Dwie ściany lobby Varso Tower, każda o wymiarach boiska do siatkówki, zostaną pokryte ręcznie wykonaną mozaiką ceramiczną. Całość kompozycji składać się będzie z 1800 kafli. Inwestor podzielił się galerią zdjęć z procesu jej powstawania. Mozaika w manufakturze Pani Krystyny Kaszuby-Wacławek powstaje ręcznie.
Mozaika w drodze do Varso Tower
Jak napisał HB Reavis na swoich kanałach social media, na wykonanie tej niezwykłej mozaiki potrzebne jest ponad półtora roku. Składać się będzie z 1800 kafli, które powstają w manufakturze Pani Krystyny Kaszuby-Wacławek. Każdy z jej elementów pracownicy wypalają w specjalnym piecu kilkakrotnie.
Ceramika to jeden z najciekawszych materiałów wykończeniowych, cieszących oko użytkowników budynków. Pieczołowicie zaprojektowane i starannie wykonane kompozycje były niezwykle popularne wśród architektów wielu warszawskich budynków, które powstały po drugiej wojnie światowej. Projektanci Varso Tower przywracają te nieco zapomnianą sztukę szerszej publiczności. Dwie ściany lobby Varso Tower, każda o wymiarach boiska do siatkówki, wykonawca pokryje ręcznie wykonaną mozaiką ceramiczną.
Lobby pełne estetyki
– Zastanawialiśmy się w jaki jeszcze sposób moglibyśmy wpisać ten budynek w kontekst lokalny. Parter wieży ma swój indywidualny, niepowtarzalny charakter. Postanowiliśmy nawiązać do sztuki mozaiki warszawskiej. Istotnym elementem całego pomysłu była chęć współpracy z lokalnym artystą – mówi Jędrzej Kolesiński, architekt w Foster + Partners.
Całość kompozycji składa się z imponującej liczby 1800 kafli. Każdy z nich przechodzi długą drogę pod czujnym nadzorem warszawskiej artystki Krystyny Kaszuby-Wacławek – od doboru odpowiedniej gliny, poprzez formowanie, wypalanie i szkliwienie, do finalnego produktu.
Po ukończeniu, lobby stanie się jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w całym Varso Place.