15.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaNEWSNiezwykła mozaika w powstającym Varso Tower

Niezwykła mozaika w powstającym Varso Tower

Ceramika to jeden z najciekawszych materiałów wykończeniowych, cieszących oko użytkowników budynków. Poprzednio, pieczołowicie zaprojektowane i starannie wykonane kompozycje były niezwykle popularne wśród architektów wielu warszawskich budynków powstających po drugiej wojnie światowej. W Varso Tower pojawi się ta niewątpliwie zapomniana sztuka by przypomnieć ją szerszej publiczności. 

Mozaika w lobby Varso Tower
fot. materiały prasowe

Mozaika na niezwykłą skalę

W związku z tym, w budynku zaprojektowanym przez renomowaną pracownię Foster + Partners postanowiono oryginalnie nawiązać do szczególnej historii i kolorytu Warszawy. Z tego powodu, dwie ściany lobby Varso Tower, każda o wymiarach boiska do siatkówki, wykonawca pokryje ręcznie wykonaną mozaiką ceramiczną.

Zastanawialiśmy się w jaki jeszcze sposób moglibyśmy wpisać ten budynek w kontekst lokalny. Parter wieży jest niesłychanie otwarty, ma swój indywidualny, niepowtarzalny charakter. Postanowiliśmy nawiązać do sztuki mozaiki warszawskiej. Istotnym elementem całego pomysłu była chęć współpracy z lokalnym artystą – mówi Jędrzej Kolesiński, architekt w Foster + Partners.

Mozaika w lobby Varso Tower
fot. materiały prasowe

Żmudna praca warszawskiej artysktki

Całość kompozycji składa się z imponującej liczby 1800 kafli. Dodatkowo każdy z nich przechodzi długą drogę pod czujnym nadzorem warszawskiej artystki Krystyny Kaszuby-Wacławek – od doboru odpowiedniej gliny, poprzez formowanie, wypalanie i szkliwienie, do finalnego produktu.

Niewątpliwie, już teraz wiemy, że nasze lobby będzie jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w całym Varso Place!

O Varso Place

Realizacja takiego miejsca jak Varso Place – najwyższego budynku w Unii Europejskiej – to marzenie wielu architektów i inżynierów. Najnowocześniejsze technologie, starannie dobrane materiały wykończeniowe, świetnie wyposażone i zdrowe biura. Tworzymy nie tylko prestiżowe centrum biznesowe, ale też przestrzenie dostępne dla każdego. W efekcie od bezpośredniego otoczenia naszych budynków, które stanie się bardziej uporządkowane i przyjazne pieszym, poprzez zadaszony pasaż z restauracjami i sklepami, po spektakularny, publiczny taras widokowy na szczycie Varso Tower. Ponadto skala pozytywnych zmian, jakie czekają tę część centrum Warszawy jest ogromna. – mówi Marcin Chruśliński, Development Manager.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...