4.6 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaNEWSWieżowce w Polsce. Podsumowanie 2020 oraz co nas czeka w 2021 roku

Wieżowce w Polsce. Podsumowanie 2020 oraz co nas czeka w 2021 roku

Kolejny rok za nami, a polskie miasta urosły o kolejne metry w górę. Wzrost szczególnie widoczny był w Warszawie. Przygotowaliśmy podsumowanie tego co wydarzyło się w minionym 2020 roku oraz tego, czego możemy spodziewać się w nowym 2021 roku. Jakie wieżowce zostały ukończone, jakie zaplanowano, a jakie są na finiszu?

Warszawa - skyline
Zbigniew Sujak Cameraman
dla www.wiezowce.pl

Warszawa i jej najwyższe wieżowce

Skyline miasta Warszawa nieustannie się zmienia, a miasto pnie się w górę. Mimo pandemii, pod którą upłynął nam miniony rok, warszawskie inwestycje w wieżowce nie zostały przerwane. Co prawda, inwestorzy mogą obawiać się czasem o najemców w biura ze względu na drastyczną zmianę modelu pracy na zdalną.

Pod koniec minionego roku podzieliliśmy się z Wami informacją, że Varso Tower – najbardziej elektryzujący temat pośród wieżowców – osiągnął wysokość docelową do dachu. 230-metrów do dachu czyni go najwyższym wieżowcem w Warszawie i w Polsce. Co więcej, na jego szczycie trwa już montaż iglicy, która wkrótce zapewni mu docelową wysokość architektoniczną 310 metrów, dzięki której stanie się też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Kiedy możemy spodziewać się ostatecznego zakończenia prac? Ukończenie budynku zaplanowano w 1. kwartale 2022 roku.

Varso Tower - rekord
Varso Tower – rekord wysokości, fot. materiały prasowe

Nie urosną

Wyższe nie będą już zlokalizowane przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie Skyliner, The Warsaw HUB, ani The Warsaw UNIT. Pierwszy osiągnął w ubiegłym roku wysokość docelową 195-metrów z charakterystycznym zakończeniem przypominającym pióropusz. Inwestorem wieżowca jest firma Karimpol. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku.

The Warsaw HUB czyli kompleks wieżowców otworzył się latem zeszłego roku i połączył się z miastem wyjątkowym łącznikiem z metrem. Miejsce to jest pasażem handlowo-usługowym, a do kompleksu wprowadzają się najemcy. W skład kompleksu wchodzą dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa.

W lipcu zakończyły się również prace nad żelbetonową konstrukcją The Warsaw UNIT – docelowo wysokiego na 202-metry wieżowca. Na 45 piętrach zapewni w sumie 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Po zamontowaniu na budynku stalowych konstrukcji z podestami pod instalacje techniczne jego wysokość osiągnie 202 metry. Co ciekawe, na jego szczycie zawisło najwyżej położone w Polsce logo – jest to symbol towarzystwa ubezpieczeniowego Warta. Inwestorem dwóch powyższych wieżowców jest Ghelamco.

Na co czekamy w Warszawie?

W pierwszym kwartale tego roku ma się rozpocząć budowa Towarowa Towers. Jest to planowany kompleks dwóch 100-metrowych wież, które wybudować ma firma Asbud Group. Zgodnie z planem, inwestor zlokalizuje je przy Rondzie Daszyńskiego.

Częściowo finalizacji dobiegnie budowa wieżowca SkySAWA, który rośnie przy Rondzie ONZ. Budowa SKYSAWA rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku. Zgodnie z harmonogramem inwestycji budynek „A” ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 r. Zakończenie budowy wieży budynku „B” zaplanowano na trzeci kwartał 2022 r. Inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości.

Nadal czekamy też na szczegóły dotyczące wieżowca w Porcie Praskim. W zeszłym roku pracownia Maciej Kuryłowicz Architekci zaprezentowała wizualizację pierwszego wieżowca mającego znaleźć się w prawobrzeżnej części Warszawy. Miałby być ulokowany w Porcie Praskim, a jego przeznaczeniem byłby pierwszy w Polsce 6-gwiazdkowy hotel. Planowana wysokość to 100 metrów, a lokalizacja to bezpośrednie sąsiedztwo mostu Świętokrzyskiego, linii średnicowej i Stadionu Narodowego.

