5.4 C
Warszawa
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaNEWSVarso Place z największym w Polsce finansowaniem

Varso Place z największym w Polsce finansowaniem

Konsorcjum czterech banków przyznało HB Reavis kredyt refinansujący realizację trzech wielofunkcyjnych budynków Varso Place w centrum Warszawy. Kwota kredytu wynosi 475 mln euro, co czyni go największą tego typu transakcją w historii rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. I jednocześnie jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatni etap kompleksu – wieżowiec Varso Tower wykonawca oddał do użytku w 2022 roku.

Varso Place powstało tuż przy stołecznym Dworcu Centralnym. Trzy budynki oferują łącznie 144 tys. mkw. powierzchni najmu, w tym biura, hotel, centrum innowacji oraz lokale usługowe. Wyróżniającą się częścią inwestycji jest 310-metrowy wieżowiec Varso Tower zaprojektowali eksperci z pracowni Foster + Partners. Certyfikowane w systemach BREEAM (Outstanding) i WELL (Gold) budynki kompleksu uzyskały wiele wyróżnień dla najlepszej realizacji w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce i Europie Środkowej. W tym także tytuł „Biurowca Roku”.

Lokalizację, jakość projektu oraz poziom wynajęcia kompleksu ponownie doceniło konsorcjum banków w składzie: Santander Bank Polska jako Agent Kredytu i Underwriter (165 mln euro), Bank Pekao S.A. jako Agent Zabezpieczeń (85 mln euro), Helaba (125 mln euro) oraz Berlin Hyp (100 mln euro) jako Pierwotni Kredytodawcy. Oni przyznali firmie dodatkowe środki na zrefinansowanie przedsięwzięcia – kwota kredytu wzrosła z 350 do 475 mln euro.

Varso Place z górującym Varso Tower
Varso Place z górującym Varso Tower, fot. materiały prasowe

Uzyskane finansowanie dla Varso Place po raz kolejny potwierdza naszą pozycję na europejskim rynku nieruchomości. W wymagających czasach pozostajemy stabilnym i wiarygodnym partnerem dla czołowych instytucji finansowych w regionie. To dobry prognostyk przed startem nowych projektów, które planujemy na kluczowych rynkach w Polsce, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak Varso Place, będą to pierwszorzędne inwestycje. I punkt odniesienia na rynku pod względem jakości, rozwiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju i portfolio najemców. – mówi Peter Pecnik, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy HB Reavis.

W transakcji firma skorzystała z doradztwa kancelarii Dentons. Na rzecz konsorcjum banków doradzała firma DLA Piper. Doradcą technicznym był Arcadis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...