25.2 C
Warszawa
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaNEWSQ22 najbardziej zaawansowanym technologicznie biurowcem w regionie CEE

Q22 najbardziej zaawansowanym technologicznie biurowcem w regionie CEE

Q22 jako jeden z pierwszych istniejących projektów biurowych w Polsce otrzymał certyfikat WiredScore oraz SmartScore, które potwierdzają zastosowanie w budynku najnowocześniejszych technologii oraz rozwiązań sprzyjających użytkownikom. Przez proces certyfikacji właściciela obiektu – firmę Invesco Real Estate European Fund (IREEF) – przeprowadzili eksperci z Colliers. Zarządcą najbardziej zaawansowanego technologicznie biurowca w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest firma CBRE.

Wieżowiec Q22
Wieżowiec Q22, fot. materiały prasowe

– Pod koniec zeszłego roku biurowiec Q22 jako pierwszy w Polsce otrzymał certyfikat BREEAM In-Use w najnowszym standardzie oceny International Commercial V6 na poziomie Outstanding Part 1 i Part 2. Nie zaprzestaliśmy pracować nad ulepszeniami i Q22 ponownie zaskakuje. Jako pierwszy w Polsce biurowiec w użytkowaniu otrzymał prestiżowy certyfikat SmartScore oceniający i potwierdzający najwyższy poziom zaawansowania technologicznego budynków – mówi Anna Szelc, Dyrektor Investment Management Invesco Real Estate w Polsce.

Certyfikat WiredScore powstał w 2013 roku w Nowym Jorku z silnej potrzeby biznesowej najemców do poprawy warunków teletechnicznych budynków biurowych. W 2021 roku firma wypuściła na rynek drugi certyfikat – SmartScore, który ocenia zaawansowanie inteligentnych budynków. Obecnie ponad 3800 budynków w 36 krajach na świecie dołączyło do programów certyfikacji WiredScore. Q22 jest jednym z nich.

Q22. Technologia na najwyższym poziomie

Biurowiec Q22 znajduje się w Warszawie przy Alei Jana Pawła II. Jego całkowita powierzchnia wynosi 54 tys. mkw., obejmujących 42 kondygnacje naziemne i 5 podziemnych. Na przestrzeń składa się część biurowa i handlowo-usługowa, w tym klub fitness i centrum konferencyjne. Wśród najemców znajdują się m.in. firmy takie jak Deloitte, Linklaters, White&Case, William Demant, Omni Office czy Savills. Budynek został oddany do użytku w 2016 roku. Wtedy też przeszedł w ręce nowego właściciela – funduszu z grupy Invesco Real Estate. Właściciel budynku, stawiając na ekologię oraz zaawansowanie technologiczne, przy wsparciu firmy CBRE. Zarządza ona projektem, dokonał znaczących usprawnień pozwalających na certyfikację obiektu.

Kluczowe zmiany to m.in. aktualizacja systemu BMS, który pozwala na zwiększenie efektywności operacyjnej budynku, modernizacja systemu kontroli dostępu. To jest, m.in. wprowadzono możliwość korzystania z mobilnych kart dostępu, uruchomiono system do raportowania ścieżki dekarbonizacji na podstawie dokładnych danych o zużyciu mediów czy wdrożono platformę operacyjną najemcy. To ostatnie rozwiązanie pozwala użytkownikom z poziomu mobilnej aplikacji zarządzać usługami i funkcjami budynku, włączając w to zieloną edukację, możliwość rezerwacji miejsc parkingowych czy informacje na żywo o rozkładach jazdy komunikacji miejskiej w okolicy. Natomiast administratorzy najemców mają możliwość inteligentnego zarządzania swoją obecnością w biurowcu.

Dziś Q22, dzięki zintegrowanym systemom, generuje użyteczne dane wykorzystywane przez personel operacyjny do efektywniejszego zarządzania zasobami. Dostęp do aktualnych i historycznych danych pozwala na kontrolę m.in. ile osób pojawiło się w budynku, ile osób dokładnie przechodzi przez bramki w danej godzinie, gdzie znajdują się kabiny windowe, ile kilogramów plastiku generuje dany najemca, jaka jest temperatura i gdzie świeci się światło. Ponadto, personel ma realny wpływ na lepsze samopoczucie i doświadczenia użytkowników, mogąc dostosować warunki wewnętrzne budynku i wysłać powiadomienie tylko do osób, które pojawiły się w biurowcu danego dnia.

Strategia, która daje efekty

– Q22 jest doskonałym przykładem tego, jak strategiczne podejście do technologii przynosi wymierne korzyści w budowaniu konkurencyjności nieruchomości na lata. Już na etapie projektowania budynek został przygotowany na przyszłość, a jego właściciel stale inwestuje w nowe rozwiązania, aby taki stan utrzymać. Jednocześnie, tak jak zdecydowana większość biurowców w Europie, czy nawet na świecie, Q22 potrzebował wzorca i standardu, które wyznaczą kierunkowskazy na kolejne lata. Certyfikaty SmartScore i WiredScore są odpowiedziami na tę potrzebę – nie tylko pozwalają ocenić poczynione już działania, ale podpowiadają także, jakie kolejne kroki należy poczynić, aby zabezpieczyć budynek przez technologicznym starzeniem się i stale dostarczać wymiernych benefitów obecnym i potencjalnym najemcom – mówi Renata Hartle, Akredytowana Profesjonalistka, która wspierała Q22 w procesie certyfikacji w systemach WiredScore oraz SmartScore.

– Zdobycie pierwszego certyfikatu SmartScore dla budynku w użytkowaniu jest szczególnym osiągnięciem dla Invesco Real Estate. Demonstruje to zaangażowanie właściciela w tworzenie najlepszych usług i standardów dla najemców, jednocześnie przygotowując go na przyszłość. Cieszymy się z ekspansji certyfikatów WiredScore oraz SmartScore na warszawskim rynku. Udowadnia to, że w Polsce działa wielu inwestorów myślących przyszłościowo, którzy rozumieją zmieniający się świat i stawiają na technologiczny progres – mówi Laura Klair, Szefowa rozwoju WiredScore w Krajach Nordyckich i CEE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...