19.9 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNEWSWieżowiec "lex deweloper" w Warszawie pod znakiem zapytania

Wieżowiec „lex deweloper” w Warszawie pod znakiem zapytania

W Warszawie miał powstać pierwszy wieżowiec zbudowany w trybie tzw. ustawy lex deweloper. Jednak jak podaje Wyborcza.pl, radni z komisji ładu przestrzennego zaopiniowali go negatywnie. Sprawa dotyczy planowanej 96-metrowej wieży – Libero – przy rondzie Zgrupowania AK „Radosław”. 

Wieżowiec "lex deweloper" w Warszawie pod znakiem zapytania
Wieżowiec „lex deweloper” w Warszawie pod znakiem zapytania, fot. materiały prasowe

Teren ten obejmuje działkę u zbiegu ulic Burakowskiej i Młocińskiej. W pobliżu znajduje się kampus biurowy Forest, należący do HB Reavis. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu budowę 120-metrowego budynku biurowego. Green Property Group, inwestor, chciał jednak zbudować w tym miejscu 96,5-metrową wieżę mieszkalną. Pomysł od początku budził wiele wątpliwości i już w 2023 roku został negatywnie zaopiniowany przez członków Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Aby móc zrealizować apartamentowiec zamiast budynku biurowego, inwestor skorzystał z tzw. ustawy lex deweloper. Ustawa ta pozwala na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w celu realizacji inwestycji mieszkaniowych, pod warunkiem spełnienia szeregu wymogów. Zgody na taką zmianę musi jednak udzielić samorząd, który w postaci radnych z komisji ładu przestrzennego właśnie odrzucił projekt.

„To miejsce nie stwarza właściwych warunków dla zamieszkania tak dużej liczby osób, szczególnie w obiekcie pozbawionym balkonów, loggii, tarasów, funkcji społecznych i terenów zieleni, wpływających zasadniczo na standard zamieszkiwania” – podkreślili członkowie komisji, cytowani przez Wyborcza.pl.

Podobnie jak w przypadku negatywnej opinii Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, również decyzja Komisji Ładu Przestrzennego nie jest ostateczna. Finalną decyzję podejmie Rada Warszawy, która nie musi się kierować opiniami tych komisji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...