2.6 C
Warszawa
środa, 14 kwietnia, 2021
Strona główna RYNEK NIERUCHOMOŚCI Skanska sprzedaje Spark w Warszawie za 70 mln euro

Skanska sprzedaje Spark w Warszawie za 70 mln euro

Spółka biurowa Skanska sprze­da­ła drugi budynek warszawskiego kompleksu biurowego Spark spółce Stena Fastigheter AB. Nabywca należy do Grupy Stena i jest jednym z największych szwedzkich funduszy na rynku nieruchomości. Dla szwedzkiego inwestora jest to pierwszy zakup w Europie Środkowo-Wschodniej. Tran­sakcja dowodzi, że nieruchomości biurowe wysokiej jakości, zaprojektowane i zre­a­lizowane ze szczególną dbałością o zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników oraz środowisko naturalne są szczególnie atrakcyjnymi aktywami w niepewnych czasach. Jest to drugi biurowiec w stolicy Polski sprzedany przez Skanska w tym roku.

Spark - Skanska
fot. materiały prasowe

Spark B sprzedany

– W tych niepewnych czasach zaufanie i partnerstwo stanowią cenny kapitał. Bardzo nas cieszy, że Stena wchodzi na rynek Europy Środkowo-Wschodniej. Zawierając transakcję z tak długoletnim partnerem jak Skanska. – podkreśla Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. –Naszym niezmiennym celem jest dostarczanie bezpiecznych, ponadczasowych, zdrowych, zrównoważonych i innowa­cyjnych miejsc pracy. Taki też jest kompleks biurowy Spark. To już drugi biurowiec w War­sza­wie, który sprzedaliśmy w tym roku. Pierwszym był Generation Park Z sprzedany w marcu do Deka Immobilien. Druga połowa roku pokazała ożywienie na rynku i wzrost zainteresowania najlepszymi projektami biurowymi. Uważam, że jakość i bezpieczeństwo są teraz najważniejsze z punktu widzenia najemców i inwestorów. Skanska udowadnia, że potrafi zapewnić jedno i drugie – dodaje Arkadiusz Rudzki.

Transakcja, której przedmiotem jest biurowiec Spark B – budynek innowacyjny i zrównoważony, położony w najszybciej rozwijającej się dzielnicy biznesowej i biurowej Warszawy – ma dla nas szczególne znaczenie. Od dłuższego czasu poszukiwaliśmy okazji, aby wejść na polski, a przy tym także na warszawski rynek nieruchomości. Spark B pasuje w tym przypadku idealnie, jako nowoczesny, ponadczasowy, certyfikowany w LEED Platinum oraz zbudowany zgodnie ze standardami WELL Gold biurowiec – powiedziała Cecilia Fasth, prezes w Stena Fastigheter AB.

O kompleksie w pandemii

Spark to kompleks biurowy zlokalizowany na warszawskiej Woli, najatrakcyjniejszej i najdy­namicz­niej rozwijającej się dzielnicy biznesowej w Warszawie. Całkowita powierzchnia najmu w sprzedanym budynku to ok. 19 tys. mkw. oraz 144 podziemne miejsca parkingowe. Nieruchomość posiada międzynarodowych i krajowych najemców, w tym m.in. UPC Polska, PCF Group, PKO Faktoring i INC Research (Syneos).

W obecnej sytuacji epidemiologicznej konieczne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa i och­rony zdrowia w budynkach biurowych. Skanska ustanowiła kilka zasad i dostosowała biura w Europie Środkowej i Wschodniej. Tak aby wspierać swoich najemców powracających do biur w tworzeniu zdrowego środowiska pracy. W ramach koncepcji „Care for Life” wprowadzono min. konsultacje w zakresie wymagań dot. planowania przestrzeni w celu zapewnienia odpowiedniego fizycznego dystansu. Ponadto rozwiązania bezdotykowe oparte na aplikacji Connected by Skanska. Jak również plany sanityzacji i dezynfekcji czy zarządzanie jakością powietrza w biurze. Wiele z tych rozwiązań znalazło się w drugim budynku kompleksu biurowego Spark. Dla przykładu – wirtualna recepcja umożliwiająca dostęp do budynku za pomocą kodów QR odczytywanych przez telefon. Wdrożono też inne rozwiązania. Takie jak stały dopływ świeżego powietrza czy zastosowanie wysokiej jakości filtrów powietrza w budynku.

­­Drugi budynek kompleksu biurowego Spark jest jednym z dziewięciu biurowców Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, które ubiegają się o certyfikat WELL Health-Safety Rating. Nagrodę przyznawaną przez International WELL Building Institute (IWBI). Jest to potwierdzony i zweryfikowany przez zewnętrznych ekspertów system oceny dla wszystkich nowych oraz istniejących typów budynków i obiektów. Koncentruje się na aspektach związanych z użytkowaniem, protokołach utrzymania, zaangażowaniu użytkowników i obsługi oraz planach awaryjnych. Został tak zaprojektowany, aby umożliwić właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia oraz bezpieczeństwa najemców, gości oraz obsługi. Budynek drugiej fazy kompleksu biurowego Spark będzie jedną z pierwszych nieruchomości Skanska, które otrzymają certyfikat w najbliższych miesiącach.

Mnóstwo udogodnień

Nieruchomość inwestor położył przy jednej z najważniejszych zachodnich arterii komunika­cyjnych miasta, obsługiwanej przez 10 linii tramwajowych i liczne linie autobusowe. Drugi budynek kompleksu biurowego Spark znajduje się w odległości ok. 8 minut spacerem od dwóch stacji drugiej linii metra – „Ronda Daszyńskiego” i „Płockiej”, oddanych do użytku w kwietniu 2020 roku. Od każdej z nich dzielą go tylko dwa przystanki tramwajowe. Do stacji pierwszej linii metra „Ratusz Arsenał” można dojechać tramwajem w ciągu 9 minut.

Cały kompleks Spark został zaprojektowany zgodnie z wymogami certyfikacji LEED i WELL. Pierwszy budynek oddany do użytku w ramach inwestycji Spark był także pierwszym biurowcem w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał certyfikat WELL Core & Shell. Drugi budynek kompleksu również jest przygotowany do certyfikacji WELL Gold Core & Shell. Otrzymał już certyfikaty LEED Platinum oraz „Obiekt bez barier”. Ten ostatni dowodzi, że budynek inwestor przystosował do użytkowania przez osoby o szcze­gólnych potrzebach. W tym osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...