25.2 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaNEWSRzeszów: Osiem wieżowców tuż przy stadionie Resovii Rzeszów

Rzeszów: Osiem wieżowców tuż przy stadionie Resovii Rzeszów

Aż 8 wieżowców miałoby stanąć w Rzeszowie przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego – tuż obok stadionu Resovii. Najwyższy z nich miałby mieć az 126 metrów. W urzędzie trwają prace nad uchwałą, która miałaby zmienić plan zagospodarowania przestrzennego. Co na to Rzeszów?

Rzeszów
fot. forum-

Zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego, tuż obok stadionu Resovii, wprowadzane są na wniosek inwestora. Dotyczą one możliwości wybudowania na tym terenie bloków mieszkalnych. Dopuszczona będzie budowa 8 wieżowców. – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Najwyższy wieżowiec, który ma stanąć tuż obok stadionu, może liczyć do 126 m wysokości. Kolejny może osiągnąć wysokość do 90 m, a pozostałe do 65 metrów.
Plan przewiduje także utworzenie nowej drogi wewnętrznej, która będzie przebiegać między nowymi blokami a stadionem, następnie pobiegnie obok planowanego krytego lodowiska do al. Witosa.

Wieżowce na os. Króla Augusta. A co z infrastrukturą?

Projekt oznacza poważne zmiany dla os. Króla Augusta. Na osiedlu, które obecnie liczy ok. 5,5 tys. mieszkańców, po wybudowaniu bloków przybędzie ok. 3 tys. mieszkańców. To z kolei rodzi problemy związane z miejscami parkingowymi i komunikacją.

Adam Moczulski, przewodniczący Rady Osiedla Króla Augusta w Rzeszowie, uchyla się od komentarza na temat planowanej inwestycji do czasu, aż Biuro Rozwoju Miasta udostępni protokół z konsultacji publicznej, dotyczący zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Wyspiańskiego i al. Witosa.

Jednak zwraca uwagę, że tak daleko idące zmiany w zabudowie muszą iść w parze z rozbudową infrastruktury.

Po wybudowaniu nowych wieżowców na osiedlu pojawią się tysiące nowych mieszkańców, w większości młodych, którzy będą mieli konkretne potrzeby, np. edukacyjne, związane z wychowywaniem dzieci. A tymczasem na osiedlu Króla Augusta nie ma żłobka, a w istniejących przedszkolach już teraz brakuje miejsc.

By wybudować planowaną drogę wewnętrzną, konieczne będzie zburzenie 52 prywatnych garaży. Co – zdaniem mieszkańców – jeszcze pogorszy i tak niekorzystny przelicznik miejsc garażowych na osiedlu.

Przebiegająca przez osiedle linia kolejowa potęguje problemy komunikacyjne. Już teraz w wąskich gardłach tworzą się korki, bo przez przejazdy kolejowe i mosty przejeżdżają mieszkańcy innych osiedli. A co będzie, gdy na samym osiedlu Króla Augusta przybędzie 3 tysiące mieszkańców? Bez budowy nowych przepraw, w tym kolejnego mostu, się nie obejdzie.

Wieżowce na os. Króla Augusta. Teraz głos mają mieszkańcy miasta Rzeszów

Projekt zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego jest wyłożony do wglądu publicznego do końca października. Następnie przez 2 tygodnie, do 13 listopada, do planu można składać uwagi. Będą one rozpatrywane przez prezydenta miasta, ostatecznie projekt trafi na Radę Miasta, która wyda decyzję.

źródło: rzeszow.naszemiasto.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...