Skysawa
fot. materiały inwesotra

Polska w górę!

Szanse na duży wzrost ma miasto Rzeszów – mowa o wieżowcu Powstańców Warszawy. W zełszym roku Radni z Rzeszowa zgodzili się by deweloper Apklan wybudował apartamentowiec o wysokości 120 metrów obok zapory w mieście Rzeszów. Budynek Powstańców Warszawy kształtem będzie przypominać żagiel. W projekcie są również dwa mola, taras oraz restauracja na barce na zalewie – były to atuty przetargowe. Tutaj jednak mowa dopiero o rozpoczęciu budowy w 2024 roku.

Co więcej, we Wrocławiu ruszyła budowa kompleksu Quorum. Wśród czterech budynków znajdzie się m.in. 140-metrowy wieżowiec. Mimo, że SkyTower nadal będzie górował nad miastem, to Quorum z całą pewnością zmieni jego skyline. Cavatina rozpoczęła właśnie prace budowlane. Zakończenie prac przy pierwszym budynku biurowym inwestor zaplanował na 1 kwartał 2022 roku, zaś przy wieży mieszkaniowej w 1 kw. 2023.

Quorum Wrocław
fot. materiały inwesotra

W Gdyni urośnie 120-metrowa wieża. Studząc jednak zapał – razem z Grupą 5 Architekci firma Allcon przystępuje do prac nad szczegółami projektu. Proces projektowania inwestycji oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń zajmie około 2 lat. Dominanta mieszkaniowa w mieście Gdynia będzie miała ok. 120 metrów, co lokuje budynek w czołówce polskich wysokościowców.

Najwyższy budynek Katowic .KTW II również postępuje. Wieżowiec, powstający w sąsiedztwie Ronda im. gen. Jerzego Ziętka i Spodka, osiągnie 133 metry wysokości i będzie miał 31 pięter. Budowa trwa od jesieni ubiegłego roku. .KTW architekci zaprojektowali jako kompleks dwóch budynków biurowo-usługowych, połączonych trzypoziomowym garażem podziemnym. Budowa wyższego ma się zakończyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku.

.KTW podczas wschodu Słońca
.KTW podczas wschodu Słońca, fot. materiały inwestora

Ponadto, w Rzeszowie trwa budowa jednego z najwyższych budynków mieszkalnych w Polsce, który w swoim najwyższym miejscu będzie miał 161 metrów wysokości. Inwestycja Olszynki Park powstaje w sąsiedztwie filharmonii i ma być jedną z wizytówek Rzeszowa.  Stan surowy niższej wieży ma być gotowy w lipcu 2021 roku, a wyższej w sierpniu następnego roku. Cała inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2023 roku. Inwestorem Olszynki Park jest firma Apklan.

Olszynki Park
fot. materiały prasowe

7 KOMENTARZE

  1. A o Poznaniu cisza a trwa budowa Andersia Silver która osiągnie wysokość 116 m i będzie najwyższym budynkiem w stolicy Wielkopolski, równocześnie trwa budowa Nowego Rynku gdzie również jest przypisana docelowa wysokość 116 m.

  2. Opowiadania o tym że jakiś słup postury patyka uczyni budynek varso 300metrowym przestają już być śmieszne a stają się żenujące 😆 .Z drugiej strony mamy do czynienia ze zmniejszaniem na siłę nie tylko Warszawy do miasta Milionowego gdy nawet w wekent przebywa tam ponad 2 miliony ludzi nie mówiąc o dniu powszednim 😆 Czy nie wydaje się to dziwne? 😆

  3. Tak was czyjeś zdanie boli? Jeśli nie po waszej myśli to widzę jest odrzucane! Wypisz wymaluj „nowoczesna” i „tolerancyjna” Warszawa Trzaskowskiego. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...