27.1 C
Warszawa
wtorek, 28 maja, 2024
Strona głównaNEWSJedna kondygnacja wieżowca SkySAWA w cztery dni!

Jedna kondygnacja wieżowca SkySAWA w cztery dni!

Zaledwie cztery dni wystarczają wykonawcy wieżowca SkySAWA na budowę kolejnej kondygnacji. Wieżowiec rośnie w niezwykłym tempie przy Rondzie ONZ w Warszawie.

Skysawa
fot. materiały inwesotra

Technologia, która skraca czas realizacji

Cztery dni – tyle wynosi cykl budowy kolejnych kondygnacji wieżowych warszawskiego kompleksu biurowo-handlowego Skysawa. Inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości powstająca przy ulicy Świętokrzyskiej 36 osiągnęła już wysokość 13 kondygnacji naziemnej. Docelowo ponad 155-m wieża będzie liczyć 40 pięter.

Cykl jest wyjątkowo szybki, bo zaledwie cztery dni zajmuje budowa kondygnacji wieżowych. Jest to efekt zastosowania przez generalnego wykonawcę inwestycji, firmę PORR S.A., technologii wznoszenia konstrukcji z trzonem wyprzedzonym. Polega ona na wykorzystaniu do budowy wieży systemu szalunkowego podnoszonego na kolejne kondygnacje za pomocą specjalnych siłowników. Ogranicza to konieczność wykorzystania dźwigów, co pozwala na zwiększenie wydajności i tempa prowadzonych prac. Dodatkowo całe szalunki wspinają się równocześnie, dzięki czemu pracownicy są stale zabezpieczani przed ryzykiem upadku z wysokości.

SkySAWA rośnie w niezwykłym tempie

– Cieszy mnie, że to nasza flagowa inwestycja ustanawia rekord dla stolicy, a my na każdym etapie budowy udowadniamy, że hasło „Skysawa – Sięgaj po więcej” nie jest na wyrost. Wkrótce mieszkańcy Warszawy będą mogli sami przekonać się o jakości i wysokiej klasie rozwiązań zastosowanych w Skysawa. Wraz z ukończeniem budowy pierwszego budynku kompleksu, na początku trzeciego kwartału 2021 r., zyskają dostęp do nowego pasażu przy budynku A i podziemnego przejścia łączącego budynek ze stacją metra – powiedział Tomasz Górnicki, Wiceprezes Zarządu ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości.

– Od samego początku realizacji kompleksu Skysawa zespół PORR pracuje na wysokich obrotach. Wiechę na niższym budynku zawiesiliśmy zaledwie dziewięć tygodni po wyjściu konstrukcji z ziemi. Teraz podnosimy poprzeczkę jeszcze wyżej. Rozwiązanie przyjęte do budowy części wieżowej Skysawa pozwala nam na efektywne i bezpieczne prowadzenie robót, również przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, gwarantując utrzymanie wysokiej jakości i powtarzalności prac przy zachowaniu imponującego tempa – powiedział Dariusz Wietrzyński, Członek Zarządu PORR S.A., generalnego wykonawcy wieżowca.

Planowany termin ukończenia wyższego budynku Skysawa to trzeci kwartał 2022 r. O rok wcześniej, bo już w trzecim kwartale 2021 r. zakończy się budowa niższego budynku kompleksu. Za projekt Skysawa odpowiada Projekt Polsko – Belgijska Pracownia Architektury. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...