5.9 C
Warszawa
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaNEWSWieżowiec Ghelamco przy pl. Zawiszy będzie jeszcze większy

Wieżowiec Ghelamco przy pl. Zawiszy będzie jeszcze większy

Jak na Facebooku poinformowało warszawskie Stowarzyszenie Ochocianie, miesiąc temu wiceprezydent Michał Olszewski podpisał nowe warunki zabudowy dla wieżowca, który inwestor Ghelamco ma zbudować przy pl. Zawiszy, w widłach Alej Jerozolimskich i ul. Grójeckiej. Wieżowiec o wstępnej nazwie Sobieski Towers będzie mógł składać się z czterech segmentów o wysokości od 108 do 130 metrów. Za to inwestor odda miastu jedną uliczkę. 

"Wizualizacja

Już od 17 lat trwają prace (głównie biurokratyczne) nad działką przy pl. Zawiszy w Warszawie. W latach 2005-2006 procedowano pierwszą decyzję o warunkach zabudowy. W związku z brakiem miejscowego planu zagospodarowania w latach 2005-2006 procedowano pierwszą decyzję o warunkach zabudowy. Ratusz zezwolił na wybudowanie 130-metrowego drapacza chmur. Mógł mieć 36 kondygnacji i 44,1 tys. m2 powierzchni całkowitej z 400 miejscami parkingowymi. Później przez aż dekadę zmieniali się dysponenci tej decyzji i nikt nie podejmował żadnych realnych działań związanych z realizacją. W 2018 roku inwestor Ghelamco zainteresował się bliżej działką i wystąpiła o nowe warunki zabudowy. Chciał zbudować 160-metrowy wieżowiec z prawie 100 tys. m2 powierzchni całkowitej. Tym samym dwukrotnie przewyższając dotychczasowe założenia.

ada Warszawy w 2018 podjęła uchwałę o przystąpiu do sporządzenie planu miejscowego tego rejonu. Po trzech latach nadal nie jest on jednak gotowy, choć teren jest już w dużej mierze zabudowany. Projekt planu nie został jeszcze wyłożony do wglądu publicznego. Jak podają Ochocianie, projekt planu jest obecnie uzgadniany z różnymi jednostkami miejskimi.

"Wizualizacja

Nowe oblicze pl. Zawiszy

To jednak nie wpłynęło na decyzję dotyczącą warunków zabudowy dla wieżowca na terenie przy pl. Zawiszy. Jak czytamy w poście ruchu miejskiego, decyzja, wydana osobiście przez wiceprezydenta 6 grudnia 2021 roku, pozwala, by inwestor – występujący obecnie jako spółka Sobieski Towers – zaprojektował tutaj:

  • wieżowiec, składający się z czterech segmentów o wysokości 108, 116, 127 i 130 metrów. Wznoszący się stopniowo od okolic skrzyżowania Grójeckiej z ul. Daleką ku pl. Zawiszy, jednocześnie opadający wąskimi uskokami w kierunku Grójeckiej;
  • inwestycja ma liczyć maksymalnie 34 kondygnacje nadziemne i 5 podziemnych;
  • powierzchnia całkowita wieżowca to 77,5 tys. m2 (o 75% więcej względem decyzji z 2006 roku), w tym 60 tys. m2 powierzchni nadziemnej (+50%) oraz aż 17,5 tys. m2 pod ziemią (+280%)inwestor planuje przeznaczyć na biura 43 tys. m2, na handel 3 tys. m2, a pozostałe 14,72 tys. m2 na komunikację i pomieszczenia techniczne;
  • w podziemiach mają się znaleźć hale garażowe o łącznej powierzchni 0,49 ha, czyli maksymalnej, która nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko; inwestor przewiduje na swoim terenie ok. 140 stanowisk postojowych dla samochodów;
  • dojazd do wieżowca będzie usytuowany od ul. Nowogrójeckiej, zaplanowanej jako połączenie Alej Jerozolimskich z Grójecką; inwestor ma ją zbudować na własny koszt i nieodpłatnie przekazać miastu.
Projekt ulicy lokalnej, łączącej Grójecką z Al. Jerozolimskimi, z dojazdem do nowego wieżowca przy pl. Zawiszy, uzgodniony przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa w kwietniu 2021 roku.
Projekt ulicy lokalnej, łączącej Grójecką z Al. Jerozolimskimi, z dojazdem do nowego wieżowca przy pl. Zawiszy, uzgodniony przez Zarząd Dróg Miejskich Warszawa w kwietniu 2021 roku., mat. facebook.com/Ochocianie

Transakcja wymienna

Za uzyskanymi przez Stowarzyszenie Ochocianie informacjami, szacuje się, że w budynku w dni powszednie przebywać będzie ok. 3,5 tys. osób (przy frekwencji na poziomie 70-75% pracowników firm), a przybliżony koszt inwestycji na dziś to 250-300 mln zł.
Co ciekawe, w zamian za zgodę na znacznie większy wieżowiec inwestor da miastu lokalną uliczkę, która będzie obsługiwać głównie jego własny budynek. Natomiast łączne koszty – potrzebnej i postulowanej od dawna, a w razie powstania wieżowca koniecznej bezzwłocznie – przebudowy dróg w tym rejonie (przebicia Alej Jerozolimskich ku Śródmieściu, wyprostowania skrzyżowania na pl. Zawiszy i związanych z tym zmian na Grójeckiej), szacuje się na 150-200 mln zł.

Nie tylko plusy

Społecznicy prezentują także drugą stronę medalu inwestycji. Szczególnie fakt, że do zmiany doszło gdy nie ma planu zagospodarowania danego terenu, a ten budynek odbiegał będzie od zabudowy w jego otoczeniu. Większość budynków w okolicy ma do 40 metrów wysokości, a wyraźnie wyższy jest tylko Atlas Tower z 112 metrami wysokości. Potencjalny Sobieski Tower ma osiągnąć aż 130 metrów drastycznie zmieniając oblicze pl. Zawiszy. Ponadto, w postępowaniu jako strony nie uznano Pierwszej Wojskowej Spółdzielni Mieszkaniowej, choć ich budynek mieszkalny leży nieopodal potencjalnej iwestycji. Zaproszono jednak właścicielu hotelu Sobieski, mimo, że znajduje się po drugiej stronie ulicy. Jak podkreśla Stowarzyszenie Ochocianie, decyzja o warunkach zabudowy nie jest jeszcze ostateczna ani prawomocna (strony mogą wnieść odwołanie).
źródło: https://www.facebook.com/ochocianie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...