2.6 C
Warszawa
niedziela, 22 grudnia, 2024
Strona głównaARCHITEKTURAUrban Forest: Najbardziej zielony wieżowiec powstanie w Australii

Urban Forest: Najbardziej zielony wieżowiec powstanie w Australii

3 września obchodziliśmy Światowy Dzień Wieżowców. Wtedy też opisaliśmy historię tego święta i przedstawiliśmy różne kategorie, w których walczą architekci. Wszyscy dobrze wiedzą, że najwyższym wieżowcem świata jest stojący w Dubaju 828 metrowy Burj Khalifa, a Unii Europejskiej mierzący 310 metrów Varso Tower, powstający w Warszawie. Kto jednak zgarnia tytuł najbardziej zielonego wieżowca świata? Czy będzie to Urban Forest?

Włoski rekordzista

Obecny rekord należy do słynnego mediolańskiego kompleksu Bosco Verticale (po polsku: Wertykalny Las). Jest to para wieżowców mieszkalnych mających odpowiednio 27 i 11 kondygnacji. Rośnie na nich ponad 900 drzew (odpowiednio 550 na pierwszej i 350 na drugiej wieży) na powierzchni 8900 metrów kwadratowych specjalnych balkonów, tarasów i dachów.

Plik:Bosco Verticale, Milano.jpg
Bosco Verticale (wł. Pionowy las) – para mieszkalnych wieżowców w dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie we Włoszech. Z lewej strony: Torre Unicredit., fot. Wikipedia

„Urban Forest” przejmie ten tytuł?

Nowy rekordzista, czyli budynek „Urban Forest” (po polsku: Miejski Las) powstanie w Australii, w mieście Brisbane. Zaprojektowany został przez pracownię Koichi Takada Architects i ma mieć 30 piętra. W wieżowcu znajdzie się miejsce dla 382 apartamentów. Projekt przygotowano na zlecenie Aria Property Group, a po realizacji ma zdobyć tytuł najbardziej zielonego wieżowca świata. Według projektu, porastać go będzie ponad 1000 drzew i 20000 roślin. To daje mu zdecydowaną przewagę nad wymienionym powyżej Bosco Verticale.

Urban Forest
Koichi Takada Architects

30 piętrowy wieżowiec ma mieć dwie kondygnacje oraz  ogród na dachu z przestrzeniami wypoczynkowymi dla mieszkańców oraz park na parterze, który będzie dostępny dla wszystkich. Architektom projektu zależy, by „Urban Forest” otrzymał platynowy certyfikat LEED. Jest to najwyższe wyróżnienie ekologicznego budownictwa. Lokalizacja maksymalizująca wykorzystanie naturalnego oświetlenia, ma pomóc projektowi w zdobyciu tego tytułu. Ponadto, kaskadowa porośnięta drzewami elewacja zapewni mieszkańcom izolację termiczną przed rozgrzanym australijskim słońcem. W budynku zostaną też zamontowane panele słoneczne oraz rozwiązania umożliwiające zbieranie deszczówki i ponowne wykorzystanie wody szarej.

Koniecznie zobaczcie zdjęcia projektu.

Urban Forest
Koichi Takada Architects
Urban Forest
Koichi Takada Architects
Urban Forest
zdj. Koichi Takada Architects

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -spot_img

Zobacz też

Skanska sprzedaje biurowiec Generation Park Z za 98 mln EUR

Skanska sprzedała biurowiec Generation Park Z w Warszawie do Deka Immobilien, jednego z wiodących europejskich funduszy zarządzających inwestycjami w sektorze nieruchomości. Jest to już...