4.6 C
Warszawa
czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaNEWSCzy warszawskie wieżowce będą stały puste?

Czy warszawskie wieżowce będą stały puste?

Wśród wielu pracowników biurowych, pandemia koronawirusa zmieniła model pracy. Od czasu przeniesienia się z biur do domów na pracę zdalną minął już ponad rok. Co z powstałymi w tym czasie wieżowcami oferującymi ogromną ilość przestrzeni biurowej?

Warszawa - skyline
Zbigniew Sujak Cameraman
dla www.wiezowce.pl

Wieżowce, a pandemia

Na przestrzeni ostatniego roku do użytku w warszawskich wieżowcach oddano wiele metrów kwadratowych przestrzeni biurowej. To przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie 140-metrowy Generation Park Y, Skykiner czy The Warsaw HUB. Wiele z nich jeszcze nieustannie rośnie i szykuje się na dołożenie swojego metrażu do tej puli. Wśród nich są SkySAWA, Forest czy najwyższy w Unii Europejskiej Varso Tower. Czy te wieżowce w całości zostaną wynajęte?

Jak mówią dane z raportu firmy JLL analizujące sytuację na rynku biurowym w Warszawie w I kw. 2021 r., pierwsze trzy miesiące tego roku ponownie okazały się wyzwaniem zarówno dla gospodarki jak i dla rynku nieruchomości. W tym dla sektora biurowego. Po ogłoszeniu kolejnego lockdownu w marcu br., zdecydowana część firm znów przeszła w tryb pracy zdalnej, a inne zmuszone były do znaczącego zwiększenia rygoru przestrzegania zasad bezpieczeństwa.

Wieżowce w Warszawie. Co powstanie w stolicy?

Nowa rzeczywistość

W efekcie kolejnych decyzji i wprowadzanych obostrzeń, widoczna jest zmiana w dynamice na rynku biurowym w Warszawie. Przejawia się ona zarówno w aktywności deweloperów (obecnie realizowanych jest 420 000 m² i jest to najniższy wolumen powierzchni w budowie od 11 lat), jak i w popycie na powierzchnie biurowe w ujęciu kwartalnym, który również jest najniższy od roku 2010. Dodatkowo współczynnik pustostanów wzrósł do poziomu 11,4% i jest najwyższy od 2017 r. Presji zwyżkowej na ten wskaźnik spodziewano się jeszcze przed pandemią, która dodatkowo wpłynęła na jej większą dynamikę. Ograniczona nowa podaż planowana na kolejne lata może doprowadzić do zahamowania lub zmniejszenia współczynnika powierzchni niewynajętej.

Trendem, który pojawił się zarówno w trakcie globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009, jak i w trakcie pandemii COVID-19, są próby ograniczenia wielkości biura przez niektórych najemców poprzez wystawienie części powierzchni na podnajem. W ostatnich miesiącach obserwujemy jednak delikatne spowolnienie dynamiki wzrostu liczby ofert podnajmu.

Przyszłość pod znakiem zapytania?

To jednak nie zniechęca inwestorów. Poza finalizowanymi projektami, powstają nowe – jak na przykład The Warsaw Brigde firmy Ghelamco, który ma urosnąć koło Warsaw Spire przy Rondzie Daszyńskiego. Te wiadomości mogą napawać optymizmem. Tak duże inwestycje z pewnością są przemyślanymi decyzjami biznesowymi wynikającymi z popytu. Jednak, jak będzie wyglądała przyszłość dotychczasowych, świeżych i nowych warszawskich wieżowców przekonamy się w najbliższych latach.

źródło badań: JLL.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...