30.9 C
Warszawa
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaNEWSKrakowski Manhattan? Powstaje nowy plan miejscowy "Nowe Miasto"

Krakowski Manhattan? Powstaje nowy plan miejscowy „Nowe Miasto”

Miasto Kraków przygotowuje nowy plan miejscowy zatytułowany „Nowe Miasto”. Dotyczy terenu Rybitw i zgodnie z wstępnymi założeniami miałaby to być okolica drapaczy chmur.

Nowe Miasto Kraków
Nowe Miasto Kraków, fot. materiały prasowe

„Nowe Miasto” nowym Manhattanem?

Włodarze miasta chcą umożliwić budowę nowej dzielnicy Krakowa na jego południu – na terenie Płaszowa i Rybitw. Obecnie jest to przestrzeń zajęta przez magazyny i inne duże hale, jednak zgodnie z pomysłem obszar miałby zmienić zupełnie swój charakter. Z terenów przemysłowych na mieszkaniowo-usługowe. Ponadto, miałyby tam wyrosnąć wieżowce. Miast opracowuje obecnie nowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmujący teren 680 hektarów. Dokument jest wyjątkowy, bo w Krakowie nigdy nie powstał taki projekt obejmujący tyle zróżnicowanych funkcji na jednym terenie. Miałby być miejscem zamieszkania dla 60 tysięcy osób. Urzędnicy przygotowali także wizualizacje.
Plan to strategia rozwoju miasta do 2030 roku. Już w 2018 roku urzędnicy chwalili studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego, które wyznaczyły teren Rybitw i Płaszowa do przeobrażeń, rozwoju i stworzenia nowej multifunkcyjnej dzielnicy. Zgodnie z wstępnym projektem teren miałby być nazwany „Nowym Miastem”, o zabudowie o wysokości powyżej 100-metrów, a nawet do 150-metrów.
Teren pod Nowe Miasto Kraków
Teren pod Nowe Miasto Kraków, fot. materiały prasowe

W związku z tym miasto chce uczestniczyć w zakresie przygotowania dużego układu transportowego, który będzie umożliwiał przemieszczanie się znacznej grupy osób na obszarze nowej dzielnicy. Wszystko to by rozwiązać wcześniej problem możliwych zatorów drogowych. Już w obecnych przedsięwzięciach inwestycyjnych przewiduje się realizację przedłużenia linii tramwajowej z Małego Płaszowa do os. Złocień, wydłużenie ul. Domagały, znaczący remont a nawet zmianę przebiegu ul. Półłanki, a także wyznaczenie sieci nowych ulic, które skomunikują wewnętrznie ten rejon miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...