27.1 C
Warszawa
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNEWS"Lex deweloper". Nowy wieżowiec mieszkalny przy Rondzie Radosława w Warszawie?

„Lex deweloper”. Nowy wieżowiec mieszkalny przy Rondzie Radosława w Warszawie?

Green Property Group na terenie przy Rondzie Radosława chce wybudować wieżowiec mieszkalny. Zgodnie z planem, budynek ma mieć 96,5 m wysokości. W grę inwestor włączył więc „lex deweloper”, jednak projekt został negatywnie zaopiniowany przez członków Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. 

[artykuł zaktualizowany]

Wieżowiec mieszkalny przy Rondzie Radosława? Czy pomoże "lex deweloper"?
Wieżowiec mieszkalny przy Rondzie Radosława?, fot. materiały inwestora

Na działce u zbiegu ulic Okopowej i Młocińskiej deweloper miał plan wybudować 120-metrowy budynek biurowy. Na tę inwestycję Green Property Group dysponuje pozwoleniem na budowę. Jednak deweloper zweryfikował swoje plany i chce zmiany charakteru budynku z biurowej, na budynek o charakterze mieszkalnym. Aby to zrealizować, inwestycja musi zostać zaakceptowana przez Radę Miasta.

Jak pisze warszawa.wyborcza.pl, plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu zezwala na budowę nawet 125 metrowego wieżowca, jednak o funkcji usługowej. Dlatego też Green Property Group powołał się na ustawę „lex deweloper” by móc zbudować w tym miejscu wysokościowiec z apartamentami mieszkalnymi. Jak czytamy, „na podstawie tej ustawy w największych miastach można budować nawet wieżowce, jeśli dorównają one wysokością najwyższemu budynkowi mieszkalnemu znajdującemu się w odległości 500 m. Ten warunek spełnia apartamentowiec Babka Tower po drugiej stronie ronda”.

Rondo Radosława terenem wypoczynku

Ustawa zakłada, że inwestor, który składa wniosek o budowę w tym właśnie trybie, musi udowodnić, że planowany obiekt spełnia lokalne standardy urbanistyczne. A są to m.in. odległości od przystanków komunikacji miejskiej, od szkół czy tzw. UTWORS – urządzonych terenów wypoczynku oraz rekreacji i sportu. Jako teren rekreacyjny, inwestor w swojej koncepcji wskazał teren D5.1 ZP w obowiązującym Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czyli ten znajdujący się pod inwestycją Forest.

Wyborcza podaje, że stosunkiem 11 przeciw i 1 wstrzymanego głosu MKUA negatywnie zaopiniowała wniosek. Sprawa jednak nie jest ostatecznym rozstrzygnięciem, gdyż niezależnie od tej rekomendacji, ostateczną decyzję podejmuje Rada Warszawy.

Wieżowiec mieszkalny przy Rondzie Radosława?
Wieżowiec mieszkalny przy Rondzie Radosława?, fot. materiały inwestora

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...