15.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaRYNEK NIERUCHOMOŚCIPrzyszłość budynków to nasza przyszłość - w kierunku inteligentnych technologii budynkowych

Przyszłość budynków to nasza przyszłość – w kierunku inteligentnych technologii budynkowych

Według raportu PLGBC z 2022 roku, budynki odpowiadają za blisko 40% światowej emisji CO2, licząc zarówno ślad węglowy związany z ich budową, jak i późniejszą eksploatację. Biorąc pod uwagę wyzwania środowiskowe, przed którymi stają nie tylko firmy, ale również operatorzy budynków użyteczności publicznej, w naszym wspólnym interesie jest dążenie do zeroemisyjności. A w tym pomagają nowoczesne technologie. Jak wyglądać będzie przyszłość budynków?

Przyszłość budynków to nasza przyszłość - w kierunku inteligentnych technologii budynkowych
Przyszłość budynków to nasza przyszłość – w kierunku inteligentnych technologii budynkowych, fot. materiały prasowe

Światowa populacja od dziesięcioleci systematycznie rośnie. Szacuje się, że do 2050 r. liczba ludności osiągnie ok. 9,7 mld, z czego blisko 70% będzie zamieszkiwać obszary miejskie. A to oznacza potrzebę dalszego rozwoju infrastruktury budynkowej. Patrząc przez pryzmat tego, jak dużą część życia spędzamy w budynkach i mając świadomość, że są one odpowiedzialne za zużycie niemal 40% światowej energii, musimy pilnie zadbać o to, by stawały się one coraz bardziej „zielone”.

Budownictwo efektywne energetycznie

Polska gospodarka dąży do tego, aby w przyszłości stać się zeroemisyjną, przy czym znaczącym czynnikiem sukcesu będzie zadbanie o sektor budowlany. Zadaniem na kolejne dekady jest wprowadzenie zrównoważonego budownictwa, które nie będzie konsumować ogromnych zasobów. 75% obecnie używanych na świecie budynków jest nieefektywnych energetycznie. W Polsce ten odsetek jest zapewne jeszcze większy. Co to oznacza? Straty związane z dużym zużyciem energii oraz wysoką emisją dwutlenku węgla. Z tego obrazu wyłania się pilna potrzeba zmiany. Powinna ona nastąpić na dwóch płaszczyznach – inteligentnego, nowego budownictwa oraz modernizacji już istniejącego.

Inteligentne budynki na miarę naszych czasów

Idea inteligentnych budynków jest znana od dekad, ale teraz, dzięki nowym technologiom, takim jak AI, cyfrowy bliźniak czy pogłębiona analiza danych, jesteśmy w stanie jeszcze lepiej kontrolować wszystkie procesy w nich zachodzące. Siemens, który sam do końca obecnej dekady chce być zeroemisyjny, wyznaje zasadę, że najtańszą energią jest ta, której nie zużywamy. Dążymy więc do maksymalnej oszczędności konsumpcji energii i zachęcamy do sięgania po rozwiązania bazujące na odnawialnych źródłach energii. Przykładem mogą być technologie wykorzystujące promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. Albo algorytmy uwzględniające położenie oraz usytuowanie słońca względem budynku, które pozwalają na odpowiednie sterowanie pracą żaluzji, a przez to kontrolę temperatury wewnątrz pomieszczenia, co jednocześnie generuje oszczędności energii potrzebnej do jego schłodzenia.
Dzięki zastosowaniu rozwiązań, od tych najprostszych – uwzględniających zapotrzebowanie na wykorzystanie danego pomieszczenia, po te bardziej zaawansowane, objęte specjalnymi aplikacjami analizującymi w czasie rzeczywistym koszty i optymalizujące zużycie energii, jesteśmy w stanie zwiększyć efektywność energetyczną budynku i zaoszczędzić nawet do 25% energii.

Jako przykład z warszawskiego rynku budynków biurowych można podać budynek Skanska P180, w którym, dzięki zastosowanym technologiom, szacujemy uzyskanie 20% oszczędności zużycia energii rocznie w stosunku do założeń projektowych. A to przekłada się na szacowane oszczędności w wysokości ponad 300 tys. złotych rocznie.

Nowoczesne szkoły i muzea

Technologiczna modernizacja nie jest tematem, który dotyczy jedynie budynków biurowych czy mieszkaniowych. Obejmuje ona również swoim zakresem budynki takie jak fabryki, magazyny, budynki użyteczności publicznej – szkoły, szpitale, a nawet muzea, biblioteki czy archiwa. Przykładowo dzięki zrealizowanej przez Siemensa modernizacji 24 szkół w Płocku obniżono ślad węglowy równy emisji 3 tys. samochodów z silnikiem spalinowym.

Cenne dane

Współczesny świat opiera się na danych, a ich inteligentna analiza pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i dostosowywać nasze działania tak, by przynosiły korzyści ludziom i środowisku. Znajduje to zastosowanie także w przypadku nowoczesnych budynków. Analiza wewnętrzna pozwala efektywnie zarządzać procesami zachodzącymi w ich przestrzeni oraz formułować cenne predykcje, które umożliwiają szybką reakcję w razie awarii, a w idealnym przypadku pozwalają jej zapobiec. Każdy budynek ma swoją specyfikę, dlatego tak ważne jest dopasowanie rozwiązań na miarę indywidualnych potrzeb, we współpracy z zaufanymi i doświadczonymi partnerami. Nie bez znaczenia jest również zaangażowanie każdego z nas. Kluczowe w drodze do „zielonej zmiany” jest przede wszystkim zrozumienie, że przyszłość budynków to nasza przyszłość.

Materiały: archiwum Siemensa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...