9.2 C
Warszawa
niedziela, 17 października, 2021
Strona główna NEWS Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów. GALERIA + VIDEO

Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów. GALERIA + VIDEO

Taras widokowy wieżowca Varso Tower na wysokości 205 metrów zazielenił się. Goście najwyżej położonego ogrodu w Warszawie znajdą tu cień pod koronami kilkunastu dojrzałych głogów jednoszyjkowych. Drzewa te są jednymi z najwyższej posadzonych w budynku w Europie.

Na szczycie wieżowca Varso Tower w Warszawie znajdą się dwa publiczne tarasy widokowe: na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów. Na pierwszym z nich niedawno pojawiło się 16 głogów jednoszyjkowych (Crataegus monogyna), czyli gęsto ugałęzionych drzew liściastych o kulistej koronie. Zasadzone okazy sięgają nawet 6 metrów wysokości i ważą ponad 2 tony każdy.

Zielony taras
Zielony taras na wieżowcu, fot. materiały prasowe

Wciągnięte żurawiem drzewa zadomowiły się na specjalnie przygotowanej warstwie technicznej z napowietrzeniem i nawodnieniem oraz ziemią przeznaczoną pod nasadzenia roślin. Wybrany gatunek dobrze przystosowuje się do różnych warunków pogodowych i jest odporny na miejskie zanieczyszczenia powietrza.

Koncepcję ogrodu na tarasie widokowym Varso Tower zaprojektowała znana z zazielenienia ulicy Świętokrzyskiej czy Bulwarów Wiślanych pracownia RS Architektura Krajobrazu, a za wykonanie nasadzeń odpowiadała firma Hadart.

Widok na PKiN z Varso
Widok na PKiN z Varso, fot. materiały prasowe

Dotychczas HB Reavis zasadziło już przy ulicy Chmielnej około 80 dojrzałych drzew. Docelowo wokół i na tarasach Varso Place oraz w lobby Varso Tower znajdzie się łącznie 175 drzew.

Zakończenie budowy wieżowca planowane jest wiosną 2022 roku. Obecnie dobiega jeszcze końca montaż szklanej elewacji, która pokrywa wieżowiec, a w jego wnętrzu trwają prace instalacyjne i wykończeniowe.

Zielony taras
Zielony taras na wieżowcu, fot. materiały prasowe

Taras na Varso Tower
Taras na Varso Tower, fot. materiały prasowe

O wieżowcu Varso Tower

Wieżowiec będący częścią kompleksu Varso Place. Budynek tym samym pobił rekord. Położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Teraz, jest także najwyższym wieżowcem w UE z zamontowaną iglicą. Ten sukces oznacza, że Varso Tower oficjalnie przewyższyło swoich sąsiadów z centrum stolicy. Czyli Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry). Dotyczy to także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów).

Pomimo swojej skali, wieżowiec to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, wieżowiec może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...