Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Jakub Słomkowski poprzez cykl pt. „Space Debris” nakłoni nas do refleksji nad rozwojem cywilizacji, podbojami kosmosu oraz wiążącymi się z tym konsekwencjami.
Fakt istnienia kosmicznych odpadów oraz gałęzi nauki zwanej archeologią kosmiczną, a także jej odniesienie do historii ludzkości. To stanowi punkt wyjściowy dla Jakuba Słomkowskiego. Stworzony przez artystę cykl analogowych kolaży „Space Debris” opowiada jednocześnie o odkrywaniu zagadek kosmosu i Ziemi. W powiązaniu z tym, co jako społeczność wszechświata pozostawiamy po sobie.
– Krążący wokół Ziemi od 1958 roku satelita Vanguard 1 stanowi świadectwo ludzkiej obecności w kosmosie i najstarszy artefakt na orbicie. Jednocześnie jest on jednym z wielu kosmicznych odpadów, które pozbawione funkcji krążą wokół naszej planety z prędkością niemal 8 km/s. Obłędny, nieustający taniec rotacyjny cząstek jest nie tylko świadectwem kultury materialnej związanej z podbojem kosmosu, ale przede wszystkim realnym zagrożeniem dla integralności okołoziemskich systemów i przyszłości naszych pozaziemskich wędrówek – mówi Karolina Wlazło-Malinowska, kuratorka wystawy „Space Debris”.
O wystawie i autorze
Wystawa „Space Debris” porusza wątki apokaliptyczne oraz historyczne, których kontekst i ocena są wprowadzane w formie satyrycznych przedstawień nasyconych czarnym humorem, ujarzmiając w ten sposób grozę naszej przeszłości. Jakub Słomkowski wykorzystuje przy pracy fragmenty książek, fotografii i rysunków, a także powstałe w wyniku ich produkcji skrawki i odpady. Tworzy na kartkach, kartonie, desce do krojenia. Przeróbka i nadawanie nowego życia materiałom jest formą nawiązania do tego, czym są lub mogą być w naszej świadomości odpady kosmiczne.
Autorskie oprowadzanie po wystawie „Space Debris” w formie streamingu online na fanpage Fundacji Sztuka w Mieście na Facebooku zaplanowano na 30 czerwca o godz. 18.
Jakub Słomkowski – malarz, performer i muzyk, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Balansuje między sferą sacrum i profanum, wykorzystując takie media, jak dźwięk, rysunek, malarstwo, poezja. Od 2010 roku współpracuje ściśle z choreografką Izą Szostak tworząc muzykę do jej spektakli. Jest jednym z założycieli grupy twórczej Parque-no, pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia Kolacja na Hucie, a także współzałożycielem zespołu KUBATWICEIMPROVISE oraz duetu performatywnego z Loikiem Bertrandem – Loikuba. W roku 2017 został laureatem konkursu „Art Walk Open Call 2017”. Pierwsza indywidualna wystawa malarska Słomkowskiego za granicą miała miejsce w Galerii Ari Kupsus w Budapeszcie w marcu 2018 roku. W swojej twórczości zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych. Stawiając pytanie: w jakim stopniu obraz, a w jakim czyste ludzkie działania są w stanie dotrzeć do odbiorcy?
O Art Walk
Plenerowa galeria Art Walk to specjalnie zaprojektowana konstrukcja dostosowana do całorocznego eksponowania obrazów, rzeźb i instalacji artystycznych. Pasaż wystawienniczy o długości 57 metrów składa się z 20 segmentów, każdy z ciekawie zaprojektowanym oknem na wewnętrzną galerię. Art Walk został uruchomiony w maju 2016 r. przez Ghelamco Poland i Fundację Sztuka w Mieście, której misją jest upowszechnienie działań i projektów kulturalnych aktywizujących lokalne społeczności w przestrzeni ich zamieszkania. Galeria funkcjonuje w ramach placu Europejskiego – pierwszej tego typu przestrzeni miejskiej w historii Warszawy. Stanowi wyjątkowe miejsce spotkań dla mieszkańców miasta i pracowników okolicznych biur, a także przestrzeń promującą kulturę i sztukę.
„Space Debris”
Art Walk, plac Europejski w Warszawie
Wystawa czynna codziennie przez całą dobę od 30 czerwca 2020
Autor: Jakub Słomkowski
Organizator: Fundacja Sztuka w Mieście, Ghelamco Poland
Strona wydarzenia: https://www.facebook.com/events/257038295394160/
O FUNDACJI SZTUKA W MIEŚCIE
Fundacja Sztuka w Mieście została powołana do realizacji działań dążących do podniesienia jakości miejskiej przestrzeni publicznej. Jej celem jest promowanie, wspieranie oraz upowszechnianie inicjatyw artystycznych, organizacja wydarzeń kulturalnych. Ponadto także imprez rozrywkowych oraz sportowych skierowanych do lokalnych społeczności, rozgrywających się w miejskiej przestrzeni publicznej.
Działania Fundacji wynikają z potrzeby dbania o wysoką jakość miejskiej przestrzeni publicznej, przekładającej się na wysoki standard życia mieszkańców miast. Rolą naszej organizacji jest nie tylko promowanie i współtworzenie tej jakości, ale także uświadamianie jej wartości lokalnym społecznościom. Traktujemy kulturę i sztukę jako narzędzie i jedną z warstw budujących tkankę miasta. Wykorzystujemy w ten sposób ich wartość i walory do poprawy wizerunku polskich miast.
Wspieramy artystów, zwłaszcza młodych, poprzez tworzenie warunków rozwoju ich twórczości. Celem działalności Fundacji jest również promowanie obywatelskich aktywności poprzez zainteresowanie środowisk nieprofesjonalnych sprawami z dziedziny nauki, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji sztuki w miejskiej przestrzeni publicznej. Organizujemy koncerty, wystawy, imprezy o charakterze społecznym, kulturalnym i sportowym, zapraszając do współpracy lokalnych artystów, projektantów oraz naukowców. Rozbudowujemy program „Na Warsztacie” z zakresu edukacji kulturalnej. Polega on na organizacji warsztatów projektowo-artystycznych dla uczestników w różnym wieku, z udziałem artystów – projektantów, malarzy, plastyków, muzyków i innych.