17.9 C
Warszawa
niedziela, 16 czerwca, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAPolski rekord na 646 metrów - maszt radiowy w Konstantynowie

Polski rekord na 646 metrów – maszt radiowy w Konstantynowie

Od 1974 aż do 1991 roku Polska dzierżyła tytuł państwa z najwyższą na świecie budowlą. Był nią maszt radiowy w Konstantynowie, który liczył aż 646 metrów wysokości. Polska była rekordzistą do maja 2008 roku, kiedy rekord pobił rosnący w Dubaju Burj Khalifa.

Maszt w 1989 roku
Maszt w 1989 roku, fot. Wikipedia

Maszt Radia Warszawa był najwyższa konstrukcją kiedykolwiek zbudowana przez człowieka. Liczył sobie niemal 647 m wysokości, czyli o 140 więcej niż Tapei 101.Maszt oficjalnie uruchomiono 30 lipca 1974 roku po pięciu latach budowy. Służył on do nadawania Polskiego Radia i co ciekawe, jego fale sięgały całej Europy, a także Kazahstanu, Iranu czy Iraku. Polskiego Radia z tego masztu mogli słuchać rodacy nawet w Ameryce Północnej.

Cała konstrukcja ważyła 550 ton i w całości wykonano ją ze stali. Przekrój poprzeczny masztu stanowił trójkąt równoboczny o boku długości 4,8 metra. Konstrukcję masztu podzielono na 86 sekcji, każda o wysokości 7,5 metra. Główne elementy nośne wykonano ze stalowych rur o średnicy 24 cm. W zależności od miejsca ścianki rury miały od 8 do 34 mm grubości. Maszt był utrzymywany w pionie przez pięć zespołów odciągów, czyli łącznie 15 lin o średnicy 5 cm

Wciąganie wiechy, zdjęcie z okładki „Młodego Technika”, 1974.
Wciąganie wiechy, zdjęcie z okładki „Młodego Technika”, 1974., fot. Wikipedia

Katastrofa, maszt w ruinie

Niestety 8 sierpnia 1991 r. około godziny 18 maszt zawalił się. Trwały wtedy prace remontowe, a za główną przyczynę katastrofy przyjęto nieprawidłowe napięcie odciągów. Prace miały polegać na wymianie odciągów, które były w złym stanie technicznym. Poluzowano jedną z lin w ostatniej, piątej sekcji odciągów, zakładając i naciągając 2 liny pomocnicze. Jedna z lin pomocniczych wysunęła się z zacisków. Druga lina pomocnicza zerwała się z mocowania, nie mogąc zrównoważyć sił pozostałych lin głównych. Górna część masztu złamała się i uderzyła w podstawę.  Maszt runął w kilka sekund. Władze planowały odbudowanie masztu, na co nie zgodzili się okoliczni mieszkańcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...