Ghelamco Poland dołączyło do międzynarodowej organizacji UN Global Compact pod egidą ONZ, największej na świecie inicjatywy skupiającej zrównoważony biznes. To kolejny istotny krok, który ma pomóc w realizacji strategii ESG dewelopera.
Powołana w 2000 roku przez sekretarza generalnego ONZ inicjatywa United Nations Global Compact jest katalizatorem globalnych zmian. Wspiera najambitniejsze przedsiębiorstwa w prowadzeniu działalności w sposób odpowiedzialny, dostosowując ich strategie do Dziesięciu Zasad UN Global Compact dotyczących praw człowieka, pracy, środowiska czy walki z korupcją. Ponadto, pomaga w podejmowaniu strategicznych działań, które dają realne szanse na osiągnięcie celów Zrównoważonego Rozwoju, z naciskiem na współpracę i wdrażanie innowacji. Inicjatywa UN Global Compact zrzesza obecnie ponad 22 000 członków z całego świata, którzy rokrocznie składają raport ze swoich działań do Sekretarza Generalnego ONZ.
– Konsekwentnie realizujemy naszą strategię ESG, podejmując szereg konkretnych działań i dzieląc się najlepszymi praktykami. Przystąpienie do UN Global Compact to nasz kolejny krok w stronę przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych oraz prowadzenia w pełni zrównoważonej działalności. Chcemy czerpać wiedzę i korzystać z doświadczenia Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz członków UN Global Compact, reprezentujących niemal każdą branżę w ponad 160 krajach, ale również samemu się nią dzielić. Wierzę, że ta współpraca pozwoli nam jeszcze lepiej realizować założone cele w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland.
Cel: neutralność energetyczna
Ghelamco w swojej strategii mocno postawiło na ESG. Firma planuje, aby do 2025 roku stać się neutralną energetycznie. Jednym z narzędzi, które ma w tym, jest budowa własnych farm fotowoltaicznych. Docelowo czysta energia elektryczna zasili wszystkie inwestycje i biurowce dewelopera.
Flagowym przykładem ekologicznego budynku biurowego jest Warsaw UNIT. Jako pierwszy wysokościowiec w Polsce został certyfikowany w ekologicznym systemie BREEAM z najwyższą możliwą oceną Outstanding, a także jako pierwszy biurowiec uzyskał certyfikat WELL Core na poziomie Platinum. Dzięki zastosowaniu ultranowoczesnego Building Energy Management System, zużycie energii w budynku jest nawet o 30% mniejsze niż w innych biurowych wieżowcach. W Warsaw UNIT funkcjonuje też opracowany przez Ghelamco autorski system operacyjny Signal OS z własną aplikacją, która daje najemcom i zarządcom wiele funkcjonalności, w tym możliwość czynnego uczestnictwa w procesie zrównoważonego gospodarowania mediami.
Za swoje proekologiczne rozwiązania Warsaw UNIT został w tym roku nagrodzony prestiżowymi nagrodami: Lidera Transformacji Energetycznej od Polskiego Kongresu Klimatycznego, a także tytułem Najlepszego ekologicznego budynku certyfikowanego w PLGBC Green Building Awards 2023.
Na początku tego roku Ghelamco Poland jako pierwsza firma z branży nieruchomości w Polsce dołączyła do międzynarodowej inicjatywy Science Based Targets (SBTi), wspierającej najambitniejsze przedsiębiorstwa w walce z globalnym ociepleniem zgodnie z założeniami Porozumienia Paryskiego.