19.9 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNEWSWrocław. 214-metrowy wieżowiec oraz inne ponad 100-metrowe?

Wrocław. 214-metrowy wieżowiec oraz inne ponad 100-metrowe?

Wrocław, stolica Dolnego Śląska ma szansę stać się nowym adresem najwyższych budynków w Polsce. Najwyższy z kompleksu miałby sięgać aż 214 metrów, a pozostałe ponad 100.

Wrocław, ul. Fabryczna 18
Wrocław, ul. Fabryczna 18, fot. Google Maps

Niedawno ukazało się obwieszczenie prezydenta Wrocławia o wydaniu w dniu 21.09.2021 r. decyzji znak: WSR-OS.6220.53.2021.AN o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa zespołu budynków biurowych z usługami oraz z infrastrukturą techniczną, zagospodarowaniem terenu, garażami wbudowanymi oraz rozbiórką istniejących obiektów magazynowych przy ul. Fabrycznej 18, 18a we Wrocławiu”, zlokalizowanego na działkach nr 1/5, 1/88, 1/89, AM-1, obręb Grabiszyn.

Wrocław. Etapy wysokiego przedsięwzięcia

Przedsięwzięcie zgodnie z planem wykonawcy chcą zrealizować w trzech etapach. Tak, aby każdy z etapów będzie mógł funkcjonować niezależnie zwiększając szansę na realizację. W ramach tych etapów zaplanowano:
  • Etap 1 (A) – budynek będzie lokalizowany jako pierwszy od ulicy Fabrycznej. W części będzie się składał z 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża północna, o 53 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych, o wysokości ok. 214 m, powierzchnia użytkowa biur będzie wynosiła ok. 53 580 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 820 mkw.
  • Etap 2 (B) – budynek będzie lokalizowany jako drugi od strony północnej. W części będzie się składał z 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża środkowa, o 38 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 150 m, budynek będzie lokalizowany jako trzeci od strony północnej, w części będzie posiadał 5 kondygnacji – baza, a w części – wieża środkowa, o 44 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 174 m. Łączna powierzchnia użytkowa biur w 2 etapie to ok. 77 460 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 1 720 mkw.
  • Etap 3 (C) – wykonawcy chcą ulokować na południu. W części będzie się składał z 5 kondygnacji – baza. W części – wieża południowa, o 35 kondygnacjach nadziemnych, trzech kondygnacjach podziemnych i wysokości ok. 138 m, powierzchnia użytkowa biur ok. 22 625 mkw., powierzchnia użytkowa usług ok. 675 mkw.

Stąd też można wnioskować, że w mieście Wrocław powstać wieżowiec wyższy nawet od Sky Tower, który obecnie dzierży tytuł najwyższego w regionie. Właścicielem działek, na których planowana jest inwestycja, jest spółka OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o.o. z Wrocławia. Jej przedstawiciele nie chcą jednak narazie komentować sprawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...