18.7 C
Warszawa
poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaRYNEK NIERUCHOMOŚCISkanska podsumowuje swoją działalność na europejs­kim rynku powierzchni biurowych w 2019 roku

Skanska podsumowuje swoją działalność na europejs­kim rynku powierzchni biurowych w 2019 roku

Największy w Europie deweloper powierzchni biurowych sprzedał dziewięć budynków za ponad 545 mln euro i wynajął ponad 171 000 mkw.* w 16 miastach. W Polsce sprzedano 4 budynki biurowe za ponad 250 mln euro. Skanska pozostaje liderem w europejskim sektorze nieruchomości i wierzy w potencjał rynków, na których jest już obecna. Firma planuje zrównoważony rozwój swojej działalności zakładający realizację budynków biurowych tworzonych z myślą o ochronie środowiska naturalnego i z uwzględnieniem potrzeb ludzi.

W ramach komercyjnych projektów deweloperskich Skanska, innowacyjne i zrównoważone powierzchnie biurowe powstają na dwóch europejskich rynkach – w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz w krajach skandynawskich. W regionie CEE Skanska prowadzi działalność w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii. Kraje skandynawskie, w których spółka jest obecna, to Szwecja, Dania, Finlandia i Norwegia. W 2019 roku spółka sprzedała inwestorom z Europy i Korei dziewięć budynków biurowych w łącznej wartości 545 mln euro. Skanska oddała do użytku 14 budynków o łącznej powierzchni 240 000 mkw.* i wynajęła ponad 171 000 mkw.* Obecnie posiada ponad 472 000 mkw.* powierzchni biurowej w 21 budynkach w trakcie budowy, z czego 7 budynków w ramach 6 inwestycji realizowanych jest w Polsce. Zapewnią one ok. 170 000 mkw.* na polskim rynku.

Europa Środkowo-Wschodnia – konkurencja dla Europy Zachodniej

Według firmy JLL, wartość transakcji na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła w 2019 roku prawie 14 mld euro i była wyższa o prawie 1 mld euro, niż w poprzednim, rekordowym roku. Na Polskę przypadło ponad 55% tej wartości. Na wszystkich rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, na których działa Skanska, wolumen inwestycji zdominowany był przez transakcje w sektorze budynków biurowych.

 – Rok 2019 był bardzo dobrym rokiem dla rynku w Europie Środkowo-Wschodniej, a w szczególności dla sektora budynków biurowych, i bardzo udanym rokiem dla Skanska – podkreśla Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes spółki biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej. – Ze względu na wysoką jakość obiektów wynajmowanych przez stabilną grupę najemców i wyższą niż w Europie Zachodniej stopę zwrotu z inwestycji, popyt wśród inwestorów na najwyższej klasy budynki biurowe w Europie Środkowo-Wschodniej pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Po raz kolejny udało się nam pozyskać nowych inwestorów, m.in. z Korei Południowej, którzy w tym roku byli bardzo aktywni w naszym regionie. Nasza strategia zakładająca realizację ponadczasowych projektów już od wielu lat przynosi sukcesy – podsumowuje Katarzyna Zawodna-Bijoch.

Kraje skandynawskie

W 2019 roku w krajach skandynawskich odnotowano dobre wyniki. Jak podaje JLL, wartość inwestycji wyniosła ok. 30 mld euro (bez inwestycji mieszkaniowych) – to oznacza, że była o ok. 18% wyższa, niż w roku poprzednim.

– Międzynarodowi inwestorzy byli w minionym roku bardziej aktywni na skandynawskim rynku nieruchomości. Kraje skandynawskie nadal czekają na duży napływ kapitału z Azji. Przewidujemy, że na swoje pierwsze inwestycje poszukują dużych transakcji – mówi Jan Odelstam, prezes spółki biurowej Skanska w krajach nordyckich. – Zapotrzebowanie na elastyczne powierzchnie biurowe i popu­larność coworkingu również szybko rośnie, co także wpłynie na przyszłość skandynaws­kiego rynku nieruchomości – dodaje Jan Odelstam.

Jeszcze bardziej zrównoważony rozwój

W minionym roku Skanska wyznaczyła sobie za cel osiągnięcie do roku 2045 neutralności emisyjnej i zredukowanie do roku 2030 emisji dwutlenku węgla o 50%. Zrównoważony rozwój jest jedną z podstawowych wartości Skanska – firma uwzględnia go w swojej strategii biznesowej i na każdym poziomie swojej działalności.

W ubiegłym roku Skanska, jako pierwszy podmiot deweloperski w Europie Środkowo-Wschodniej, uzyskała certyfikat WELL dla dwóch biurowców – Visionary w Pradze i Spark C w Warszawie. Do tej pory Skanska wybudowała w Europie Środkowo-Wschodniej ponad 700 000 mkw. powierzchni biurowej posiadającej certyfikat LEED, z czego 34 600 mkw. dodatkowo posiadało certyfikat WELL. Firma zakłada, że w 2020 roku powierzchnia zrównoważonych powierzchni biurowych w budynkach realizowanych przez Skanska zwiększy się w tym regionie o kolejne 300 000 mkw.**

– Certyfikaty LEED i WELL są najlepszym dowodem na to, że Skanska dotrzymuje swojej obietnicy i realizuje inwestycje przyjazne środowisku, tworzone z myślą o dobrym samopoczuciu ich użytkowników – dodaje Katarzyna Zawodna-Bijoch.

W krajach skandynawskich Skanska posiada w swoim portfolio 24 biurowce z certyfikatem LEED o łącznej powierzchni ponad 387 000 mkw., a także dwa biurowce, które będą się ubiegać o certyfikat WELL – Parallell w Oslo i Epic w Malmö. Skanska poinformowała również niedawno o rozpoczęciu budowy biurowca Hyllie Terrass w Malmö. Będzie to pierwszy neutralny dla klimatu projekt biurowy realizowany przez firmę.

– Nowy biurowiec, który przez cały okres eksploatacji będzie neutralny dla klimatu, stanie się dla sektora nieruchomości i branży budowlanej przykładem, jak należy realizować założenia zrównoważonego rozwoju poprzez zmniejszanie śladu węglowego – podkreśla Jan Odelstam. – W budynku Hyllie Terrass zastosujemy kilka ekologicznych rozwiązań, w tym zielony beton, stal i aluminium pocho­dzące z recyklingu, materiały poddane upcyklingowi oraz procesy produkcyjne bez użycia paliw kopalnych.

* Powierzchnia najmu brutto bez uwzględnienia miejsc parkingowych

** Powierzchnia najmu brutto z uwzględnieniem miejsc parkingowych

Skanska

Skanska jest światowym liderem w budownictwie i realizacji projektów na wybranych rynkach w Skandynawii, Europie i USA. Kierując się wartościami Grupy, Skanska chce przyczyniać się do budowania lepszego społeczeństwa. Firma zapewnia innowacyjne i zrównoważone rozwiązania na potrzeby realizacji zarówno prostych, jak i złożonych projektów. Zatrudnia ok. 35 000 pracowników, a jej przychody uzyskane w 2019 r. wyniosły 177 mld SEK.

 

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Artystyczny recykling, czyli wystawa “Ślad” na placu Europejskim

Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Tym razem zobaczymy prace wykonane z… odpadków, czyli...