26.5 C
Warszawa
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAMiami. Niezwykły wieżowiec projektu Zaha Hadid Architectes

Miami. Niezwykły wieżowiec projektu Zaha Hadid Architectes

W Miami powstał nowy niezwykły wieżowiec projektu pracowni Zaha Hadid Architectes. One Thousand Museum ma 62 piętra i jest zlokalizowany naprzeciwko Museum Park w Miami. To przykład wyjątkowej synergii inżynierii oraz architektury.

One Thousand Museum w Miami
One Thousand Museum w Miami, fot. materiały prasowe

Zaha Hadid to brytyjska architekt pochodząca z Iraku, przedstawicielka dekonstruktywizmu. Jako pierwsza kobieta zdobyła w 2004 Nagrodę Pritzkera, a rok wcześniej uhonorowano ją Nagrodą Miesa van der Rohe. Zmarła w 2016 roku, a One Thousand Museum jest jednym z ostatnich projektów nad którym pracowała. Architektka nie doczekała się jednak jego realizacji, gdyż inwestycja powstała po jej śmierci.

Budynek ma aż 240 metrów i jest jednym z najwyższych w mieście. Zmienia zupełnie skyline miasta i wygląd zabudowy przy Biscayne Boulevard w Miami.

Skyline Miami z One Thousand Museum
Skyline Miami z One Thousand Museum, fot. materiały prasowe

Jeszcze przed ukończeniem budynek wzbudzał wśród mieszkańców i fanów architektury wiele emocji. Wszystko to z powodu jego skomplikowanej struktury. Nazwano go wieżowcem skorpiona. A co więcej, mówi się, że to jeden z najtrudniejszych do zrealizowania wieżowców, jaki został zaprojektowany. Pracownia Zaha Hadid Architectes w projekcie użyła zakrzywionego egzoszkieletu, który stworzony był z betonu oraz włókna szklanego. Dlatego też delikatna fasada budynku znacznie kontrastuje z solidnością tej konstrukcji.

W One Thousand Museum mieszczą się luksusowe apartamenty, znajdziemy też centrum SPA, kino czy basen oraz lądowisko dla helikopterów. Wszystko z dbałością o każdy szczegół i najwyższym poziomem luksusu.

One Thousand Museum w Miami
One Thousand Museum w Miami, fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...