-0.8 C
Warszawa
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaNEWSWarsaw UNIT. Energia z farm solarnych popłynęła do wieżowca

Warsaw UNIT. Energia z farm solarnych popłynęła do wieżowca

Docelowo ponad 10 MW zielonej mocy z farm fotowoltaicznych zasili Warsaw UNIT – biurowiec, którego deweloperem i właścicielem jest Ghelamco. Jest to pierwszy wieżowiec w Polsce w całości zasilany zieloną energią. Finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym dostarczyło ESCOlight, a wykonawcą inwestycji jest firma Revolt Energy należąca do grupy Blachotrapez.

Farmy solarne obsługujące Ghelamco
Farmy solarne obsługujące Ghelamco, fot. materiały prasowe

Zastosowanie czystej energii w Warsaw UNIT pozwoli na redukcję ponad 50 procent emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku oraz 70 procent zużycia mediów.

Dla nas istotne jest realizowanie celów zrównoważonego rozwoju, a ten projekt zdecydowanie wpisuje się w strategię osiągnięcia neutralności energetycznej przez Ghelamco. We wcześniejszych latach kupowaliśmy zieloną, certyfikowaną energię, więc własne farmy solarne stanowią odważny krok na przód w kierunku zeroemisyjności – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.

Zdalne farmy fotowoltaiczne to elektrownie słoneczne położone w znacznej odległości od budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji montowanych na dachu lub gruncie nieruchomości (tzw. on-site), takie farmy powstają w lokalizacjach, w których panują optymalne warunki do produkcji energii ze słońca. Wytworzona w nich energia jest rozliczana przez koncesjonowany Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie (POB).

Dzięki usłudze dekarbonizacji w modelu zdalnym przedsiębiorcy mogą czerpać korzyści z energii odnawialnej także wtedy, gdy nie dysponują wystarczającą przestrzenią lub nie posiadają odpowiednich warunków do zainstalowania paneli fotowoltaicznych na terenie własnej nieruchomości – tłumaczy Bartosz Radkowiak z ESCOlight. – Jak pokazuje przykład Warsaw UNIT transformacja energetyczna nie musi się też wiązać się z wymaganym wkładem własnym. ESCOlight oferuje rozwiązanie neutralne budżetowo dla klienta – od pełnego finansowania i kompleksowej realizacji projektu, po obsługę i utrzymanie farm. W rezultacie staje się on producentem zielonej energii bez nakładów inwestycyjnych, a po wygaśnięciu abonamentu, farmy fotowoltaiczne stają się jego wyłączną własnością i dalej generują zyski – dodaje.

Pierwsze farmy już działąją

W ramach inwestycji powstało 11 farm solarnych, które obsłużą projekty Ghelamco. Pierwsza została uruchomiona w listopadzie 2023 roku, lada tydzień ruszy produkcja energii na dwóch kolejnych. Zostały one rozlokowane w kilku regionach Polski – w województwach opolskim, pomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Pierwszym budynkiem Ghelamco, który korzysta z tego rozwiązania, jest wieżowiec Warsaw UNIT. – Na tym nie poprzestajemy i zobowiązujemy się do dalszego rozwijania naszej infrastruktury odnawialnych źródeł energii – zapewnia Jarosław Zagórski.

Ultranowoczesny i energooszczędny

Warsaw UNIT Liczący 46 pięter i 202 m wysokości Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie wieżowców w Europie. Doskonale wpisuje się w strategię ESG firmy Ghelamco. Budynek jako pierwszy w kraju otrzymał certyfikat WELL Core v2 na poziomie Platinium i jako pierwszy wysokościowiec zdobył BREEAM z najwyższą możliwą oceną Outstanding. Potwierdzeniem jego zrównoważonego charakteru są także: WELL Health-Safety Rating, Green Building Standard oraz „Obiekt bez barier”.

O energooszczędny i niskoemisyjny charakter Warsaw UNIT codziennie dba ponad 40 000 czujników i 800 liczników w ramach supernowoczesnego systemu BEMS. Dzięki temu i wielu innym rozwiązaniom, zużycie energii w wieżowcu jest nawet o blisko 30% mniejsze niż w porównywalnych budynkach wysokościowych. Warsaw UNIT będzie także pierwszym wieżowcem w Polsce zasilanym w 100% czystą energią elektryczną, dzięki własnym farmom fotowoltaicznym.

W Warsaw UNIT funkcjonuje opracowany przez Ghelamco autorski system operacyjny Signal OS z własną aplikacją. Daje ona najemcom i zarządcom wiele możliwości, w tym czynnego uczestnictwa w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami. W biurowcu zastosowano także rozwiązania antypandemiczne, m.in. wirusobójcze lampy UV w windach i systemach wentylacji.

Projekt Ghelamco wyróżnia elegancka, ponadczasowa architektura i oryginalne rozwiązania. Takie jak na przykład falująca na wietrze fasada kinetyczna w formie smoczej łuski czy Skyfall Warsaw. To podniebny, w pełni przeszklony taras widokowy z opadającą podłogą, gwarantujący gościom niezapomniane wrażenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...