

Prezydent USA był także inwesotrem 190-metrowego budynky Trump International Hotel zlokalizowanego w Las Vegas, w stanie Nevada. Obiekt nazwano na cześć jego fundatora, a wszystkie okna w Trump Hotel są po zewnętrznej stronie pokryte 24–karatowym złotem. Otwarto go w 2008 roku i cieszył się niezwykłym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że krażyły pogłoski, iż Trump ma zbudować obok jego dokładną kopię aby zaspokoić popyt. Obecnie Trump International Hotel stanowi najwyższy budynek mieszkalny w tym mieście.

Trump International Hotel, Las Vegas
Trump International Hotel, Las Vegas, fot. kayak.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...