5.3 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaNEWSVarso Tower. Co widać ze szczytu wieżowca?

Varso Tower. Co widać ze szczytu wieżowca?

Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej – Varso Tower – i jego tarasy widokowe będą nie lada atrakcją dla odwiedzających. 230 metrów wysokości, czyli ponad dwukrotnie więcej niż oferuje Pałac Kultury i Nauki, dają niezwykłe możliwości obserwacji. Przekonali się o tym ostatnio autorzy bloga dalekiewidoki.pl. 

Zbliżenie na górną część budynku z tarasami widokowymi
Zbliżenie na górną część budynku z tarasami widokowymi, fot. Łukasz Wawrzyszko z dalekiewidoki.pl

Jeszcze w maju pisaliśmy o najdalszej obserwacji wieżowca Varso Tower. Jej autorem był Paweł Kłak – entuzjasta dalekich widoków, który zrobił wtedy zdjęcie z odległości 157 kilometrów. W czerwcu zaprezentował kolejną część niezwykłych ujęć, gdzie widać było niezwykły skyline miasta Warszawa z Gór Świętokrzyskich. Ustanowił wtedy tym samym rekord w obserwacji stolicy Polski!

Teraz blogerom – Pawłowi Kłakowi i Łukaszowi Wawrzyszko – przyszło obserwować Varso Tower z innej perspektywy, z jego szczytu. Chociaż taras nie został jeszcze oficjalnie udostępniony dla zwiedzających (HB Reavis rozbudza jednak zainteresowanie angażując do przedsięwzięcia międzynarodowego operatora), uzyskali oni dzięki uprzejmości właściciela zgodę na wejście. Jak relacjonowali, „wjazd na szczyt wieżowca odbywa się panoramiczną widną, zlokalizowaną na jego elewacji. Prędkość jaką osiąga winda to 8 metrów na sekundę co prawdopodobnie czyni ją najszybszą windą w Polsce.”

Taras widokowy Varso Tower. Fot. Łukasz Wawrzyszko.
Taras widokowy Varso Tower. Fot. Łukasz Wawrzyszko.

Relacja z dachu Warszawy

Z tarasu Varso Tower rozciągają się zapierające dech widoki zarówno te bliskie jak i dalekie. Z tej imponującej wysokości można podziwiać panoramiczną mozaikę miasta, gdzie historyczny Pałac Kultury i Nauki kontrastuje z nowoczesnymi wieżowcami Śródmieścia i Woli a także malownicze krajobrazy miasta przez które przepływa Wisła. W oddali widać otwarte przestrzenie a także rozległą Puszczę Kampinoską.  Daleko na horyzoncie można dostrzec oddalone o kilkadziesiąt kilometrów obiekty, które zaznaczone są na poniżej mapie” – pisze w swojej relacji Paweł.

Przed ich obserwacjami, najdalszym obiektem widocznym z Warszawy, którego zdjęcia można było znaleźć w internecie, była Elektrownia Kozienice odległa o ok. 70 km. Teraz, jak dodał Łukaszz Warszawy można zobaczyć nawet Łódź i Płock, a dokładnie kominy znajdujące się w tych miastach. Co więcej, widoczne są takie miasta, jak Skierniewice, Żyrardów, Wyszków, a także wiele innych obiektów oddalonych o dziesiątki kilometrów„.

Cień Varso Tower padający na dach Dworca Centralnego. Po prawej wieżowiec Centrum LIM, w którym mieści się hotel Marriott.
Cień Varso Tower padający na dach Dworca Centralnego. Po prawej wieżowiec Centrum LIM, w którym mieści się hotel Marriott., fot. Łukasz Wawrzyszko
W kierunku zachodnim widzimy budynki w otoczeniu ronda Daszyńskiego, od lewej: Warsaw Hub, Skyliner, Warsaw Unit, Generation Park, Warsaw Spire. Fot. Łukasz Wawrzyszko
W kierunku zachodnim widzimy budynki w otoczeniu ronda Daszyńskiego, od lewej: Warsaw Hub, Skyliner, Warsaw Unit, Generation Park, Warsaw Spire. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Widok z Varso Tower w kierunku ronda ONZ w Warszawie. Fot. Łukasz Wawrzyszko
Widok z Varso Tower w kierunku ronda ONZ w Warszawie. Fot. Łukasz Wawrzyszko

