2.6 C
Warszawa
środa, 1 grudnia, 2021
Strona główna ARCHITEKTURA W holenderskim Eindhoven staną drewniane wieżowce

W holenderskim Eindhoven staną drewniane wieżowce

W Holandii, w Eindhoven powstać mają dwa połączone ze sobą drewniane wieżowce. Projekt autorstwa studia Marco Vermeulen nosi nazwę „Holenderskich Gór”. Mają powstać w centrum miasta, a ich głównym budulcem będzie drewno pochodzące z lasów prowadzonych w sposób zrównoważony.

"Holenderskie Góry" w Eindhoven
„Holenderskie Góry” w Eindhoven, fot. marcovermeulen.eu

„Holenderskie Góry” w Eindhoven

Niecodzienny projekt holenderskiego studia ujrzał światło dzienne. Jego głównym budulcem mają być płyty z drewna klejonego krzyżowo pozyskiwanego. Ważny jest fakt, że to nie projekt domku jednorodzinnego, a dwóch wieżowców. Projekt The Dutch Mountains w Eindhoven ma mieć wysokość 130 i 100 metrów. Obie wieże w projekcie są ze sobą połączone wspólnym lobby. Poza budulcem, projekt wyróżnia niezwykły kształt przypominający literę „U”. Ponadto, budynek zmienia swój kształt w zależności od perspektywy z jakiej na niego patrzymy. Co ciekawe, architekci deklarują, że beton użyją praktycznie wyłącznie w obciążonych elementach konstrukcji. Są to więc rdzenie wind czy podłogi wież.

"Holenderskie Góry" w Eindhoven
„Holenderskie Góry” w Eindhoven, fot. marcovermeulen.eu

Projekt w całości wyraża ideę ekologiczną, gdyż nie chodzi tu wyłącznie o wykorzystanie płyt CLT, ale zbudowanie specjalnego „ekosystemu” budynku. Projekt zawiera unikalny system nawadniający, który zbierał będzie deszczówkę służącą do podlewania roślin rosnących wewnątrz „Holenderskich Gór”. Co więcej, zebrany nadmiar wody nie pójdzie na zmarnowanie. Projektanci planują odprowadzić go do znajdującej się nieopodal rzeki Dommel. Wspierającym źródłem energii wieżowców będą panele słoneczne. Wieżowce są na razie w fazie planowania.

"Holenderskie Góry" w Eindhoven
„Holenderskie Góry” w Eindhoven, fot. marcovermeulen.eu

źródło: marcovermeulen.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...