25.2 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaARCHITEKTURARzeszów: Wieżowiec Powstańców Warszawy jednak powstanie!

Rzeszów: Wieżowiec Powstańców Warszawy jednak powstanie!

Radni z Rzeszowa zgodzili się by deweloper Apklan wybudował apartamentowiec o wysokości 120 metrów obok zapory w mieście Rzeszów. Budynek Powstańców Warszawy kształtem będzie przypominać żagiel. W projekcie są również dwa mola, taras oraz restauracja na barce na zalewie – były to atuty przetargowe.

Powstańców Warszawy - Rzeszów
fot. materiały inwestora

Inwestycja ze zgodą radnych

Radni Miasta Rzeszowa, godząc się na zamianę działek, dali zielone światło dla tej wyjątkowej inwestycji. To już pierwszy pokonany krok do powstania „żagla” w Rzeszowie. Budynek powstanie nad Wisłokiem.

Warunkiem realizacji projektu Powstańców Warszawy jest przejęcie od miasta części działek. Deweloper proponuje zamianę gruntów, chce oddać miastu należące do niego tereny w rejonie ul. Grabskiego, po drugiej stronie zalewu. Gdyby radni się nie zgodzili, w tym miejscu miałby powstać budynek mieszkalny, ale niższy i bez dodatkowej infrastruktury nad Wisłokiem.

Sprawa zamiany działek trafiła na sesję Rady Miasta Rzeszowa już pod koniec września, jednak wtedy radni odesłali uchwałę zezwalającą na zamianę do komisji. Podczas ostatniej sesji radni wyrazili zgodę, uchwała została podjęta. Rzeszów otrzyma niewielkie działki w rejonie zalewu od strony ul. Grabskiego, w zamian odda deweloperowi tereny przy zaporze, od strony wieżowców Bulwary Park.

Apklan z wielkimi planami – wieżowiec Powstańców Warszawy nie jest jedyny

Firma Apklan, to ten sam inwestor, który buduje trzeci najwyższy budynek mieszkalny w Polsce – Olszynki Park, o wysokości 161 metrów, również w Rzeszowie. Inwestycja Olszynki Park powstaje w sąsiedztwie filharmonii i ma być jedną z wizytówek Rzeszowa. Teraz deweloper chce od miasta odkupić działkę przy zalewie, na której powstałaby ta 40-kondygnacyjna budowla. Za projekt architektoniczny odpowiedzialne będą pracownie S.T. Architekci oraz K+ Architekci.

– Jestem rodowitym rzeszowianinem, moja rodzina mieszka tu od pokoleń. Pamiętam, jak na zalewie pływały żaglówki, chodziło się tu na kajaki, a w wodzie były baseny. Niestety z czasem to wszystko zostało zniszczone. Dlatego pomyślałem o tym, aby stworzyć autorski projekt inwestycji, który nawiąże do tamtych lat – mówi Piotr Kawalec, inwestor.

Wyjątkowe dla inwestycji mają być plany zagospodarowania przestrzeni wokół wieżowca, które z całą pewnością przyciągną mieszkańców, by spędzali tam wolny czas. Ponadto, pozwolą na ożywienie okolicy. Inwestycja ma teraz realną szanse rozpocząć się w 2024 roku.

Powstańców Warszawy
fot. materiały inwestora
Powstańców Warszawy - Rzeszów
fot. materiały inwestora
Powstańców Warszawy
zdj. materiały inwestora
Powstańców Warszawy
zdj. materiały inwestora
Powstańców Warszawy
fot. materiały inwestora
Powstańców Warszawy - Rzeszów
fot. materiały inwestora

źródło: rzeszow.naszemiasto.pl

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...