15.2 C
Warszawa
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaPOLSKASkanska sprzedaje inwestycje biurowe w Krakowie i Wrocławiu za 128 mln euro

Skanska sprzedaje inwestycje biurowe w Krakowie i Wrocławiu za 128 mln euro

Skanska podpisała umowę sprzedaży dwóch projektów biurowych w Polsce. Ich nabywcą jest Stena Real Estate BV – międzynarodowy podmiot działający na rynku nieruchomości, wchodzący w skład Stena Group. Transakcja obejmuje pierwszy etap kompleksu Centrum Południe we Wrocławiu, składający się z dwóch połączonych budynków biurowych oraz ostatni budynek kompleksu High5ive w Krakowie. To łącznie 39 400 mkw. innowacyjnej i zrównoważonej powierzchni biurowej. Budynki zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z założeniami ESG. Potwierdza to zaangażowanie i świadomość Skanska w zakresie dzisiejszych potrzeb biznesowych, środowiskowych i społecznych. Jest to już kolejna transakcja pomiędzy stronami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pierwszą było nabycie drugiego budynku kompleksu biurowego Spark w Warszawie w 2020 roku.  

Pierwszy etap kompleksu Centrum Południe, którego realizację zakończono w lipcu 2020 roku, obejmuje 28 215 mkw. nowoczesnej i zrównoważonej powierzchni biurowej oraz usługowej. Jest on wynajęty w 69,5%. To część wieloetapowego kompleksu, który docelowo zaoferuje 85 000 mkw. najwyższej jakości przestrzeni.

Z kolei powierzchnia trzeciego etapu i jednocześnie ostatniego budynku kompleksu biurowego High5ive wynosi 11 250 mkw. Jest ona już wynajęta w 99%. Będzie to pierwszy biurowiec Skanska w Krakowie z certyfikatem WELL, który jest przyznawany zdrowym i komfortowym miejscom pracy. Zakończenie budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2022 roku.

Skanska sprzedaje

– Jesteśmy dumni z zawarcia kolejnej transakcji z firmą Stena. Tym razem umowa sprzedaży obejmuje nasze inwestycje we Wrocławiu i Krakowie. Jest ona dowodem na to, że nasze projekty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, a Skanska jest wiarygodnym i zaufanym partnerem biznesowym. W naszych inwestycjach stosujemy najbardziej innowacyjne rozwiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju i certyfikacji. W efekcie budujemy wysokiej jakości budynki z miejscami do pracy dostosowanymi do dzisiejszych potrzeb – zarówno z perspektywy najemców, jak i inwestorów – podkreśla Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. sprzedaży i najmu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

– Realizujemy nasz plan rozszerzenia portfela nieruchomości w Polsce dzięki zrównoważonym, nowoczesnym produktom wysokiej jakości. Dzięki tej transakcji będziemy obecni w trzech ważnych polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowych najemców wiosną. Doceniamy też fakt, że dzięki sprawnemu przeprowadzeniu tej transakcji udało nam się zbudować dobre relacje zarówno ze Skanska, jak i naszymi doradcami w Polsce – powiedziała Sofia Granlund, Dyrektorka Zarządzająca, Stena Real Estate BV.

– Centrum Południe i High5ive to nasze flagowe projekty na dwóch kluczowych rynkach w Polsce. Transakcja ta potwierdza postrzeganie Wrocławia i Krakowa jako doskonałych miejsc do lokowania kapitału – dodaje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Pomimo wpływu, jaki na rynki transakcyjne na całym świecie wywarła pandemia, wysokiej jakości produkty są wciąż atrakcyjne z perspektywy międzynarodowych inwestorów. W szczególności są oni zainteresowani tymi core assets, które zostały zaprojektowane i zrealizowane zgodnie z założeniami ESG – dodaje Adrian Karczewicz.

Centrum Południe: jeden z najbardziej zrównoważonych kompleksów biurowych we Wrocławiu

Centrum Południe - Wrocław
fot. materiały prasowe

Pierwszy etap kompleksu oddano do użytku w lipcu 2020 roku. Rok później Skanska rozpoczęła prace nad drugim etapem swojego największego wrocławskiego projektu. Centrum Południe będzie pierwszą w tym mieście inwestycją Skanska z certyfikatem WELL, a już teraz może poszczycić się WELL Health-Safety Rating. Certyfikat przyznawany jest powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa. Ograniczających tym samym ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i przyjaznych miejsc pracy.

Centrum Południe oferuje najemcom wiele rozwiązań, dzięki którym ich biura staną się bardziej przyjaznymi miejscami pracy. Filtry, nawilżacze adiabatyczne oraz systemy wentylacji zapewniają nawet do 30% więcej świeżego powietrza, niż wymagają tego normy dla powierzchni biurowych. W budynkach zastosowano technologie, które pozwalają między innymi na ponowne wykorzystanie wody szarej i deszczowej. W przestrzeniach wspólnych zastosowano oświetlenie LED, dzięki czemu kompleks zużywa do jednej trzeciej mniej energii, niż referencyjne budynki. Jest on również w 100% zasilany energią elektryczną wytworzoną przez farmy wiatrowe. Do budowy wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu oraz surowce o niskiej emisji lotnych związków organicznych. Na terenach zielonych wokół Centrum Południe nie stosuje się żadnych szkodliwych środków ochrony roślin. Pierwszy etap Centrum Południe uznano za najlepszy zrównoważony projekt w konkursie CIJ Awards Poland 2020. Otrzymał on też nagrodę PLGBC Green Building Award 2021.

Trzeci etap High5ive w tętniącym życiem biznesowym sercu Krakowa

Wave Gdańsk, City Hub
Wave Gdańsk, City Hub, fot. materiały prasowe

High5ive to dobrze już znany kompleks pięciu biurowców o docelowej powierzchni ponad 70 000 mkw. Ostatni budynek, którego fazę konstrukcyjną ukończono w maju 2021, zapewni najemcom ponad 11 000 mkw. Cała powierzchnia biurowa została już wynajęta m.in. przez Spyrosoft, Business Link i zooplus.

High5ive stworzono zgodnie z najwyższymi standardami i najbardziej wymagającymi certyfikatami środowiskowymi, stawiając w centrum uwagi zdrowie i potrzeby jego użytkowników. Trzeci etap kompleksu to pierwszy projekt Skanska w Krakowie, który będzie ubiegać się o prestiżowy certyfikat WELL Core & Shell, weryfikujący jakość powierzchni biurowych. Wszystkie zastosowane rozwiązania, oparte na wymaganiach tego certyfikatu. Pomogą najemcom w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków i zapewnią im bezpieczeństwo oraz komfort fizyczny i psychiczny.

Kolejną zaletą High5ive jest jego świetna lokalizacja w centrum miasta. Jest to jeden z najlepiej skomunikowanych budynków biurowych w Krakowie. Można do niego dojechać autobusem, tramwajem, samochodem lub rowerem. W pobliżu znajduje się również Dworzec Główny, Galeria Krakowska oraz wiele uczelni wyższych. W budynku znajduje się też ponad 40 miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...