Spółka deweloperska STRABAG Real Estate rozpoczęła budowę części nadziemnej warszawskiego kompleksu Upper One, obejmującej 34-kondygnacyjny budynek biurowy oraz 17-piętrowy hotel – pierwszy w stolicy pod szyldem The Cloud One. Zakończenie prac i oddanie inwestycji do użytkowania zaplanowano na 2027 rok. Generalnym wykonawcą projektu jest firma budowlana STRABAG.

Budowa Upper One trwa od 2023 roku. Przez ostatnie 20 miesięcy prowadzono intensywne prace nad realizacją części podziemnej kompleksu. Tylko podczas wykonywania płyty fundamentowej oraz konstrukcji garażu zużyto ponad 11 200 m³ betonu i 1500 t stali zbrojeniowej, zawierającej około 92% materiałów wtórnych. Zgodnie z harmonogramem właśnie rozpoczęła się kolejna faza – budowa nadziemia – która potrwa co najmniej 21 miesięcy.
Równolegle będziemy realizować 131-metrowy budynek biurowy oraz 55-metrowy hotel. Część nadziemna powstanie w tradycyjnej technologii. Wybrane elementy hotelu zostaną jednak wykonane w środowisku prefabrykacji – dotyczy to 362 łazienek, które – jako w pełni wyposażone moduły – trafią bezpośrednio z fabryki na plac budowy i będą gotowe do użytku zaraz po podłączeniu i odbiorach. – wyjaśnia Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający w spółce deweloperskiej STRABAG Real Estate.
Za projekt biurowca odpowiada polska pracownia Medusa Group, która – we współpracy z austriackim biurem MHM Architects – stworzyła również wizję architektoniczną hotelu.

Poziom wyżej. Upper One
Upper One będzie jednym z nielicznych biurowców w Polsce z trzema zewnętrznymi tarasami ulokowanymi na najwyższych piętrach – od 28 do 30 kondygnacji. Zaoferują one łącznie około 400 mkw. przestrzeni wypoczynkowej, przeznaczonej wyłącznie dla ich najemców.
W budynku zainstalowanych zostanie również osiem wind typu Double Deck, w tym pięć panoramicznych, co znacząco wpłynie na funkcjonalność i komfort jego użytkowania. W jednym szybie poruszać się będą dwie połączone kabiny – górna i dolna – umożliwiające jednoczesny transport pasażerów na różne piętra. Windy zostaną zintegrowane z inteligentnym systemem zarządzania, analizującym i prognozującym natężenie ruchu w różnych częściach biurowca.
Już na etapie realizacji podziemia zastosowano również rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię z konwencjonalnych źródeł. Zaplecze budowy zasilają panele fotowoltaiczne. Na dachach kontenerów zainstalowano moduły PV o łącznej mocy 46,98 kWp, które pokrywają ponad 50% zapotrzebowania zaplecza na energię.