Pandemia i związane z nią obostrzenia wpłynęły na naszą zawodową codzienność. Badania wskazują jednak, że Polacy chętnie wróciliby do biur. Ponad połowa polskich respondentów w ostatnim badaniu Skanska wyraziło chęć przychodzenia do biura codziennie lub 3-4 razy w tygodniu. Czy Poznań jest gotowy do powrotu do biur?
Pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom najwyższe bezpieczeństwo. Biorąc pod uwagę specyfikę swojej branży, możliwości kadrowe i techniczne, pracodawca podejmuje decyzje co do trybu ich pracy. Według danych GUS, wyłącznie pracę zdalną w szczytowym momencie pandemii świadczyło tylko 11 proc. wszystkich pracujących. To oznacza, że większość firm pozostała przy pracy stacjonarnej bądź przeszła w tryb hybrydowy.
Praca w biurze coraz bardziej pożądana
– Obserwujemy obecnie pewne wypalenie się pracowników pracujących w trybie zdalnym. Pracując z domu, łączymy często nasze życie prywatne z domowym, zacierają się granice. Potwierdzają to także badania przeprowadzone przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Skanska. Średnio 45% badanych wskazało, że dokucza im trudność w oddzieleniu czasu pracy od czasu wolnego, dlatego wolą pracować całkowicie w biurze lub 3-4 razy w tygodniu – powiedziała Małgorzata Wojtoń, menadżer ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska.
Pracodawcy potwierdzają również, że praca zdalna stanowi duże utrudnienie w procesach rekrutacyjnych oraz utrzymaniu pracownika. Obserwuje się mniejsze zaangażowanie i przywiązanie do firmy, a także obniżoną integrację ze współpracownikami. Co więcej, według danych GUS pandemia i związane z nią obostrzenia, w tym wprowadzenie pracy zdalnej, dotknęło szczególnie osoby młode, po raz pierwszy wkraczające w życie zawodowe.
– Zarówno przy pracy zdalnej, jak i stacjonarnej dostrzegamy wiele zalet. To co jednak warto podkreślić, to bezpieczeństwo pracy i odpowiednia ergonomia. Biuro daje nam taką gwarancję, co potwierdza się w badaniach – w oczach ponad 70% badanych Polaków, biura w dalszym ciągu uchodzą za bezpieczne mimo trwającej pandemii. Dodatkowo 61% zadeklarowało jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa w przypadku biur, którym przyznano certyfikaty, np. WELL Health-Safety Rating – mówi Małgorzata Wojtoń.
Jak wygląda sytuacja na rynku poznańskim?
Według danych za I połowę 2021 roku firmy doradczej Cresa, Poznań w dalszym ciągu stanowi bezpieczną przystań zarówno dla najemców, jak i inwestorów – i jest na czwartym miejscu pod względem wielkości regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. Świadczy o tym wielkość zasobów powierzchni biurowej, która wynosi około 618,7 tys. mkw. oraz średnie tempo wzrostu w ciągu ostatnich 5 lat na poziomie ponad 11%.
Zdaniem analityków firmy Cresa, wolumen transakcji na rynku najmu powierzchni biurowych w Poznaniu w I półroczu 2021 roku wyniósł 19.600 mkw., czyli o 14% więcej niż rok wcześniej. Warto dodać, że większość stanowiły renegocjacje (ponad 57%) i nowe umowy (33%), a ogólny wynik stanowi 32% średniej rocznej z lat 2015-2020.
– Firmy opracowują strategie powrotu do biur, często w modelu hybrydowym. Wielu pracodawców prowadzi procesy rekrutacyjne i planuje dalszy rozwój. Ma to przełożenie na większe zainteresowanie wznowieniem rozmów dotyczących wynajęcia powierzchni biurowych. Poznań jest stabilnym rynkiem, na którym nowe obiekty będą stopniowo oddawane do użytku aż do 2023 roku. Powinno to pozwolić na zaabsorbowanie nowej powierzchni i uniknięcie gwałtownego wzrostu pustostanów. Przykładem nowej inwestycji, oddanej do użytku w tym roku, która jest już w większości wynajęta, jest budynek D kompleksu Nowy Rynek zrealizowany przez Skanska. Firmy doceniają nowoczesne projekty, dobrze skomunikowane, z dużą powierzchnią piętra i licznymi udogodnieniami dla pracowników.
Coraz częściej pytają o systemy poprawiające jakość powietrza w budynku. Atutem są także tarasy, czy rozwinięta infrastruktura dla rowerzystów. Podczas projektowania powierzchni wspólnych dużą wagę przywiązuje się do przestrzeni zielonych, miejsc odpoczynku, czy coworkingu. Niezmiernie ważny jest obecnie komfort przyszłych użytkowników biur. Zdrowe i komfortowe biuro oraz dbałość o dobre samopoczucie pracowników to sposób na pozyskiwanie i zatrzymywanie najbardziej utalentowanych osób – mówi Artur Sutor, Partner, Dyrektor działu reprezentacji najemców biurowych w Cresa Polska.
Nowy Rynek D, czyli 39 tys. mkw. zrównoważonej powierzchni biurowej
Faza D kompleksu Nowy Rynek jest pierwszą inwestycją w regionie, która ubiega się o certyfikat WELL Core&Shell. Jest to także jedyne miejsce w Poznaniu, gdzie powstał chodnik z zielonego betonu oczyszczającego powietrze. Inwestycja powstaje nie tylko z myślą o najemcach powierzchni biurowych i usługowych. Ma również przynieść wartość dodaną dla mieszkańców stolicy Wielkopolski i gości. Stąd m.in. rynek zlokalizowany wewnątrz kompleksu, który stał się wyróżnikiem całej inwestycji. Jest to zatem nie tylko miejsce pracy, ale również przestrzeń sprzyjająca relaksowi i rozrywce. Do dyspozycji użytkowników biurowców oraz lokalnej społeczności będą także zielone wyspy, mała architektura oraz roślinność.
– Poznań to miasto pełne potencjału dla rozwoju gospodarczego i inwestycyjnego. Przedsiębiorcy świadomie wybierają nie tylko miasto, ale też ofertę biurową, która daje znacznie więcej niż standardowe miejsce do pracy. Projektując Nowy Rynek, chcieliśmy zapewnić przestrzeń, która połączy wiele funkcji – miejsce pracy, relaks i odpoczynek, oraz co bardzo istotne, dbałość o środowisko. Dlatego do projektu wprowadziliśmy innowacyjne rozwiązania, takie jak np. zielony beton czy platforma Connected by Skanska – dodaje Małgorzata Wojtoń.