20.4 C
Warszawa
poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaARCHITEKTURASkanska, Go4Energy i Transition Technologies wspólnie na rzecz ograniczenia śladu węglowego

Skanska, Go4Energy i Transition Technologies wspólnie na rzecz ograniczenia śladu węglowego

Zmniejszenie zużycia energii i negatywnego wpływu na środowisko, identyfikacja nieprawidłowości na etapie odbiorów i wczesnej fazy eksploatacji biurowców, czy niższe koszty zarządzania budynkiem – to tylko wybrane korzyści, jakie niesie ze sobą projekt BMSCare. Ta wspólna inicjatywa spółki biurowej Skanska oraz firm Go4Energy i Transition Technologies pozwoli na szerszą, tańszą i bardziej kompleksową implementację zasad zrównoważonego rozwoju budownictwa w Polsce i na świecie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Generation Park
fot. materiały prasowe

BMSCare powstał z myślą o szerszym wykorzystaniu danych pochodzących z systemów budynkowych, odpowiadających m.in. za wentylację, klimatyzację, oświetlenie czy elektrykę, w tym systemów HVAC i automatycznej regulacji oraz sterowania BMS/BEMS/HMS. Główną ideą inicjatywy jest troska o komfort ludzi, stan środowiska naturalnego i potrzeba optymalnego wykorzystania energii. Projekt zakłada integrację danych budynkowych z informacjami z dodatkowych źródeł zewnętrznych (np. dotyczących pogody albo zanieczyszczenia) oraz wykorzystanie specjalnego sprzętu pomiarowego, który uzupełni istniejące już systemy, a także aplikacji przetwarzającej dane i opracowującej strategię sterowania dla każdego biurowca.

Zrównoważone innowacje

BMSCare to dla nas kolejny krok naprzód w zakresie innowacyjnego i zrównoważonego budownictwa. Pierwszym budynkiem, w którym wykorzystamy to narzędzie, jest łódzka Brama Miasta. W kolejnym kroku testy BMSCare planujemy również w wieży Generation Park Y. Jako Skanska, do roku 2030 chcemy zredukować emisję dwutlenku węgla o 50%. Do roku 2045 osiągniemy neutralność emisyjną. BMSCare pomoże nam w realizacji tych celów komentuje Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wdrożenie projektu bazującego na rozwiniętej analizie danych o funkcjonowaniu budynku jest dla nas naturalnym rozszerzeniem prowadzonych usług. Bazując na dotychczasowych modelach oraz zbieranych danych o budynku i ich użytkownikach, cennym wydaje się głębsze przetwarzanie danych w celu wykrywania kolejnych obszarów do optymalizacji – finansowego, energetycznego i środowiskowego – wskazuje Robert Iliński, BMSCare Project Manager, Go4Energy.

Jako dostawca docenianych i nagradzanych systemów dla przemysłu pozwalających na efektywną redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery, wierzymy w sukces zastosowania zdobytych przez lata doświadczeń do poprawy procesów eksploatacji budynków biurowych. Dążenie do redukcji emisji dwutlenku węgla jest jednym z priorytetów realizowanej w ramach całej Grupy Kapitałowej Transition Technologies strategii „TTGoesGreen”. Stanowi to realizację wspólnego celu przedsięwzięcia BMSCare nie tylko na płaszczyźnie biznesowej. Ale także w ramach odpowiedzialności biznesu związanej z oddziaływaniem na środowisko naturalne – mówi Zbigniew Zasieczny, Wiceprezes Transition Technologies Advanced Solutions.

Łódź: Brama Miasta
fot. materiały prasowe

Eliminacja nieprawidłowości

BMSCare umożliwi między innymi szybszą identyfikację nieprawidłowości w funkcjonowaniu budynku – już na etapie odbiorów lub w fazie wczesnej eksploatacji. Możliwe będzie sprawdzenie, czy zrealizowana inwestycja odpowiada założeniom inwestora, a systemy zostały wykonane zgodnie z projektem. BMSCare wskaże niewłaściwą pracę urządzeń, czujników i liczników. Przeanalizuje również, czy automatyka budynkowa poprawnie ocenia aktualną sytuację w biurowcu. Pozwoli także na optymalizację działania oraz sposobu sterowania systemów.

Mniejsze zużycie energii i koszty, wyższy komfort pracy, projekt Skanska

Szczególnie ważne dla zarządców budynków może być potencjalne obniżenie kosztów, możliwe dzięki BMSCare. Narzędzie pozwoli na ograniczenie zaangażowania działu technicznego oraz zapewni dane do analizy i optymalizacji działania budynku. Ponadto, wskaże możliwe oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii przez budynek, jego emisyjności oraz obciążającego wpływu na środowisko. – Dla biurowców Skanska, które już teraz charakteryzują się wysoką jakością, przewidujemy dodatkowe oszczędności na poziomie 5-10%, przy dodatkowym zmniejszeniu ryzyka technicznego – dodaje Tomasz Augustyniak, CEO Go4Energy.

Nowoczesne powierzchnie biurowe muszą oferować swoim użytkownikom wysokie parametry środowiska pracy. Chodzi tu m.in. o jakość powietrza, odpowiednią temperaturę czy wilgotność. Jest to szczególnie ważne dziś, w dobie pandemii koronawirusa. Odpowiedni komfort jest związany z wyższym zużyciem energii. BMSCare pozwala na jego zmniejszenie, a co za tym idzie, na ograniczenie śladu węglowego. Wspólny projekt Skanska, Go4Energy i Transition Technologies wpisuje się więc w szeroko pojęty zielony zwrot. Ma on na celu między innymi bardziej racjonalne i odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...