„Na dłuższej ogniskowej obiektywu ładnie prezentuje się Stare Miasto i Wisła w okolicach mostu Siekierkowskiego. Niecałe pół kilometra od Varso znajduje się Pałac Kultury i Nauki, na którym w powiększeniu ujrzymy ludzi na tarasie widokowym. Szczyt iglicy PKiN wystaje minimalnie nad horyzont – znajduje się kilka metrów wyżej niż dach Varso Tower, natomiast taras na 30. piętrze jest dokładnie o 116 m niżej” – dodaje Łukasz.

Warszawa – Varso Tower – Łódź

Okazuje się, że z Warszawy można dostrzec Łódź! „Najdalszym obiektem widocznym w standardowych warunkach atmosferycznych jest komin elektrociepłowni EC-4 zlokalizowany właśnie w Łodzi, oddalony o 113,6 km. Ten imponujący komin, mierzący 264 metry wysokości, znajduje się na Widzewie, w południowo-wschodniej części miasta. Jest on nie tylko znaczącym elementem panoramy Łodzi, lecz także najwyższą budowlą w tym mieście. Jego widok z Varso jest ukierunkowany poprzez Aleje Jerozolimskie, zwłaszcza przez ich najdłuższy odcinek widoczny w kierunku zachodnim” – dodaje Paweł.

Widok z Varso w kierunku południowo-zachodnim. W dolnej części, po prawej stronie, można dostrzec Al. Jerozolimskie, a daleko na horyzoncie widać charakterystyczny komin w Łodzi. Fot. Ł. Wawrzyszko.
Widok z Varso w kierunku południowo-zachodnim. W dolnej części, po prawej stronie, można dostrzec Al. Jerozolimskie, a daleko na horyzoncie widać charakterystyczny komin w Łodzi. Fot. Ł. Wawrzyszko.

Dalekie Widoki

Całość relacji z pełną foto-relacją z widoczności innych miast dostępna jest pod linkami poniżej. Jak przyznają Ci pasjonaci obserwacji, to jednak i tak nie wszystko, co można dostrzec na horyzoncie z Varso. „W lepszych warunkach możliwe jest dostrzeżenie masztów radiowo-telewizyjnych w Rykach (w odległości 94,6 km) oraz w Kozłowcu koło Przysuchy (101,1 km).  W warunkach nocnych i niestandardowej refrakcji oraz silnej inwersji powinno być możliwe dostrzeżenie odległego o ponad 150 km RTCN Święty Krzyż  wraz z zarysem Gór Świętokrzyskich.Innym wyzwaniem jest zdjęcie odległego o 149 km a  znajdującego się pomiędzy Łodzią a Kaliszem nadajnika RTCN Zygry„.

Mimo to „obserwacje  z tarasu Varso Tower dostarczyły niezwykłych wyników. Zdobycie najdalszego naziemnego widoku z Warszawy i województwa mazowieckiego, potwierdzenie zdolności obserwacyjnych wieżowca oraz uwiecznienie odległych obiektów stanowiły główne osiągnięcia. Varso Tower okazał się punktem obserwacyjnym o imponującej skali, pozwalającym dostrzec obiekty i krajobrazy z odległości przekraczającej kilkadziesiąt kilometrów.  Otwarcie tarasu dla publiczności w przyszłości obiecuje fascynujące widoki, a nasze zdjęcia wskazały na jego ogromny potencjał jako punktu obserwacyjnego” – dodaje Paweł.

Dalekie widoki z Varso Tower w Warszawie

Dalekie obserwacje z Varso Tower w Warszawie [114 km]

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...