19.9 C
Warszawa
niedziela, 23 czerwca, 2024
Strona głównaNEWSSky Tower kontra kryzys energetyczny

Sky Tower kontra kryzys energetyczny

Skomplikowana sytuacja na rynku energetycznym w Europie i wynikające z niej wysokie ceny energii skłaniają właścicieli budynków do jeszcze efektywniejszego zarządzania jej zużyciem. Jak na to reaguje wrocławski wieżowiec Sky Tower?

Sky Tower
Sky Tower, fot. Wikipedia.org

W sierpniu, w najwyższym budynku we Wrocławiu rozpoczęto wdrażanie programu oszczędności energii elektrycznej, który zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju ma na celu kompleksowe zmniejszenie jej zużycia przy zachowaniu zdrowia i komfortu użytkowników budynku. Po wdrożeniu wszystkich planowanych zmian szacunkowe oszczędności energii mogą sięgnąć ponad 200 000 kWh miesięcznie. To suma prądu, którą średniomiesięcznie zużywa ponad 1400 gospodarstw domowych.

– Nasz program oszczędności energii został zainicjowany w sierpniu poprzez wyłączenie klimatyzacji na korytarzach biur i części mieszkalnej budynku oraz zmiany ustawienia temperatury w częściach wspólnych galerii handlowej. Temperatura w okresie lata była ustawiona na maksymalnie 25 stopni Celsjusza. W zimie planowane jest jej utrzymywanie na poziomie 19 stopni. Obecnie przeprowadzane są analizy związane z planowanym ograniczeniem oświetlenia parkingu oraz elewacji galerii handlowo-usługowej – tłumaczy Jerzy Marek, Dyrektor Sky Tower. – Analizujemy także możliwość wyłączenia wentylacji mechanicznej w częściach wspólnych budynku, po zakończeniu pracy biur i galerii – w godzinach od 23.00 do 7.00 rano. Decyzje w tej sprawie będą podjęte po konsultacjach z najemcami.

– Intencją rozpoczęcia naszego programu nie jest wyłącznie zapewnienie oszczędności w utrzymaniu budynków, ale także optymalizacja zużycia energii do warunków komfortu najemców i mieszkańców budynku – mówi Agnieszka Muż, Senior Asset Manager w Adventum Group – funduszu zarządzającym Sky Tower. – Realizacja projektu jest możliwa dzięki ścisłej współpracy z naszymi partnerami i służbami technicznymi, najemcami oraz mieszkańcami obiektu. Dzięki niej chcemy osiągnąć niższy koszt zużycia energii w całym okresie użytkowania budynku. To działanie jest istotnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju dla naszej inwestycji i przybliża nas do procesu otrzymania certyfikatu zrównoważonego budownictwa BREEAM.- dodaje Agnieszka Muż.

Sky Tower oficjalnie sprzedany

 

źródło: tuwroclaw.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...