13.6 C
Warszawa
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaNEWSVarso Tower ma 310 metrów. To najwyższy wieżowiec w UE

Varso Tower ma 310 metrów. To najwyższy wieżowiec w UE

Po przekroczeniu wysokości 230 metrów do dachu, Varso Tower zostało najwyższym budynkiem w Polsce. Teraz – po zamontowaniu ważącej 73 tony i mierzącej 80 metrów wysokości iglicy – warszawski wieżowiec pobił właśnie kolejny rekord. Dzięki swej architektonicznej wysokości 310 metrów, Varso Tower zdominowało ranking najwyższych budynków w Unii Europejskiej, przewyższając dotychczasowe wieżowce we Frankfurcie nad Menem, Mediolanie czy Paryżu.

Iglica Varso Tower
Iglica Varso Tower, fot. materiały prasowe

Varso Tower z iglicą

53-piętrowy wieżowiec zwieńczony iglicą powstał na deskach wielokrotnie nagradzanej pracowni Foster + Partners, która słynie z przełomowych projektów wpisujących się w nurt zrównoważonego rozwoju.

Po ukończeniu budowy w 2022 roku, do odwiedzin w Varso Tower zachęci pełne zieleni lobby, na którego ścianach znajdzie się ręcznie wykonana mozaika. Stamtąd, dwie przeszklone windy zabiorą pasażerów z prędkością 8 m/s na szczyt wieżowca, gdzie będzie można podziwiać panoramę miasta.

Montaż iglicy budynku uzależniony był od warunków atmosferycznych. Dlatego też, inwestor HB Reavis nie podał wcześniej żadnego konkretnego terminu. Montaż iglicy trwał od października, ponieważ jej część wmontowana jest w elewację budynku. Pogoda w Warszawie okazała się wyjątkowo sprzyjająca w ubiegły weekend. Za pomocą specjalnego żurawia zamontowane zostały ostatnie elementy 80-metrowego masztu. Do dachu Varso Tower ma 230-metrów. Na początku lutego postęp prac wskazywał, że wieżowiec z iglicą ma 250-metrów.

Iglica Varso Tower
Iglica Varso Tower, fot. materiały prasowe

O najwyższym wieżowcu

Wieżowiec będący częścią kompleksu Varso Place. Budynek tym samym pobił rekord. Położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Teraz, jest także najwyższym wieżowcem w UE z zamontowaną iglicą. Ten sukces oznacza, że Varso Tower oficjalnie przewyższyło swoich sąsiadów z centrum stolicy. Czyli Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry). Dotyczy to także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów).

Pomimo swojej skali, wieżowiec to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, wieżowiec może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Dwa tarasy widokowe – jedne z najwyższych w Europie – znajdą się na wysokości 205 metrów oraz 230 metrów, czyli nawet dwukrotnie wyżej niż taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Na piętrach od 46. do 48. inwestor otworzy również restauracja z widokiem na Warszawę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...