0.4 C
Warszawa
czwartek, 21 listopada, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAWarszawa ma nowe plany miejscowe. Powstaną nowe wieżowce?

Warszawa ma nowe plany miejscowe. Powstaną nowe wieżowce?

Trzy nowe plany miejscowe pozwolą na harmonijny rozwój, zagospodarowanie i ochronę zieleni oraz zabytków na obszarze ponad 150 hektarów w Śródmieściu, na Mokotowie i w Wawrze. Stołeczni radni uchwalili je podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta. Warszawa będzie dalej rosnąć? 

To są trzy bardzo różne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w centrum i poza nim. Pozwolą na rozwój miasta zgodnie z zasadami ładu przestrzennego w rejonie historycznego placu Grzybowskiego; na terenach przyskarpowych w okolicy kompleksu sportowego Warszawianka oraz na obszarze Międzylesia w Wawrze – mówi Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Plan w centrum z placem Grzybowskim

Warszawa, Obszar między ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, al. Jana Pawła II, Królewską i Grzybowską, fot. Google Maps
Warszawa, Obszar między ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, al. Jana Pawła II, Królewską i Grzybowską, fot. Google Maps

Obszar objęty planem dla rejonu placu Grzybowskiego ma blisko 23 ha. Rozciąga się pomiędzy ulicami: Marszałkowską, Świętokrzyską, al. Jana Pawła II, Królewską i Grzybowską. W samym sercu tego obszaru znajduje się historyczny plac Grzybowski. Składa się on na unikatową konstelację siedmiu placów w centrum Warszawy. Zabudowa w tej części miasta jest bardzo zróżnicowana. Istnieją osiedla mieszkaniowe z lat 60. i 70. XX w., układy zabudowy XIX-wiecznej i międzywojennej (ul. Próżna i ul. Zielna), gmachy zabytkowe (PASTA, Synagoga Nożyków i kościół Wszystkich Świętych), nowoczesne wieże biurowe i apartamentowce. Wielka powojenna pustka dominuje pomiędzy ul. Marszałkowską i ul. Zielną. Ta przestrzeń wymaga docelowego zagospodarowania. Plan przewiduje tu inwestycje usług publicznych, handlu i biur.

Załącznik nr 1
Załącznik nr 1

Plan rejonu placu Grzybowskiego zakłada przede wszystkim ochronę unikatowego, historycznego układu urbanistycznego tego obszaru i ochronę zabytkowych budynków. Radni uwzględnili w nim także możliwości uzupełnienia istniejącej zabudowy. Zachowane zostały ukształtowane tereny zieleni osiedlowej oraz urządzony skwer na placu Grzybowskim.

Wnioski z uchwały. Warszawa w górę?

Przyjęta przez Radę Miasta uchwała dla tego obszaru otwiera możliwości budowy nowych wysokościowców w tej okolicy. Zgodnie z jej zapisami, dla terenu oznaczonego w załączniku jako „B1.1 C-MWU” wyrażono zgodę na budowę wieżowca do 160 metrów wysokości. Obok tej działki stoi 155-metrowa SkySAWA. Na działce tej obecnie stoi blok mieszkalny z charakterystyczną piętrową kawiarnią dużej sieci. Miejsce rozebranego Teatru Żydowskiego może zająć wieża do 95 metrów w północno-wschodniej strefie i 120 metrów w południowo-zachodniej strefie (obszar na mapie oznaczony jako „A11 C-MWU/U-K”). Za blokiem między ul. Emilii Plater i ul. Mariańską jest zgoda na 105-metrową wieżę (obszar „B2.2 C-MWU”). Warszawa może tym samym przyciągnąć nowych inwestorów.

Plan na Mokotowie z Warszawianką

Plan terenów przyskarpowych w rejonie ul. Merliniego część II na Mokotowie zajmuje powierzchnię ok. 18,7 ha. Znajduje się tu m.in. kompleks SKS Warszawianka ze stadionem, kortami tenisowymi, boiskami, halą i basenem. Założenie urbanistyczne kompleksu sportowego powstało na podstawie nowatorskiego projektu wyłonionego w konkursie. Wówczas wygrali architekci: Z. Ihnatowicz, J. Sołtan, F. Strynkiewicz i W. Fangor. Ich projekt wykonawcy realizowali od lat 50. do lat 70. XX wieku. Autorzy wykorzystali zróżnicowane poziomy terenu. Ukształtowali kompleks sportowy świetnie wkomponowany w Skarpę Warszawską.

Teren w przeważającej części władze wpisały do gminnej ewidencji zabytków. Plan pozwoli na ochronę i rozwinięcie istniejących wartości historycznych i przyrodniczych oraz dalszy rozwój funkcji ważnych dla miasta, ze szczególnym uwzględnieniem usług sportu i rekreacji. Skupiono się w nim na całościowym ukształtowaniu obszaru, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej liczby elementów pozostałych z unikatowego założenia kompleksu Warszawianki. Plan zapewni też maksymalne zachowanie istniejącej zieleni oraz wyeksponowanie unikatowych walorów przyrodniczych i krajobrazowych. Zachowane zostaną tu i odtworzone historyczne założenia powiązań pieszych wzdłuż Skarpy Warszawskiej.

Warszawa się rozwija. Plan Międzylesia w Wawrze

Obszar objęty miejscowym planem obszaru Międzylesia w rejonie ulicy Hafciarskiej ma powierzchnię ok. 111 ha i położony jest w centralnej części Wawra. Od północy i wschodu graniczy z Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym. Przez środkową część projektu planu przebiega Kanał Wawerski.

Obszar ten charakteryzuje się dużym udziałem gruntów leśnych zlokalizowanych głównie po północnej stronie Kanału Wawerskiego. W planie został zachowany zwarty kompleks leśny położony na północ od ulicy Czatów, natomiast teren między ulicami Czatów a Kanałem Wawerskim w znacznym stopniu jest przeznaczony pod uzupełnienie występującej tam rozproszonej zabudowy jednorodzinnej. Zachowany jest również kompleks leśny w części południowej obszaru planu, na zachód od ulicy Bielszowickiej. Podstawowe założenia planu to ukształtowanie właściwej struktury przestrzennej poprzez ustalenie parametrów i wskaźników zabudowy i zasad zagospodarowania terenu, zapewnienie prawidłowego układu komunikacyjnego oraz ochrona wartości przyrodniczych kompleksów leśnych i Kanału Wawerskiego.

Trzy plany miejscowe – dla obszarów w Śródmieściu, na Mokotowie i w Wawrze – przyjęte zostały podczas sesji Rady Miasta st. Warszawy w czwartek 11 stycznia 2024 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...